Спеціальні потреби

Актуально

03.02.05  -  Напередодні візиту нового держсекретаря США Кондолізи Райс до Європи газета Нью йорк таймс друкує статтю професора Стівена Шестановича, у якій він нагадує, що Райс працювла колись з батьком нинішнього президента, - 2005-02-04

і тому Європі можливо очікувати відновлення нею прагматичнішої, менш заідеологізованої зовнішньої політики. Але не поспішайте, застерігає європейців Шестанович. Чи ви забули, якою була дипломатія за часів Буша-старшого?--запитує він. Маючи справу з найважливішим питанням для європейців тієї доби--об’єднання обох Німеччин--США вступили у суперечність з провідними європейськими державами, які не хотіли і боялися цього, наполягаючи на найшвидшому об’єднанні. Райс, уважає Шестанович, не є прибічником доктрини дипломатії консенсусу. Вона, радше, уважає, що важливо переслідувати оптимальні цілі навіть тоді, коли часом здається, що це неможливо. Багато хто з європейців, пише Шестанович, можуть уважати такий підхід зарозумілим або навіть згубним. Але є дві підстави зрозуміти американський максималізм краще, пише він: перше--це американська традиція. Коли адміністрація діє рішучо у дусі прагматизму--вона збирає плоди. Коли ж вона діяла обачливо--як у випадку з промовою Буша у Раді напередодні розвалу СРСР із закликом до України не виходити з Союзу, яку нарекли «курчата по-київські,» тоді результати були менш переконливі. По-друге, останні двадцять п’ять років показують, пише професор Шестанович, що максималізм спрацьовував у політиці, прикладом чого може бути виникнення стабільної єдиної Європи. Тому європейцям, напевно, не слід розраховувати, що Кондоліза Райс привезе до них менш максималістичну політику, уважає Нью Йорк Таймс.

Інша стаття цього ж часопису присвячена нерозв’язаній справі Георгія Гонгадзе. Вона, уважає її автор--стів маєр--Дамокловим мечем висить над головами екс-лідерів України. Те, як розв’яжуть цю справу нові лідери, зазначає часопис, буде лакмусовим папірцем змін, які ймовірно відбуватимуться в Україні, хай навіть до відповідальності залучать найвищих посадовців включно з колишнім президентом Кучмою. Так уважає Святослав Піскун, старий новий генеральний прокурор, який повернувся місяць тому в крісло, яке обіймав деякий час потому. Ющенко пообіцяв у Страсбурзі світовим лідерам, що справу журналіста скоро розв’яжуть, назвавши його вбивство «моральним викликом.» Але ця справа, уважає Маєр, може бути нерозв’язною: адже фізичні докази можуть бути безповоротно втрачені, підозрювані і свідки пощезали або повмирали, деякі з тих, хто пов’язаний з цією справою, ще й досі обіймають високі посади. Навіть самого Піскуна дехто уважає частиною проблеми, а не її вирішення, пише Таймс, оскільки він був генпрокурором під час гальмування справи. Депутат Григорій Омельченко уважає, що наразі є достатньо доказів для обвинувачення найвищих посадовців, включно з Кучмою, якщо не у прямому вбивстві, то у змові з метою вбивства, Гонгадзе. Наразі, каже він, не існує перешкод на цьому шляху, відзначає Нью Йорк Таймс.

А британська Файненшл таймс вміщує на першій сторінці замітку про ймовірний продаж ракет Ірану та Китаю. Герой цієї історії--все той же невтомний Григорій Омельченко. Цього разу, правда, мова не про Кольчуги які Київ буцімто продавав до Іраку, і яких там не виявили. Файненшл таймс, посилаючись на Омельченка, висуває нові звинувачення--що, за даними СБУ, з України в дев’яносто дев’ятому--дві тисячі першому роках--було нелегально продано 12 крилатих ракет Екс-55 класу повітря-земля, які в Америці відомі як Ей-Ес-15. Шість з них нібито потрапили до Ірану, шість--до Китаю. Ці ракети, пише Таймс, мають досить точну систему наведення і радіус дальності у три тисячі км., що занапащує Ізраїль з боку Ірану. Ці ракети були частиною радянського бомбового авіа-арсеналу, розміщеного в Україні, який залишився у спадок після розвалу СРСР. Ракети первісно проектувалися як стратегічні ядерні крилаті ракети на кшталт американських Томагавків. Обвинувачення, які прозвучали в Раді, додають підстав американським твердженням, що Іран намагається створити можливості для розбудови власного ядерного арсеналу. Вони також збільшують занепокоєння щодо зусиль Ірану та Китаю поліпшити власну ракетну технологію. СБУ, заявляє Омельченко, перешкодило спробі експорту ще чотирнадцятьох таких ракет минулого року, і заарештувало колишнього офіцера СБУ, який зараз під слідством у районному апеляційному суді Києва. Речник генпрокурора підтвердив, що спроба експорту цих ракет була подана для розслідування. А Омельченко обвинуватив у цій справі високопосадовців, пов’язаних з Кучмою. Він сказав, що вони приховували викриття СБУ нелегальних оборудок навколо продажу ракет на зламі століть, пише Файненшл Таймс.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG