Спеціальні потреби

15.10.04  -  Сьогодні у фокусі: Українські вибори у контексті стосунків Сходу і Заходу; Чи оголосять в Україні надзвичайний стан? Анти-американська кампанія в Україні. США мусять кріпити стосунки з «Новою Європою». - 2004-10-15


Напередодні президентських виборів в Україні англомовна преса друкує величезну кількість матеріалів, присвячених цій темі. Британська Файненшл таймс присвятила цьому цілу газетну полосу. У матеріалі під заголовком «Схід чи Захід? Вибори в Україні можуть змінити її стосунки з Росією та Європою» газета відзначає, що, незважаючи на насильство, взаємні обвинувачення кандидатів у шахрайстві і отруєнні Віктора Ющенка, на відміну від Росії та інших країн СНД, в Україні мають місце реальні передвиборчі перегони. Імені наступного президента з певністю не може назвати ніхто, хоча ясно, що це буде або Янукович, або Ющенко, відзначає Файненшл Таймс.

Різниця між ними величезна, продовжує часопис. Янукович користується підтримкою Путіна, Ющенко--Заходу. Янукович--за наступність політичного курсу і олігархічну економіку. Ющенко--за вільний ринок та розвиток демократії. Україна мусить вибирати: чи має бути консолідація автократії чи демократії. Кучма неодноразово давав зрозуміти, що йому більш до серця Янукович. В разі ж перемоги Ющенка, пише часопис, існує небезпека того, що Кучма не визнає її та введе в дію сили безпеки, як це зробив Шеварнадзе. Тоді опозиція вийде з протестами на вулиці, і наслідки цього сценарію у країні з майже півсот-мільйонним населенням та безліччю звичайної зброї, можуть бути непередбачуваними. Проти цього сценарію, втім, є об’єктивна реальність, а саме: безпрецендентний для Європи економічний злет України, який намагатимуться продовжити як Ющенко, так і Янукович.

Але робитимуть вони це по-різному, уважає Файненшл Таймс. Ющенко почне працю, маючи підтримку ЄС та США. Членство в НАТО та СОТ можуть бути результатами такої підтримки. Недоліки--ускладнення стосунків з Росією, від нафти та газу якої залежить Україна. Янукович також може лібералізувати торгівлю, привести країну у СОТ. Однак він, ймовірніше, орієнтуватиметься на торгівлю з Росією та іншими кранїнами СНД. Те, як проголосують українці, на довгі роки визначатиме баланс сил у Європі між Росією та Заходом, підсумовує Файненшл Таймс.

Інша британська газета--Таймс, відзначає, що Москва, занепокоєна перспективою посилення впливу Заходу на своїх задвірках, по суті дала «зелене» світло Януковичу під час візиту його і Кучми на день народження Путіна. Російські та українські чиновники посилили обвинувачення Заходу у втручанні до виборчого процесу у країні. Головні події, втім, розгорнуться у другому турі виборів двадцять першого листопада, уважає лондонська Таймс.

А Нью Йорк Таймс привертає увагу до іракської політики обох головних кандидатів у президенти. Ющенко обіцяє вивести український контингент в разі перемоги. Янукович обіцяє не виводити його доти, доки в Іраку не відбудуться демократичні вибори. Обидві сторони використовують зовнішню політику для взаємних нападок. Прибічники Януковича зображають Джорджа Буша верхи на Україні під гаслами Ющенка. Натомість Януковичу перепало від прибічників останнього за його намагання підмаслити Росію та підлеститися до Путіна. Газета пише, що масштабне висвітлення кампанії Януковича в медія викликало обвинувачення у тому, що уряд використовує всі резерви для його підтримки. Військовий парад на честь шістдесятої річниці визволення Києва від гітлерівських військ, яке сталося шостого листопада, перенесений на двадцять восьме жовтня, що опозиція розцінює як свідчення силових намірів влади. Однак, адміністрація Кучми наполягає, що вибори будуть чесними і прозорими, а яйце, кинуте у Януковича, не додало йому популярності, а натомість зробило його мішенню народних анекдотів, пише Нью йорк таймс.

Оглядач Тарас Кузьо пише у «Євразійському моніторі»--виданні фундації Джеймстаун, що знайдені опозицією плакати анти-американського та анти-ющенківського змісту, де використовується американська державна символіка та портрети президента Буша, вказують на явний розпач влади перед лицем відставання Януковича в останні дні перед виборами, та підривають заяви адміністрації про вільні вибори. Кузьо відзначає, що численні біг-борди з портретами Януковича, встановлені по всій Україні, як також виявлені на складах сорок тонн плакатів, набагато перевищують агітаційний фонд кандидатів обсягом у два мільйона доларів.

Між тим одинадцять країн-членів ЄС, повідомляє бізнес-сторінка Союзу, закликали до посилення підтримки про-європейських пілітичних сил в Україні. Серед них три країни Балтії, Данія, Швеція, Фінляндія, Чехія, Словаччина, Польща, Угорщина та Австрія. А Марк Бжезинський, неофіційний радник кандидата упрезидента США Джона Керрі, закликав у газеті Вашингтон пост адміністрацію Білого Дому до більшої підтримки його союзників з так званої «нової Європи», себто тих країн Центральної Європи, які підтримали Вашингтон військами в Іраку, але наразі розробляють плани виведення їх звідти під тиском громадськості у власних країнах.. Серед них є Польща і Україна, пише Бжезинський. Білий Дім закликає їх не робити цього, але самих лише слів мало, відзначає Пост. Необхідні конкретні дії, а саме: скасування віз для центрально-європейських країн-членів ЄС, та більшого надання їм контрактів на участь у повоєнній відбудові Іраку, пише Вашингтон Пост.

Підготував Володимир Звіглянич

XS
SM
MD
LG