Спеціальні потреби

Актуально

03.02.05  -  Напередодні візиту нового держсекретаря США Кондолізи Райс до Європи газета Нью йорк таймс друкує статтю професора Стівена Шестановича, у якій він нагадує, що Райс працювла колись з батьком нинішнього президента, - 2005-02-04

і тому Європі можливо очікувати відновлення нею прагматичнішої, менш заідеологізованої зовнішньої політики. Але не поспішайте, застерігає європейців Шестанович. Чи ви забули, якою була дипломатія за часів Буша-старшого?--запитує він. Маючи справу з найважливішим питанням для європейців тієї доби--об’єднання обох Німеччин--США вступили у суперечність з провідними європейськими державами, які не хотіли і боялися цього, наполягаючи на найшвидшому об’єднанні. Райс, уважає Шестанович, не є прибічником доктрини дипломатії консенсусу. Вона, радше, уважає, що важливо переслідувати оптимальні цілі навіть тоді, коли часом здається, що це неможливо. Багато хто з європейців, пише Шестанович, можуть уважати такий підхід зарозумілим або навіть згубним. Але є дві підстави зрозуміти американський максималізм краще, пише він: перше--це американська традиція. Коли адміністрація діє рішучо у дусі прагматизму--вона збирає плоди. Коли ж вона діяла обачливо--як у випадку з промовою Буша у Раді напередодні розвалу СРСР із закликом до України не виходити з Союзу, яку нарекли «курчата по-київські,» тоді результати були менш переконливі. По-друге, останні двадцять п’ять років показують, пише професор Шестанович, що максималізм спрацьовував у політиці, прикладом чого може бути виникнення стабільної єдиної Європи. Тому європейцям, напевно, не слід розраховувати, що Кондоліза Райс привезе до них менш максималістичну політику, уважає Нью Йорк Таймс.

Інша стаття цього ж часопису присвячена нерозв’язаній справі Георгія Гонгадзе. Вона, уважає її автор--стів маєр--Дамокловим мечем висить над головами екс-лідерів України. Те, як розв’яжуть цю справу нові лідери, зазначає часопис, буде лакмусовим папірцем змін, які ймовірно відбуватимуться в Україні, хай навіть до відповідальності залучать найвищих посадовців включно з колишнім президентом Кучмою. Так уважає Святослав Піскун, старий новий генеральний прокурор, який повернувся місяць тому в крісло, яке обіймав деякий час потому. Ющенко пообіцяв у Страсбурзі світовим лідерам, що справу журналіста скоро розв’яжуть, назвавши його вбивство «моральним викликом.» Але ця справа, уважає Маєр, може бути нерозв’язною: адже фізичні докази можуть бути безповоротно втрачені, підозрювані і свідки пощезали або повмирали, деякі з тих, хто пов’язаний з цією справою, ще й досі обіймають високі посади. Навіть самого Піскуна дехто уважає частиною проблеми, а не її вирішення, пише Таймс, оскільки він був генпрокурором під час гальмування справи. Депутат Григорій Омельченко уважає, що наразі є достатньо доказів для обвинувачення найвищих посадовців, включно з Кучмою, якщо не у прямому вбивстві, то у змові з метою вбивства, Гонгадзе. Наразі, каже він, не існує перешкод на цьому шляху, відзначає Нью Йорк Таймс.

А британська Файненшл таймс вміщує на першій сторінці замітку про ймовірний продаж ракет Ірану та Китаю. Герой цієї історії--все той же невтомний Григорій Омельченко. Цього разу, правда, мова не про Кольчуги які Київ буцімто продавав до Іраку, і яких там не виявили. Файненшл таймс, посилаючись на Омельченка, висуває нові звинувачення--що, за даними СБУ, з України в дев’яносто дев’ятому--дві тисячі першому роках--було нелегально продано 12 крилатих ракет Екс-55 класу повітря-земля, які в Америці відомі як Ей-Ес-15. Шість з них нібито потрапили до Ірану, шість--до Китаю. Ці ракети, пише Таймс, мають досить точну систему наведення і радіус дальності у три тисячі км., що занапащує Ізраїль з боку Ірану. Ці ракети були частиною радянського бомбового авіа-арсеналу, розміщеного в Україні, який залишився у спадок після розвалу СРСР. Ракети первісно проектувалися як стратегічні ядерні крилаті ракети на кшталт американських Томагавків. Обвинувачення, які прозвучали в Раді, додають підстав американським твердженням, що Іран намагається створити можливості для розбудови власного ядерного арсеналу. Вони також збільшують занепокоєння щодо зусиль Ірану та Китаю поліпшити власну ракетну технологію. СБУ, заявляє Омельченко, перешкодило спробі експорту ще чотирнадцятьох таких ракет минулого року, і заарештувало колишнього офіцера СБУ, який зараз під слідством у районному апеляційному суді Києва. Речник генпрокурора підтвердив, що спроба експорту цих ракет була подана для розслідування. А Омельченко обвинуватив у цій справі високопосадовців, пов’язаних з Кучмою. Він сказав, що вони приховували викриття СБУ нелегальних оборудок навколо продажу ракет на зламі століть, пише Файненшл Таймс.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

"Україна не забула про Крим". Західні медіа про підготовку до деокупації півострова

Незаконно окупований Крим, смт. Чорноморське, 11 лютого 2023. REUTERS/Alexey Pavlishak

Повернення Криму "може здатися малоймовірним для України", але Київ "докладає значних зусиль, щоб зробити окупацію Росією якомога незручнішою". Про це пише CNN, аналізуючи розвиток ситуації довкола півострова, зокрема, заяву Міністерства оборони України про знищення російських крилатих ракет "Калібр" у Джанкої.

збройна боротьба за Крим стає все більш реальністю

"Хоча будь-який український наступ з метою повернення Криму є в кращому випадку віддаленим, росіяни не ризикують. Супутникові знімки показують великі оборонні укріплення, такі як траншеї поблизу або в Криму, наприклад, біля міста Армянськ", пише медіа, вказуючи на спорадичність повідомлень про комендантську годину у кримських містах або затримання диверсантів.

Також про те, що окупаційна влада Росії розпочала евакуацію з тимчасово захопленого Криму, днями заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов. Він також повідомив, що російське командування на півострові та окупаційна адміністрація дуже активно продають нерухомість і вивозять свої сім'ї з Криму.

росіяни не віддадуть Крим без бою

Експерт Hudson Institute Люк Коффі вважає, що "у міру просування українців на полі бою збройна боротьба за Крим стає все більш реальністю... Якщо українці вийдуть до Азовського моря і переріжуть сухопутний міст, що з'єднує РФ з Кримом, наступним пунктом порядку денного для України стане входження на сам півострів".

Кофі додає, що "українці налаштовані повернути його", але "росіяни не віддадуть Крим без бою". Зокрема у Кремлі заявили, що спроби України відвоювати півострів стануть основою для застосування будь-якої зброї, в тому числі "із використанням ядерної доктрини".

Звільнення Криму - максимальна мета, озвучена українським президентом Володимиром Зеленським публічно, днями заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі. "Це мета, якої надзвичайно важко досягнути, - сказав генерал. - Наше завдання полягає в тому, щоб допомогти Україні захистити себе. Сполучені Штати не воюють з Росією, навіть якщо вона намагається це подати саме так. Ми допомагаємо країні захищатися".

мета, якої надзвичайно важко досягнути

Раніше про значення півострова для безпеки України в коментарі CNN заявляв генерал США у відставці Веслі Кларк: "Ми вважаємо, що Крим стане визначальним майданчиком. І що б не сталося на півночі, добре, якщо це знищить або притисне російські сили. Але якщо ми хочемо посадити Путіна за стіл переговорів, треба йти до Криму".

Питання безпеки України залишиться "абсолютно не вирішеним", якщо Крим міститиме російські військові бази, адже "це буде джерелом постійної небезпеки у Європі", так вважає викладачка The Bush School of Government & Public Service Катерина Шинкарук.

Такої ж думки дотримується й Коффі: "Поки Росія зберігає військову присутність у Криму, Україна ніколи не буде в повній безпеці... Тому будь-яке припинення конфлікту, військовим чи дипломатичним шляхом, має призвести до повернення Криму Україні".

Більше

Відео - найголовніше

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00
XS
SM
MD
LG