Спеціальні потреби

В Українi йде пiдготовка до iнавгурацiї Ющенка - 2005-01-21


Київ – 20 сiчня. У четвер Вiктор Ющенко офiцiйно став новообраним президентом України. Зранку депутати призначили дату інавгурації і позбавили Ющенка депутатського мандату. Також уже розробляється графiк iнавгурацiї.

Зранку в парламенті спікер Володимир Литвин привітав українських мусульман з їх релігійним святом, повідомив про черговий вихід депутатів з колишніх провладних фракцій і лише після цього зробив повідомлення з головної теми дня:

«Сьогодні ми отримали рішення Верховного Суду України. Задоволення цієї скарги відмовлено. Таким чином у нас є всі підстави для визначення дати приведення до присяги новообраного президента України».

Ще перед засіданням домовилися, що інавгурація буде 23 січня. За таку постанову проголосували 307 народних обранців. Перед тим депутати підтримали заяву Ющенка про складання ним депутатських повноважень – при вступі на президентський пост він не повинен обіймати інших посад. Після цього перейшли до розгляд робочих питань. А в кулуарах депутати активно обговорювали завершення судового розгляду та разом з цим і всієї тривалої і складної президентської кампанії. Прихильники Януковича заявляли про упередженість суду і дорікали, що повідомлення про перемогу Ющенка надрукували ще до рішення суду. Ігор Шурма, СДПУ(о):

«Є такі рішення суду. Всі бачили, як він відбувався. Те, що відбувалося тих два дні, дало можливість нам відтворити стару відому фразу, яка викликала саркастичну усмішку – “Советский суд – самый лучший суд в мире”».

Натомість в «Нашій Україні» порадили судові рішення не коментувати. Віктор Пинзеник каже, що після остаточного судового рішення настрій має робочий:

«Очевидно немає права говорити про судовий або юридичний аспект, бо його не має права ніхто оцінювати. Це рішення остаточне. З політичної точки зору нарешті завершився складний, непростий процес – з юридичної [точки зору] - зміни влади. І те, що відбулось учора ставить крапку над минулим і дає можливість дивитися в майбутнє, сформувати іншу систему влади і почати працювати й виконувати програму, яка була підтримана громадянами України».

Комуніст Георгій Крючков каже, що дуже радий – президентська кампанія нарешті завершилася. А далі відношення до Ющенка має диктуватися його реальними діями: «Нарешті «президентіяда» завершилася. Там є великі обіцянки. Ми встановимо контроль як будуть виконуватися обіцянки. Ось, перше. Обіцяв новий президент, що першим указом його буде виведення наших військ з Іраку. Подивимося, відповідає дійсності чи не відповідає дійсності».

Зараз у парламенті йдуть приготування – в неділю 23 сiчня тут чекають багатьох високих гостей. Iнавгурація, згідно з ухваленою постановою, може бути лише в стінах парламенту. Депутати мають стовідсоткові запрошення на це дійство, і кожен обирає сам, чи приходити на інавгурацію Віктора Ющенка. Поки що жодна фракція не заявила про бажання ігнорувати інавгурацію.

Найурочистіша частина інавгураційного дня почнеться о 12:00 у Верховній раді. Туди, окрім депутатів та урядовців, запросили також членів іноземних делегацій та особистих гостей президента, адже місця для всіх у невеликій парламентській залі не вистачить. Для журналістів ще в суботу відкриють спеціальний прес-центр в Українському домі. Там буде пряма трансляція всіх інавгураційних заходiв.

За годину п’ятнадцять хвилин Ющенко має скласти присягу українському народу на Конституції та Біблії та виголосити промову, у якій він пообіцяв окреслити головні напрямки своєї роботи на посаді президента.

Далі Віктор Ющенко поїде на Майдан, якому він прямо завдячує своїм президентством. На 13:30 запланований його виступ перед людьми.

Після цього відбудеться урочистий прийом в Маріїнському палаці, кількість запрошень на який чітко регламентовано. А ввечері в палаці культури Україна буде урочистий концерт.

Вже відомо, що на інавгурацію приїде декілька президентів – в тому числі президент Польщі Кваснєвський, а також президенти Литви та Латвії. А от Володимира Путіна на інавгурації Ющенка не буде. Росію, згiдно з деякими повiдомленнями, представлятиме спікер Держдуми Гризлов.

Сполучені Штати на інавгурації представлятиме делегація американських посадовців на чолі з державним секретарем Коліном Павеллом. Деякі інформагентства повідомляли, що Павелл прибуде до Києва вже не як держсекретар, а як спеціальний посланник президента Буша. Однак це дійсності не відповідає, оскільки Павелл залишається керівником зовнішньо-політичного відомства США до моменту складення присяги на цій посаді його наступником. Нагадаємо, що кандидатуру його ймовірної наступниці Кондолізи Райс наразі лише схвалив один із сенатських комітетів і що її вибір ще підлягає затвердженню повним Сенатом. Передбачається, що це станеться наступного тижня і лише тоді Райс зможе скласти присягу на новій посаді. Між тим, згідно з джерелами у держдепартаменті, відомо, що до делегації США на інавгурацію Ющенка також увійде заступник держсекретаря з глобальних питань Пола Добріянські - вона, до речі, найвищий посадовець в адміністрації Буша українського походження.

XS
SM
MD
LG