Спеціальні потреби

02.09.04  -  Базарна провокація у дзеркалі політичної боротьби в Україні; Привид чеченського і глобального тероризму в Росії; Буш і правда про терор. - 2004-09-02


Хоча реальні обставини та доцільність смертельних вибухів на Троєщинському базарі невідомі, пише редакційна Київ-пост, очевидно, що й уряд і Наша Україна відчайдушно намагаються приписати цьому інциденту якусь політичну значущість, обвинувачуючи один одного в ньому. Але, нагадує тижневик, такі акти насильства не поодинокі для української політики і саме в період виборчої кампанії. Досить згадати гранатну атаку в дев’яносто дев’ятому на прогресивну соціалістку Вітренко.

В останньому випадку, пише Пост, київська міліція та оперативники МВС швидко арештували п’ятьох молодих підозрюваних, говорячи, що вони в числі прибічників Ющенка. Нашоукраїнці відкидають такі обвинувачення і кажуть, що це організовано урядом для розігрування силового варіанту виборів. Київ-пост пише, що за цими політичними розбірками забули про розбірки кримінальних авторитетів. Зокрема, хрещеного батька Троєщинського базару, відомого як «Прищик», вбили на Печерську у грудні, а за місяць до того стався ймовірно організований «Прищиком» замах на вулиці Ре́йтарській на життя архі-конкурента Володимира Киселя́, в результаті чого загинув його водій. Мешканці Троєщини певні, що останні вибухи--із серії кримінальних конфліктів або між київськими братками, або між ними та китайцями. Тижневик радить уряду і опозиції не використовувати вибух як знаряддя політичної кон’юнктури, а радше встановити, що ж насправді трапилося на Троєщинському базарі.

Небаченого з часів вересневих тератак на США спалаху тероризму зазнала Росія, пишуть редакційні Вашингтон Таймс, Нью Йорк Таймс, Вашингтон пост. На тлі підготоввки і проведення дострокових президентських виборів у Чечні, які, за висловом речника держдепу Баучера, відбувалися з серйозними порушеннями і нічого не змінили в ситуації, в Росії висадили в повітря два літаки, паралізували на один день лінію метрополітену в Москві вибухами біля станції Ризька; й нарешті відзнаменували День знань захопленням заручниками величезної кількості дітей та батьків у школі в Північній Осетії. Всі західні експерти одностайні: причиною рі́зкого загострення ситуації в Росії є намагання Кремля вирішити проблему чеченського сепаратизму силовим шляхом і через насадження там про-кремлівських маріонеток. Москва вперто відкидає будь-які інші варіанти розв’язання конфлікту, включно з переговорами з противною стороною під егідою міжнародних миротворчих організацій, пише Вашингтон Таймс.

У міжчасі чеченська трагедія може стати світовою, відзначає Вашингтон Пост. Путін вже пов’язав чеченців з алькайдою, очевидно намагаючись здобути індульгенцію Білого Дому на масові порушення прав людини російською армією в регіоні. Але встановлення цього зв’язку також не дає відповіді на кардинальне питання: що, якщо чеченці здобудуть зброю масового ураження? Адже це відкрита таємниця, що російські війська продають їм зброю. Що буде, якщо чеченські шахіди поширять активність на Україну, або інші країни СНД? Остання катастрофа з літаками показала, що вони не висувають жодних вимог, як традиційні терористи, а просто вдаються до руйнації як такої, щоб привернути до себе увагу. Необхідно якнайскоріше аналізувати ці нетрадиційні виміри тероризму, щоб зрозуміти масштаби потенційної загрози чеченського фактору для Росії і світу, пишуть Вашингтон Пост і Нью йорк таймс.

Повзучий конфлікт в Чечні завдав серйозного удару міфові політичної стабільності в Росії, під гаслом якої Путін прийшов до влади, і виграв вдруге президентські вибори, пише Нью йорк таймс. Володимир Рижков, один з нечисленних лібералів, що вціліли в російській Думі, пише, що путінська стабільність нагадує ілюзорну брежнєвську. Себто, це є навіювання спокою населенню підконтрольними медія, а в реальності йдеться про зміцнення контролю Кремля над політикою, бізнесом, громадським суспільством. Відомий американський експерт Пол Гобл пише, що Путіну вдалося зіграти тут на ностальгії російського менталітету за сталінізмом не як за ідеологією, але радше як за стилем правління. Росіяни вигадують для цього явища різні імена на кшталт «керованої демократії» Гліба Павловського, або «ліберальнрої імперії» Анатолія Чубайса. І якщо пригадати, пише Гобл, що Сталін керував одним з найкримінальніших режимів в історії, то нинішня схожість сталінської і путінської Росій може пролити світло й на кримінал як підкладку влади, узаконенною формою якого і є чеченська війна, - пише Нью йорк таймс.

А редакційна цього ж часопису під заголовком «Буш і правда про терор» пише, що останні теракти в Росії та Ізраїлі є суворою нагадкою, що тероризм не є виключно скерованим проти американців. Це - тактика, до якої вдаються одержимі настирливю ідеєю радикальні рухи сучасності. Буш мав рацію, говорячи, що неможливо виграти війну з тероризмом; це було б на кшталт оголошення, що можна виграти війну з насильством. Тероризм можна лише звести до мінімуму або контролювати. Цього можливо досягти лише за умов вироблення світової стратегії і відмови від ізоляціонізму та урядового насильства, як у Чечні. Редакційна Таймс висловлює сподівання, що Буш, який став кандидатом від республіканців, зрозуміє нову істину про терористів та терор як такий.

XS
SM
MD
LG