Спеціальні потреби

Чи перелиється помаранчева революцiя на Бiлорусь? - 2005-01-04


«Битва зa Бiлорусь» - пiд таким заголовком в газетi Вашингтон пост появився коментар про можливi впливи української помаранчевої революцiї на подiї в сусiднiй Бiрорусi.

Серед тих мешканців наметового містечка в Києві, які найбільше захопились духом, що панував на Майдані Незалежності протягом останнього півтора місяця, були лідери молодіжного руху Зубр з Білорусі -- пише у своїй статті коментатор Джексон Дiл. Вони понесли цей дух з собою додому, переконавшись на українському прикладі, що народ може зупинити хвилю авторитаризму, що котиться з Москви. Помаранчева революція можливо поклала країн мрії російського президента Володимира Путiна створити нову імперію, на основі сфальсифікованих виборів, суворого контролю над засобами масової інформації і залякування опозиції. А повалення режиму Лукашенка в Білорусі, на погляд американського політолога, схоже поставило б під сумнів існування путінізму в самій Росії.

«Те, що сталося в Україні, має величезний вплив на Білорусь», заявила лідер правозахисної групи «Ми пам’ятаємо». Це дає нам надію на перемогу, бо ми тепер усвідомлюємо, що Росія не така вже сильна, за яку вона хотіла б сприйматися».

Одначе, білоруський диктатор Лукашенко вже вдався до запобіжних заходів, серед іншого арештуючи людину, яка могла б стати білоруським Ющенком. Це - колишній кандидат в президенти і лідер опозиції Михайло Маринич. У четвер його було засуджено на п’ять років ув’язнення на пiдставi сфабрикованих звинувачень.

Лукашенко очевидно знає, що йому не пiд силу виграти справедливі вибори, і тому вдається до масових фальсифікацій, - пише далі Джексон Діл. Разом з тим, він очевидно має рішучий намір не допустити до того, щоб народне невдоволення з приводу таких фальсифікацій не переросло у повстання на кшталт тих, що повалили анти-демократичні режими у Сербії, Грузії, а тепер в Україні. Оправдуючи недавнє посилення репресивних заходів, Лукашенко заявив -- «останні події в сусідних країнах підтвердили важливість сильної і авторитетної влади, як фактора у збереженні стабільності. Якщо влада виявить пасивність і слабкість, і відсутність рішучості, то нищівні сили намагатимуться використати це,» - цитує Джексон Діл білоруського лiдера.

Лукашенко явно засвоїв уроки подій в Україні, що зробили і лідери Зубра. Тепер постає питання, чи їх засвоїла адміністрація американського президента Буша. Вашингтон досі ігнорує те, що проходить в Білорусі, думаючи, що там навряд чи можуть настати кардинальні зміни. Помаранчева революція в Україні, очевидно змусить Білий Дім переосмислити свою позицію, пише Джексон Дiл у Вашинггтон пост.

XS
SM
MD
LG