Спеціальні потреби

Тимошенко починає «генеральне прибирання» - 2005-02-08


Київ - 8 лютого. В Україні розпочалось “генеральне прибирання”. Про намір провести його заявила сьогодні прем`єр-міністр Юлiя Тимошенко. Процедура рочпочнеться зі скасування всіх рішень щодо приватизації “Криворіжсталі” та повернення підприємства до державної власності.

Юлія Тимошенко, яка свого часу заявляла, що готова “прати білизну” у виборчому штабі Віктора Ющенка, тепер оголошує “генеральне прибирання” у всій державі:

«Ми маємо намір глибоко навести порядок в державі. Це, знаєте, як генеральна приборка просто. Щоб у нас все стало на свої місця».

Про це глава українського уряду заявила у вівторок після наради в Кабміні. Щоб врегулювати управління держвласністю, Кабінет Міністрів запланував перевірити усі державні монополії на предмет порушень, а також створити єдиний реєстр державної і комунальної власності. Для ефективного управління нею уряд розробить програму “Власність народу”.

Буде відкликана також програма приватизації, розроблена попереднім урядом, та проведена перевірка деяких приватизаційних рішень, прийнятих в минулому. Зокрема, на нараді в Кабміні Фонд держмайна отримав урядове доручення скасувати усі рішення за результатами скандальної приватизації “Криворіжсталі”. Гірничо-металургійний комбінат, один з флагманів української промисловості реприватизують, а відтак або знову виставлять на продаж за справжньою ціною, або ж залишать у державній власності. Що вигідніше – Юлія Тимошенко доручила прорахувати відповідним міністерствам. Як вона підкреслила, рішення ухвалюватиметься виключно в національних інтересах України.

Коментуючи рішення уряду Тимошенко про реприватизацію “Криворіжсталі”, більшість експертів висловлює думку, що держава виграє в обох випадках – і в разі повернення комбінату, який є рентабельним підприємством, в державну власність, і в разі його повторного продажу за вищою ціною. Говорить провідний експерт Центру Разумкова Олександр Барановський:

«З одного боку, реприватизація, тобто тимчасове повернення у державну з подальшим перепродажем новим власникам об`єкта дає дуже значні надходження до держбюджету, оскільки дійсна вартість такого об`єкта є дуже значною, і за участі в реприватизаційному конкурсі кількох великих гравців сума надходжень може бути дуже значною. Водночас якщо об`єкт залишиться у державній власності, то за сприятливої кон`юнктури світового ринку, оскільки, як відомо, дуже значна частка продукції іде саме на експорт, і за сприятливої кон`юнктури і надходження до України будуть дуже значними валютними, і відрахування, відповідно до державного бюджету, які будуть надходити не один рік. Тобто тут треба дуже прискіпливо аналізувати усі можливі варіанти, пов`язані з конкретним об`єктом, і приймати вже остаточне рішення».

Що ж до побоювань – мовляв, “генеральне прибирання”, затіяне урядом Тимошенко у приватизаційні сфері, відлякає інвесторів, то на думку експерта, такий ефект дійсно попервах можливий:

«Певною мірою. Бо доки не буде прийнято остаточне рішення, інвестори можуть перебувати в певному очікуванні».

Проте як каже Олександр Барановський, після того як розчистка авгієвих стаєнь приватизації буде закінчена, інвестиційний клімат гарантовано потеплішає. За його словами, історія з “Криворіжсталлю” стане запорукою того, що усі майбутні приватизації в Україні відбуватимуться суто на правовій основі, прозоро, з дотриманням публічних процедур та створенням рівних можливостей для всіх учасників консурсу.

XS
SM
MD
LG