Спеціальні потреби

Впливовий американський сенатор про виборчу ситуацiю в Українi - 2004-10-20


Вашингтон – 19 жовтня. В американській пресі останніми місяцями з’являється більше ніж будь-коли матеріалів про Україну. Присвячені вони здебільшого темі президентських виборів. Сьогодні газета «Вашингтон пост» помістила статтю впливового сенатора Джона МакКейна під заголовком «Вирішальний вибір України».

Цього року у критичноважливій країні відбудуться вибори, пише американський сенатор. Одначе, сенатор МакКейн має на увазі не Афганістан, Ірак, чи навіть Сполучені Штати, а Україну, яка, зазначає він, робитиме крок історичного значення. Коли український народ 31 жовтня піде до виборчих дільниць, за цим спостерiгатиме весь свiт.

Важливість змагань за президентське крісло полягає в тому, що це може дати відповідь на запитання -- чи Україна далі прямує до демократії. За всіма дотеперішніми ознаками -- ні, каже американський сенатор, вказуючи на повідомлення про використання адмінресурсу на користь провладного кандидата Вiктора Януковича, на блокування доступу опозиції до засобів масової інформації, на зірвання передвиборчих зібрань опозиції, на залякування її прихильників, а останнім часом, на підозри, що отруєння опозиційного лідера Вiктора Ющенка було навмисним, з метою вiдсторонення його вiд виборчих змагань.

У серпні, під час відвідин України, сенатор МакКейн зустрівся з представниками влади і з лідерами опозиції. Він повернувся додому із враженням, що Україна не йде вперед на шляху до демократії, а назад. Його вразило те, наскільки серед населення поширене переконання, що результати президентських виборів будуть сфальсифіковані.

За словами сенатора, такий розвиток подій викликає стурбованість не лише тому, що він позбавляє український народ права на вільний вибір та інших політичних прав, але й тому, що ставить під сумнів усю зовнiшню орієнтацію України. Якщо її влада далі порушуватиме принципи демократичних і справедливих виборів, то від цього постраждають стосунки України із Сполученими Штатами та Європою, а це в свою чергу збільшить небезпеку, що Україна опиниться під домінуванням Росії.

МакКейн пише, що Захід повинен поглибити і зміцнити свої відносини з Україною, позитивно ставитись до питання її остаточного членства в НАТО та Євросоюзі, посилити торговельні зв’язки. Втiм, з іншого боку, якщо влада далі грубо порушуватиме громадянські права українців, то Сполучені Штати і Європа повинні змусути тих, хто відповідальний за це, заплатити високу ціну. Сенатор пропонує впровадження заборони на видачу українським чиновникам віз на в’їзд до країн Заходу, перекриття бізнесових зв’язків та інші санкції. Якщо можновладці в Києві далі вестимуть Україну в напрямку, яким рухається Білорусь, то світ дедалі більше сприйматиме їх так, як він ставиться до Лукашенка.

Як зазначає у своїй статтi американський сенатор, Національний поет України Тарас Шевченко у своєму Заповіті висловив палке бажання побачити свій народ в «сім’ї вольній, новій». Українці досягнули цієї мети, і тепер прагнуть демократії. Під знаком запитання залишається, чи цю любов свободи і демократії, що горить в українському народі, розділяють і його правителі -- закінчує свою статтю в газеті Вашингтон пост сенатор Джон МакКейн.

XS
SM
MD
LG