Спеціальні потреби

Списки виборцiв як iнструмент фальсифiкацiї? - 2004-10-12


Київ – 11 жовтня. Чи можуть списки виборців вплинути на фальсифікацію виборів? Коаліція громадських організацій «Свобода вибору» заявляє про загрозливий стан з підготовкою виборчих списків і розпочинає їх перевірку на всій території України. Виборців закликають також самостійно перевірити наявність свого імені у списку.

Прийшовши на виборчу дільницю 31 жовтня, ви можете не знайти свого прізвища у списку для голосувань. Причому виправити помилку і внести вас до списку безпосередньо у день виборів буде неможливо без рішення суду. Така новела у виборчому законодавстві з`явилася після минулих парламентських виборів. Законодавці прагнули уникнути ситуації, коли від дільниці до дільниці курсували автобуси з виборцями, що примудрялися віддати свій голос кілька разів. Таких фальшувань цього разу вдасться уникнути; натомість виникає ризик, що частина громадян взагалі може бути позбавлена права проголосувати.

А відтак Коаліція «Свобода вибору» закликає виборців до громадянського подвигу: прийти на дільницю до 31 жовтня і пересвідчитись, чи є ваше прізвище в списку. Громадська коаліція оголосила також, що здійснює перевірку списків виборців на всій території України. В кожному з 225 виборчих округів перевірять по одній виборчій дільниці – чи відповідає написане на папері дійсному стану речей. Як заявив координатор Коаліції Владислав Каськів, моніторинг списків виборців в Україні вирішили провести вперше, оскільки ситуація набрала загрозливих масштабів. За його словами, «за 3 тижні до виборів ми можемо сміливо говорити про найбільш серйозні проблеми, що є передумовою можливих фальсифікацій».

За законом, ще до 1 жовтня всі дільничні комісії мали отримати списки виборців, після чого повинна була розпочатись процедура їх уточнення. Натомість третина виборчих дільниць списків не мають, десята частина дільничних комісій досі не сформовані. Відтак, зазначають громадські експерти, створюється широке поле для фальсифікацій – включення до списків тих, хто давно помер, і неповнолітніх, поява в списках неіснуючих будинків чи навіть, як це було на виборах в Мукачевому, цілих неіснуючих вулиць. Існує також проблема з сімома мільйонами закордонних заробітчан, які формально значаться як виборці в Україні.

Експерти Коаліції «Свобода вибору» обіцяють здійснити свою вибіркову перевірку списків виборців по всій Україні до 14 жовтня і оприлюднити результати. Як кажуть вони, під час подібної перевірки на парламентських виборах 2002 року, виборах в Мукачевому, Полтаві та Одесі у списках виборців ними було виявлено від 12 до 20 відсотків неточностей.

XS
SM
MD
LG