Спеціальні потреби

Українці Росії проти візиту Путіна і додаткових дільниць - 2004-10-21


Київ – 20 жовтня. Об’єднання українців Росії готує звернення до Президента Путіна з закликом перенести свій візит в Україну на післявиборчий період. Про це заявив у Києві керівник об’єднання. Українці Росії висловлюють також занепокоєння тим, що в Російській Федерації, перед самими виборами, створюють сотні нових виборчих дільниць, вбачаючи в тому загрозу масових фальсифікацій.

Речник Об’єднання українців Росії назвав український вояж Путіна передвиборним ходом, не гідним великої держави. У зверненні до Путіна українці Росії закликають свого Президента утриматись від візиту, запланованого на кінець жовтня. Як сказано в заяві, такий візит за кілька днів до президентських виборів недоцільний, оскільки може суттєво вплинути на ситуацію в Україні.

Об’єднання українців Росії – поважна організація, що єднає 80 регіональних організацій етнічних українців – громадян Росії, висловлює також стурбованість різким збільшенням кількості виборчих дільниць у Російській Федерації за лічені дні до виборів. Якщо під час минулих президентських виборів у Російській Федерації працювало 5-6 дільниць для українських громадян, то на цих виборах їх, за різними даними, буде 420 або 650.

«Нас турбує така кількість виборчих дільниць. Для чого їх роблять? І де стільки українців збереться»? - говорить голова управління Московського товариства української мови, ветеран українського життя Росії Василь Антоньєв. На тому, що у сторазовому збільшенні кількості дільниць немає жодної об’єктивної потреби, наголошує i голова об’єднання українців Москви, заступник голови Об’єднання українців Росії Валерій Семененко:

«Викликає здивування, що наприклад, у Башкирстані, де за офіційними даними проживає 2900 громадян, планується створити до 11 виборчих дільниць. В Нижегородской, де близько 4 тисяч громадян, до 13 дільниць».

Як каже Семененко, громадяни України, що перебувають в Росії, це здебільшого нелегали на заробітках, які дуже неохоче “світяться” перед офіційною владою. За його словами, з приблизно мільйона українських мігрантів, що працюють у Москві та Підмосков’ї, всього 100 людей подали заяви про бажання взяти участь у виборах:

«Не йдуть вони голосувати. І не хочуть. І не підуть, і бояться, і не підуть. Але зразу в нас виникла думка, що за них підуть вкинуть оці листочки, бюлетені».

Представники Об’єднання українців Росії кажуть, що створення сотень нових дільниць дасть змогу російській владі, яка не криючись підтримує кандидата Януковича, сфальсифікувати до мільйона голосів на його підтримку. І наводять приклад недавніх грузинських виборів. Тоді для грузинів у Росії так само було 2-3 дільниці, яких цілком вистачало, однак напередодні відкрили ще десятки додаткових, на які грузини не змогли відрядити своїх спостерігачів і результати яких виявились відверто сфальсифікованими.

Занепокоєння різким збільшенням кількості виборчих дільниць у Російській Федерації висловив також громадський Комітет виборців в Україні. Як каже голова Комітету Ігор Попов, це звичайно добре, що додатково кілька десятків тисяч виборців в Росії зможуть реалізувати своє виборче право:

«Але що викликає занепокоєння. Перше – це занадто пізно цим почали займатися, друге – невідомо, хто буде членами комісій. МЗС наш не найде стільки людей швидко і не навчить їх. Відповідно яка якість роботи їх буде. І останнє – це хто буде контролювати їх роботу. Чи юридично зможуть кандидати контролювати їх роботу. Чи комісії будуть безконтрольні, сформовані невідомо з кого, ненавчені і відповідно, дуже легко буде поставити під сумнів результати голосування на закордонних дільницях, які створюються в останній час».

Російські канали кажуть про 4 мільйони українців, що проживають в Росії. Проте як заперечують речники Об’єднання українців Росії, до цього числа включено також етнічних українців з російським громадянством. За даними Об’єднання, громадян України, які можуть брати участь в українських виборах, трохи більше мільйона.

XS
SM
MD
LG