Спеціальні потреби

21.09.04  -  Роботизований хірург «даВінчі». - 2004-09-21


Дочекалися!--такою може бути реакція медиків на пришестя їхнього роботизованого побратима до операційних кімнат. Поки що лише до однієї--лікарні університету Джорджа Вашингтона. Але немає сумнівів, що за цим будуть і інші операційні: адже між лікарнями існує конкуренція за пацієнтів, і тому вони прагнутимуть мати найсучаснішу технологію. Ось як про хірургічну систему під назвою Робот-даВінчі хірург Джейсон Енґл, який щойно завершив вишкіл з праці на ній, у захваті розповідає:

«Я думаю, що робот даВінчі насправді є революційним технологічним проривом у галузі хірургії, це--наступна сходинка у її розвитку. І це відкриття революціонізує сам процес і дозволятиме робити більше на шляху фібероптичної артроскопії, себто операцій за допомогою зондів з телеекранами, які запускають всередину, проектують зображення на монітор і оперують як кравець по ви́крійці.»

Енґла підтримує його колега Майкл Маняк, завідуючий урологічним відділенням лікарні університету Джорджа Вашингтона:

«Роботехнічна система даВінчі--це по суті віховий прорив у технологічному розвитку хірургічних процедур. Чому? Бо вона дозволяє оперувати з найвищим рівнем свободи, практично відтворюючи рухи наших кінцівок у повсякденному житті. А це--дуже важливий компонент, оскільки лише за допомогою традиційної лапароскопії--операцій всередині порожнин за допомогою відеокамер і спеціального обладнання, не досягається такий спектр рухів.»

У новій роботичній технології три-вимірна візуальна система дає хірургу можливість бачити, що робиться, і картинка може бути збільшена в десять разів. Пояснює хірург Джейсон Енґл:

«Перевагою системи даВінчі є те, що вона надає здатність обертати інструменти, як, наприклад, виделкою або ножем, які ви тримаєте у руці, і що не дають змоги робити традиційні арстроскопічні інструменти. Робот дозволяє мені дивитися на об’єкти у три-вимірному просторі, і я тому маю більший контакт з ними, себто досягаю більшого ступеня відтворення органу, який я оперую.»

Пересувна панель дозволяє лікарям маніпулювати хірургічними інструментами, забуваючи знайоме нам з фільмів: «Сестра, скальпель!» Тепер навіть не треба нічого говорити, адже «брат» даВінчі розуміє лише мову електронних імпульсів, які і рухають три роботичні маніпулятори з різними хірургічними знаряддями, що можна легко заміняти в процесі операції. А коли йдеться про операції на простаті, говорить уролог Майкл Маняк, то така--неінвазивна--хірургія значно зменшує втрату крові, поліпшує здатність доступу і огляду до тих ділянок цього вразливого органу, які потребують хірургічного втручання. Зайво й казати, що за такого оперування після-операційне перебування у лікарні зменшується до мінімуму. Наразі тривають випробування робо-хірургічної системи даВінчі у галузях онкології, кардіохірургії та черевно-порожнинних операцій.

Автор програми Володимир Звіглянич

XS
SM
MD
LG