Спеціальні потреби

Актуально

Генпрокурор України пiдтвердив, що розкрито справу Гонгадзе - 2005-03-02

Київ – 2 березня. Генеральний прокурор України Святослав Піскун сьогодні офіційно підтвердив заяву президента Ющенка про розкриття вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Вбивць затримано і, як тільки завершиться слідство, справу передадуть до суду, сказав вiн.

Вбивство журналіста Георгія Гонгадзе, яке стало одним з найрезонансніших злочинів за останні п`ять років, розкрито. Про це на зустрічі з журналістами повідомив генеральний прокурор Святослав Піскун:

«Сьогодні я можу заявити: завдання президента виконано. Справа про вбивство Георгія Гонгадзе розкрита. Заарештовані виконавці цього жорстокого злочину».

За словами генпрокурора, затримано двох безпосередніх учасників вбивства. Ще один перебуває під підпискою про невиїзд. Четвертий фігурант справи – генерал Пукач - оголошений у міжнародний розшук. Святослав Піскун каже, що усі підозрювані є високими чинами у правоохоронних органах. Вони мали доступ до справи і знищували документи. Саме тому у 2003-му році справу не вдалось розкрити, а Святослава Піскуна було звільнено з посади Генпрокурора:

«Одна з версій у нас була сама робоча, це міліцейська версія. Коли ми побачили, що за Георгієм слідкували, побачили його заяву про те, що він звернувся до генпрокурора і сказав, що “за мною слідкують, чому за мною слідкують?”, ми почали на ряду з іншими версіями відробляти і цю версію, але всі документи, якi свідчили про те, що за Гонгадзе слідкували були знищені тою бандою, яка його вбила - це полковники і генерали. Вони посадові особи, керівники відомств. Вони мали доступ до цього».

Для з`ясування усіх обставин Генпрокуратурі довелось вилучити журнал реєстрації документів, де фіксувались усі завдання, і провести експертизу почерків та чорнил. Піскун каже, що чорнила, якими заповнювали журнал, були випущені у 2003-му році, а журнал закритий у 2001-му.

Що стосується залучення плівок Мельниченка до цієї справи, то генпрокурор пропонує колишньому охоронцеві президента Кучми приїхати в Україну, щоб надати свідчення і провести експертизу записів і пристрою, яким вони були зроблені. Піскун гарантує безпеку майору Мельниченку і каже, що як тільки плівки набудуть офіційного статусу, Генпрокуратура долучить їх до справи:

«Все, що записано на плівках майора Мельниченка, як тільки вони отримають офіційний статус, кожному слову буде дана і професійна і неупереджена оцінка. Всі фігуранти цих розмов, я ще раз кажу, коли вони будуть долучені до кримінальної справи, як процесуальні докази, а це повинно відбутись за процедурою кримінального процесу, будуть оцінені і всі ці розмови будуть приєднані і опрацьовані слідчою групою».

Генпрокурор також розповів журналістам подробиці вбивства Георгія Гонгадзе і попросив пресу не чинити галасу навколо інформації про нові знахідки у справі. Так, новини є, проте говорити про них ще рано, сказав Піскун. Ні імен вбивць, ні замовників генпрокурор називати не став. За його словами, останню крапку у цій справі має поставити суд.

Проте вже зараз скептики твердять, що справу навряд чи вдасться розкрити до кінця. За словами колишнього генпрокурора, експерта парламентської комісії з розслідування справи Гонгадзе Віктора Шишкіна, справу можна вважати розкритою лише, коли будуть відомі виконавці, організатори, замовники та підбурювачі:

«Можу сказати, що в тому обсязі, про який я казав, коли мова йшла про справу, в тому обсязі, не скороченому, а у тому повному, справа до кінця доведена не буде. Сьогодні в державі стільки політичних чинників, яким у сукупності не вигідно довести цю справу до логічного кінця. Якщо справу лише конкретизувати і звести лише до встановлення, кому належить труп, то звичайно по цим напрямкам, справу можна довести до кінця».

Віктор Шишкін каже, що за даними проведених експертиз справу Гонгадзе можна було розкрити ще у 2003-му році. Щодо замовників та підбурювачів, вiн уважає, що їх імена навряд чи стануть відомі.

Святослав Піскун у цьому плані менш категоричний, але підтверджує, що усім членам слідчої групи, що займається розслідуванням справи Гонгадзе, призначено державну охорону, оскільки слідчим погрожують, а розкриття цієї справи у 2003-му році могло б їм взагалі коштувати життя.

Всі новини дня

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

Більше

XS
SM
MD
LG