Спеціальні потреби

Актуально

Коли в Українi з`явиться суспiльне ТБ? - 2005-03-15

Київ - 13 березня. Коли в Україні з”явиться суспільне телебачення? Про це дискутують роками, але відповіді немає досі. Питання найближчим часом буде предметом парламентських слухань.

Класика кіно і серйозна музика; освітні програми і чесні новини. Ніяких “мильних опер” і серіалів “Бригада”, жодної реклами. Таким має бути суспільне телебачення, про необхідність появи якого в Україні говорять давно. Зі створенням громадського мовлення, підзвітного суспільству, а не владі, ми спізнилися років на 15, -- каже заступник голови парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Сергій Правденко:

«Уявіть собі, скільки речей поганих було унеможливлено в Україні, якби суспільне телерадіомовлення в нас існувало хоча б з 91-92 року. Які дії минулої влади були б неможливі апріорі, наперед, про них би ніхто не думав, що їх можна здійснити, оскільки суспільне телерадіомовлення тут же їх би виставило на сонечко, на свіже повітря, суспільству стала б відома інформація про ті чи інші дії влади, і влада просто б не наважилась на якісь, м`яко кажучи, помилкові кроки. Це стосується і сфери приватизації, і сфери політичного життя...».

Базовий Закон про громадське телебачення був прийнятий ще 97 року. Але відтоді справа не зрушила з місця. Час від часу скликаються “круглі столи”, активізується дискусія: як фінансувати громадське телебачення – за рахунок абонплати чи з держбюджету; і чи робити канал з “нуля”, чи на базі Першого національного; і хто має входити в Наглядову раду. Але кнопки “СТАРТ” так ніхто і не натиснув. Кажуть – не було політичної волі. При новій владі з`явились нові надії. Проте як каже голова Правління Незалежної асоціації телерадіомовників України Тетяна Лебедєва, наразі вона не бачить і в нової влади особливого бажання, напередодні парламентських виборів, розлучатися з таким зручним інформаційним інструментом, як телебачення державне:

«Якщо раніше я була оптимістом щодо створення системи суспільного мовлення в Україні, то зараз в мене дуже сумний настрій, бо мені здається, що тема трохи забалакується».

Як каже Лебедєва, насторожують пропозиції, що вже лунають, залишити державне телебачення поряд із суспільним, або піти шляхом простого перейменування державного на суспільне:

«Не можна щось змінити в країні, нічого не змінюючи. І якщо ми це не зрозуміємо, то ми й залишимось з такою мрією, що коли-небудь ми побудуємо суспільне мовлення, або державну телерадіокомпанію назвуть громадською, змінять вивіску, і нічого по суті не зміниться. Але друзі, державний мовник, це щось зовсім інше, для державного мовлення, яке фінансується державою, контролюється державою, призначаються керівники державою, для нього характерна однобічна комунікація, і це принципова відмінність від суспільного і це рано чи пізно приводить до тоталітарних режимів, це інструмент для тоталітарної влади».

Суспільне мовлення з`явиться в Україні тоді, коли його появи зажадає громадянське суспільство, яке показало свою силу під час Майдану. Так вважає голова Комітету з мас-медіа Ради Європи Кароль Якубович. За його словами, потрібен громадський тиск. Наразі ж колега з Польщі, де громадське телебачення створили ще в 94 році, бачить в Україні брак віри в те, що цей демократичний експеримент вдасться:

[переклад з польської] «То не вийде, якщо ви в це не будете вірити. Досі громадське телебачення не вдалося в Україні, бо суспільство не хотіло показати, що існують межі президентської влади. Не вдалося, бо досі не було справжньої демократії».

Як каже Кароль Якубович, «зараз є надія, що нова влада це зробить. Все залежатиме від того, чи буде суспільство вимагати цього від уряду”.

Коли вийде в ефір перша програма нового суспільного телебачення, не береться прогнозувати ніхто. Експерти покладають великі надії на парламентські слухання, що відбудуться в квітні, і сподіваються ще в цьому році нарешті перейти від дискусій до справ.

Всі новини дня

Литва: контрнаступ України розпочнеться незалежно від катастрофи, спричиненої підривом ГЕС

Фото 29 травня 2023 року. Український військовий проводить постріл поблизу Бахмута (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Україна вже підтвердила строки контрнаступу і "він почнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами". Про це в твіті заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

Посадовець додав, що через тиждень учасники засідання Контактної групи з оборонної підтримки України в форматі "Рамштайн" ще раз підтвердять військову підтримку, "щоб нічого не бракувало в боротьбі проти окупантів".

ЗМІ в четвер повідомили про активізацію контратакувальних дій Збройних Сил України. The Washington Post повідомляє, з посиланням на джерела в ЗСУ, про значний рух в бік окупованих Росією територій на південному сході країни.

