Спеціальні потреби

Актуально

Зафiксовано зростання рейтингу Януковича - 2004-10-15

Київ – 14 жовтня. Українські соціологічні фірми фіксують різке зростання рейтингу президентського кандидата від влади Віктора Януковича у зв’язку з підвищенням пенсій. Янукович вперше випередив лідера опозиції Віктора Ющенка.

Те, що дехто називав “золотим дощем”, пролитим на електорат перед виборами, спрацювало. За 3 тижні до дня голосування рейтинг чинного прем’єра, завдяки доплаті до мінімальних пенсій, пішов різко вгору. Сенсаційні дані російського фонду “Общественное мнение”, оприлюднені напередодні, у четвер підтвердили деякі українські соціологічні служби. За результатами опитування, проведеного на початку жовтня Українським інститутом соціальних досліджень та Центром “Соціальний моніторинг”, Янукович догнав і випередив багаторічного фаворита виборчих симпатій Ющенка. Згідно з даними цієї служби, у першому турі за Віктора Януковича готові проголосувати 34%, за Віктора Ющенка – 30% виборців. Соціологи наголошують, що рейтинговий стрибок кандидата від влади відбувся в останні тижні і пов’язаний саме з передвиборчим викидом матеріальних благ. Говорить керівник Українського інституту соціальних досліджень Олександр Яременко:

«Ріст симпатиків Януковича відбувся за рахунок симпатиків комуністів, причому не стільки симпатиків-комуністів, скільки симпатиків-пенсіонерів».

Інша соціологічна фірма, “Юкрейніан соціолоджі сервіс” не фіксує випередження Януковича. Проте за даними її останнього дослідження, рейтинги двох кандидатів фактично зрівнялись. Як на основну причину керівник фірми Олександр Вишняк також вказує на доплати до пенсій:

«Дослідження встановило, цей факт, що все скорочення рейтингів між кандидатами від 6,5 до півтора відсотка, яке відбулося на протязі останніх трьох тижнів, воно обумовлене підвищенням пенсій».

Долю України, як виглядає, вирішать пенсіонери. Соціологи вказують також на те, що прихильників Януковичу додали його ініціативи, хай і антиконституційні, ввести подвійне громадянство і дати російській мові статус другої державної. Конфуз із яйцем в Івано-Франківську, кажуть вони, на популярність Януковича ніяк не вплинув – рейтинг кандидата від влади все одно зріс. Що ж до хвороби Ющенка, то вона також не додала і не відняла у нього симпатиків. За даними “Юкрейніан соціолоджі сервіс”, в той час як прихильники Віктора Ющенка вважають, що лідера опозиції отруїли і підтримають його попри хворобу, прихильники Януковича впевнені, що йдеться про харчове отруєння чи загострення хронічних хвороб, і не змінять рішення, за кого голосувати. Найбільшим наслідком хвороби для рейтингу Віктора Андрійовича соціологи називають, натомість, тривалу відсутність в Україні у розпал виборів. Такого висновку дійшов Олександр Вишняк, фірма якого провела опитування про вплив хвороби Ющенка на хід кампанії: «Можна зробити висновок, що на динаміку рейтингів кандидатів у Президенти захворювання Ющенка не вплинуло. Більше, на мій погляд, але це не досліджувалося, могла вплинути неучасть Ющенка у зв’язку з захворюванням у виборчій кампанії».

Як зауважують соціологи, те, що рейтинги двох головних претендентів на Президентство зараз зрівнялись, не означає, що такими будуть і результати виборів. Громадська думка змінюється динамічно. Однак про ці зміни виборець уже не дізнається. 15-те жовтня є останнім днем, коли закон дозволяє оприлюднювати рейтинги претендентів. У зв’язку з чим деякі оглядачі застерігали, що саме в ці останні дні заангажовані соціологи можуть оприлюднити завищені рейтинги провладного кандидата, під які потім, у день виборів, підганятимуть сфальсифікований результат. Як представники влади, так і соціологічні служби відкидають такі звинувачення.

Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

Відео - найголовніше

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
XS
SM
MD
LG