Актуально
Торгiвля людьми: для України проблема i далi актуальна - 2005-02-02
Київ - 2 лютого. Обізнаність з проблемою торгівлі людьми росте, однак і торгiвці людьми вдосконалюють свої методи. Як констатує Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда», торгівля людьми залишається для України «гострою темою». Такi слова пролунали на прес-конференції «Ла Стради», присвяченій першій річниці ратифікації Україною Протоколу про припинення торгівлі людьми до Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності.
Якщо ви відлітаєте за кордон з міжнародного аеропорту Бориспіль, вам можуть вручити листівку з порадами, як уникнути ризиків новітнього рабства.А в зоні прильоту поміж депортованих осіб поширюють листівки про допомогу, яка надається жертвам.
Торгівля людьми, про яку в Україні ще 5-7 років тому мало хто чув, а інші вважали надуманою проблемою, сьогодні на слуху у кожного; з явищем ведеться системна боротьба. У Міжнародному центрі “Ла Страда – Україна” вважають, що інформаційна кампанія дала свої плоди, і обізнаність громадян наразі достатньо висока. От і зміст дзвінків на “гарячу лінію” “Ла Стради”, яких за весь час її існування отримано 24 тисячі, змінився – ніхто вже не питає, що таке віза, а консультуються – яку саме візу треба отримати, щоб мати право працювати за кордоном, яка віза годиться для одруження, а яка для навчання, і які пункти потрібно включити в договір.
Однак і торгiвці людьми вдосконалюють методи. Як каже віце-президент “Ла Стради” Ольга Калашник, вони розширюють сфери застосування свого надприбуткового бізнесу:
«Торгівля людьми не є тільки експлуатація жінок в секс-бізнесі. Це ширше поняття. Це [...] і експлуатація чоловіків на важких примусових роботах, не виплачують за це гроші, це і використання жінок в сурогатному материнстві, це і продаж людей на продаж органів, і багато-багато інших».
Способи вербовки також застосовують витонченіші, ніж раніше, зазначає Ольга Калашник:
«Тобто торгівці з більш великих міст зараз перемістилися до маленьких містечок та сіл, де мало інформації, де мало читають і громадські організації не можуть туди добратися. Також тенденція нова – якщо раніше вербувальник тільки знайомився з людиною, вербував її, розказував і передавав потім в руки іншому чоловіку, який оформлював документи, потім іншому, який перевозив через кордон, то зараз вербувальник займається цією процедурою, і вербуванням, і оформленням документів, і перевезенням через кордон».
До нових тенденцій, кажуть у Ла-Страді, слід віднести і те, що дедалі більше експлуатують і продають дітей, причому не тільки за кордоном, а й всередині України, використовуючи малолітніх у проституції, порнографії та для жебрання грошей. Новинкою став і так званий “опер” – пропозиція для молодих дівчат попрацювати нянькою малих дітей у родині за кордоном. На відміну від справжніх програм такого обміну, з`явилось багато фальшивих пропозицій, якими заманюють потенційну жертву. Що ж до країн, з яких найбільше повертається потерпілих від торгівлі людьми – то ними й далі залишаються Туреччина, Італія, Об`єднані Арабські Емірати, Македонія, Боснія, Лівія.
Роботу правоохоронних органів для подолання проблеми у Ла-Страді вважають загалом ефективною. І називають цифру – 873 кримінальні справи, порушені за фактами торгівлі людьми з 1998 по 2004 рік включно. Для порівняння – у 1998 році було порушено тільки 2 такі справи. А от щодо міри покарання – то вона, кажуть експерти, мала б бути суворішою, ніж належні за законом 3 роки ув`язнення. Інший дієвий спосіб зарадити проблемі торгівлі людьми, на думку фахівців, полягає у легалізації для українських громадян праці за кордоном.
Але остаточно проблема розв`яжеться, підкреслюють експерти, лише тоді, коли зникне її економічне підгрунтя – матеріальні нестатки, що змушують українців шукати заробітку за кордоном. Доти ж, кажуть у «Ла-Страді», усі 7 мільйонів українських заробітчан залишатимуться “групою ризику”.
Нагадуємо телефон “гарячої лінії” Міжнародного жіночого правозахисного центру “Ла-Страда”:
8-800-500-22-50 або 8-800-500-33-50
Усі дзвінки у межах України безкоштовні.
Всі новини дня
Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика. Відео
Делегація Палати представників Конгресу США перебуває із візитом в Україні. Головною метою цього візиту є оборонна підтримка. Катерина Лісунова спілкувався із одним із членів делегації, конгресменом-республіканцем Браяном Фіцпатриком.
Курс гривні - що відбувається та чого чекати далі? Відео
В воєнних умовах жорстке регулювання курсу дозволило уникнути масштабної кризи в Україні, говорять оглядачі, але і змусило українців згадати що таке чорний ринок валюти. Чого очікувати для гривні і що криється за зростанням курсу рубля - пояснюють аналітики.
- Голос Америки
Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси. Відео
Протистояння в Чорному морі на тлі загрози продовольчої кризи в світі набирає обертів. Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси і вивезти українське зерно.
Підсумки форуму в Давосі для України. Відео
Вплив неспровокованої та невиправданої війни Росії проти України на світову економіку, спричинення нею глобальної продовольчої кризи та шляхи припинення російської агресії були головними темами на цьогорічному економічному форумі в Давосі, який у четвер завершив свою роботу.
«Я їду додому». Чому українці повертаються додому – історія блогерки з Запоріжжя. Відео
Чому українці повертаються додому навіть попри продовження повітряних тривог й загрози обстрілів чи захоплення територій - блогерка Катерина Маркова, яка нещодавно повернулась із Тернопільщини до рідного Запоріжжя, розповіла Марії Прус.
Facebook Forum