Міноборони Великої Британії в щоденному звіті повідомило, що операційна картина є дуже складною, а важкі бої ведуться на декількох ділянках фронту. В більшості регіонів Україна утримує ініціативу, додали в британському відомстві.

У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео

У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:47 0:00

У Нью-Йорку організували показ автентичного українського вбрання. Волонтери показали вишиті строї з усіх регіонів України, щоб познайомити американців із глибокою, багатогранною і давньою українською культурою. Так вони вирішили розвінчувати міфи російської та радянської пропаганди.

 Підрив Каховської ГЕС значно ускладнив розмінування, кажуть доброчинні організації

Евакуація поблизу Херсона, 7 червня 2023 року

Підрив Каховської дамби значно ускладнив зусилля з розмінування в регіоні, а змиті повінню міни становитимуть загрозу для населення, служб допомоги та сільського господарства на роки наперед, заявляють в Міжнародному комітеті Червоного хреста та інших доброчинних організаціях.

Ерік Толлефсен, голова служби МКЧХ з подолання наслідків воєн заявив пресі: "Раніше, ми знали де небезпека. Зараз ми не знаємо. Нам лише відомо, що це є вниз за течією".

Він наголосив, що кількість мін наразі є невідомою, але додав, що "відомо, що кількість є значною", а небезпека зберігатиметься роками.

Британська доброчинна організація Halo, що розчищає територію від вибухових пристроїв, через повінь призупинила роботу, повідомляє голова організації Жасмін Данн виданню The National. Її організація виявила більше 5 000 мін в Миколаївській області лише за минулий місяць, 460 з них виявили поблизу річок.

"Наша команда розмінування регулярно переправляється через річку, щоб дістатись мінних полів, але три з них тепер під водою і ми мали призупинити роботу на інших полях поруч", - каже Данн про розмінування навколо річки Інгулець.

Раніше речниця пресцентру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк заявила в ефірі українського ТБ про те, що багато протипіхотних мін було змито "вони становлять значну небезпеку", зокрема тому, що можуть вибухнути, якщо наштовхнуться на перешкоди.

Мінагрополітики України повідомило у середу, що руйнування Каховської дамби призведе до затоплення десятків тисяч гектарів сільськогосподарських угідь на півдні України та залишила без зрошення щонайменше 500 тисяч гектарів землі.

Зеленський закидає міжнародним організаціям «відсутність», але Червоний хрест каже, що працює

Добровольці Товариства Червоного Хреста України допомагають потерпілим від затоплення внаслідок руйнування Каховської греблі, але українська організація каже, що не має доступу до окупованих Росією українських районів. Херсон 6 червня 2023 р.

Президент Володимир Зеленський гостро скритикував недостатню участь міжнародних організацій у допомозі цивільному населенню на півдні України, де принаймні 600 квадратних кілометрів території залиті водою внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції.

Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні.

Українські представники кажуть, що особливо важке становище склалося на окупованому російськими військами лівому березі Дніпра на Херсонщині, де українські рятувальники потрапляють під вогонь окупантів.

8 червня Володимир Зеленський був у Херсоні, а напередодні він заявив: «Навіть неможливо встановити достеменно, скільки людей на тимчасово окупованій території Херсонщини можуть загинути без порятунку, без питної води, без їжі, без медичної допомоги».

«…Потрібні масштабніші зусилля. Потрібно, щоб міжнародні організації, як-от Міжнародний комітет Червоного Хреста, негайно долучилися до рятувальної операції й допомогли людям саме на окупованій частині Херсонщини. Кожна загибла людина там – це вирок наявній міжнародній архітектурі, міжнародним організаціям, які розучилися рятувати життя. Якщо зараз міжнародної організації немає в зоні цієї катастрофи, значить, її взагалі немає, значить, вона недієздатна», - заявив Зеленський.

Товариство Червоного Хреста України наполягає, що його активісти беруть участь в допомозі потерпілим на залитих територіях, але підкреслює, що не може діяти в окупованих росіянами районах.

«Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні, оскільки ми українська гуманітарна організація, яка може проводити свою діяльність згідно з українським законодавством і виключно на території підконтрольній Україні», - стверджує організація, осередок якої міститься у Києві.

Товариство Червоного Хреста України називає своїми партнерами міжнародні організації: Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Міжнародну Федерацію Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та інші національні товариства.

Організації Червоного хреста діють на основі міжнародних Женевських конвенцій підписаних після Другої Світової війни і передбачають надання доступу представникам Червоного хреста для допомоги цивільним у зонах війни і зокрема доступ до військовополонених.

Американський ветеран заснував організацію для допомоги українським захисникам. Відео

Американський ветеран, який воював в Україні і втратив там товариша, заснував організацію для допомоги українським захисникам. Карл Ларсон досі зберігає одяг із кров’ю побратима з Іноземного легіону.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG