Спеціальні потреби

Конституцiйний суд дає зелене свiтло полiтичнiй реформi пiд номером 4180 - 2004-10-15


Київ – 14 жовтня. Конституційний суд України сьогодні визнав законопроект про політичну реформу таким, що відповідає Конституції.

10 суддів Конституційного суду з 16-ти визнали проект закону України “Про внесення змін до Конституції” під номером 4180 таким, що відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції України. Не зважаючи на те, що багато положень цього законопроекту збігаються з законопроектом 4105, який Верховній Раді так і не вдалось проголосувати у квітні цього року, судді називають його самостійним документом і вважають, що парламент може виносити його на голосування у будь-який час. Суддя-доповідач Павло Євграфов заявив, що цього разу суд дуже ретельно досліджував усі положення законопроекту 4180. Нагадаю, серед інших змін, законопроектом передбачено збільшити термін діяльності Верховної Ради з 4-ох до 5-ти років, проводити вибори депутатів на пропорційній основі та ввести імперативний мандат, який не дозволяв би парламентарям переходити з фракції у фракцію. Коментуючи можливість того, що парламент захоче вилучити дві останні норми, Павло Євграфов відзначив: «Питання, якими мають бути вибори, чи змішаними, чи мажоритарними, чи пропорційними є питаннями доцільності. Верховна Рада, як вам відомо, прийняла закон про вибори народних депутатів на засадах пропорційної системи. Все залежить від народних депутатів України. Тепер щодо імперативного мандату. Він безпосередньо не пов’язаний із вимогами статті 157: ні з правами людини і громадянина, ні з порушенням територіальної цілістності, чи з ліквідацією незалежності України, але йдеться мабуть про перехідний період. Це дуже складний етап і депутати вирішили йти саме таким шляхом».

Суддя Євграфов також додав, що норма про застосування імперативного мандату вже неодноразово з’являлась у багатьох законопроектах, серед яких і у проваленому Верховною Радою законопроекті 4105.

Євграфов відзначив, що законопроект 4180 не є остаточним, оскільки є дуже багато інших проблем, які необхідно вирішувати у зв'язку з внесенням змін до діючої Конституції. Він повідомив, що зараз у Верховній Раді є ще один законопроект про внесення змін до Конституції України, який передбачає посилення місцевого самоврядування. На думку судді, на сьогодні внесення змін до Конституції є необхідним, оскільки Конституційний суд вже розглянув близько 14 законопроектів про внесення змін до Основного закону України, проте жодних змін так і не відбулось.

Між тим внести законопроект 4180 на розгляд парламенту найближчим часом навряд чи вдасться через фактичну відсутність парламентської більшості. У свою чергу представники “Нашої України” вважають, що якщо законопроект будуть голосувати в цілому, а не постатейно, шанси на його прийняття різко знижуються.

Відео - найголовніше

Як пройшов візит Ентоні Блінкена до Києва? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00
XS
SM
MD
LG