Спеціальні потреби

Розпочато зняття дiї щодо України поправки Джексона-Венiка - 2005-02-21


Вашингтон – 18 квiтня. На розгляд Сенату США подано законопроект, покликаний зняти з України дiю поправки Джексона-Венiка. Ця поправка була введена за радянських часiв для покарання СРСР за переслiдування євреїв. В пост-радяснький перiод вона стримувала розвиток економiчних стосункiв мiж Україною та США.

Відповідний законопроект у сьогоднi подав сенатор Джон МакКейн. З цього приводу вiн видав спецiальну заяву, в якій відзначив велику перемогу помаранчевої революції та необхідність підтримати український народ. «Поправка Джексона-Венiка по відношенню до України, у нашi дні анахронічна і не відповідає реалiям сьогодення», заявив сенатор МакКейн. У разі схвалення закон дозволить президенту Бушу припинити дію поправки стосовно України. Тоді між Україною та США можуть встановитися постійні нормальні торговельні стосунки.

Окрім торговельних переваг, говориться у заяві Джона МакКейна, зняття поправки Джексона-Веніка стане важливим символом нової української демократії та стосунків країни із Сполученими Штатами.

Окрім нагородження України зняттям поправки Джексона-Веніка, уряд США планує збільшити фінансову допомогу Києву. Американськi експерти позитивно оцінили кроки адміністрації США на зустріч Україні. На думку колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера, фінансову підтримку необхідно не лише збільшити, але й перерозподілити згідно з пріоритетами, які накреслив український уряд. Він визначив декілька аспектів, які допоможуть зберегти інтерес Заходу до України, а у майбутньому сприяти західним інвестиціям та справжній інтеграції України у євроатлантичні структури:

«Президент Ющенко поставив перед собою дуже великі завдання. Минулого місяця комісія експертів, яка була спонсорована програмою розвитку ООН, оприлюднила список реформ, яка фактично була підтримана командою Ющенка. Це включає сто реформ, які покривають усе - від запровадження відкритості та відповідальності уряду, банківської, торговельної реформ. І буде дуже важливо, як уряд Ющенка рухатиметься вперед, сформувати пріоритети і сфокусуватись на них. Бо одна з головних речей, яка буде важливою, як політично для України і так само, щоб стабілізувати інтерес Заходу в Україні, щоб уряд Ющенка показав конкретні, швидкі і практичні результати», - зазначив Пайфер.

У Вашингтоні позитивно оцінили політику Віктора Ющенка вiддiлення уряду вiд бізнесу. Зокрема Стівен Пайфер наголошує на важливості запровадження прозорих правил гри в економіці:

«Було дуже приємно почути, як президент Ющенко повторив декілька разів, що він хоче вiддiлити бізнес вiд уряду. І я вважаю, це дуже важливо. І це буде дуже добре для репутації українського бізнесу, якщо країна впровадить єдині прозорі правила, які будуть застосовані до усіх бізнесменів. Але Ющенко має показати, що це стосується усіх бізнесменів, навіть тих, які його підтримували. Запроваджені правила будуть важливі не лише для українського бізнесу, але так само для того, як іноземний бізнес дивитиметься на Україну».

Що ж до інтеграції України в євроатлантичні структури Стівен Пайфер переконаний, що двері НАТО для України відчинені, і при позитивному розвитку процесів вже за декілька років Україна може стати одним із членів альянсу. Що ж до Євросоюзу, та на думку колишнього помічника заступника державного секретаря США, ця європейська структура могла б зайняти більш відкриту позицію щодо України і підтримати намагання нової влади.

XS
SM
MD
LG