Спеціальні потреби

Профспiлки звертаються до Тимошенко - 2005-03-21


Київ - 21 березня. Низка профспілок звернулась до прем`єр-міністра України Юлії Тимошенко із закликом розпочати соціальний діалог за участю уряду, профспілок та роботодавців. Профспілки жаліються, що поки що нова влада, так само як і стара, ігнорує їх проблеми.

В Україні сьогодні зареєстровано 106 профспілок та 13 профоб`єднань, до яких входять майже 14 мільйонів громадян. Проте реально про їх діяльність мало хто знає. З одного боку керівники профспілок вважають це своєю проблемою, з іншого нарікають, на те, що влада ніколи не брала їх до уваги, а усі домовленості з нею мали декларативний характер.

Попередні українські президенти, фактично ніколи не зустрічались із керівниками профспілкового руху. Голова профспілки атестованих працівників органів внутрішніх справ Григорій Кобанченко каже, що великі сподівання на те, що ситуація зміниться на краще профспілки покладали на нову владу, проте поки що все залишається як раніше. Жодного діалогу, жодного кроку на зустріч профспілки не бачать, хоча в кожній галузі назбиралось стільки невирішених питань, що говорити про них можна годинами:

«Ми вважали, що з приходом нової влади ці питання будуть вирішені, якщо не автоматично, то найближчі 10 днів, 100 днів. І коли ми побачили, що влада пішла на діалог з роботодавцями, з імпортерами, з інвесторами, з великим, малим та середнім бізнесом, і профспілки використовують лише як статистів, тобто їх саджають в зал і інколи дають два-три слова в дебатах. Ми вважаємо, що це є не зовсім цивілізовано і хотіли б, щоб в Україні був таки започаткований соціальний діалог, коли наші проблеми мають чути i мають їх вирішувати».

Кожній з профспілок є на що пожалітись. Транспортники нарікають, що останнім часом держава самоусунулась від забезпечення населення в повній мірі такою соціально-значущою послугою як перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування. Голова Ради Всеукраїнської незалежної професійної спілки працівників транспорту Віктор Гербеда відзначає, що оскільки держава досі не запровадила чіткого механізму відшкодування збитків за пільгове перевезення громадян, то вже цього місяця у Києві та Одесі можуть відбутись страйки транспортників:

«У нас досі нема механізму відшкодування збитків за пільгове перевезення громадян. З одного боку ці пільги є на папері, а з другого боку кошти не виділяються, а ці мізерні кошти, що виділяються, вони крадуться тими чиновниками, які мають доступ до цього. В результаті на маршрутні види перевезень, через відсутність основного виду транспорту ідуть люди в надії на те, щоб проїхатись і добратись до роботи, чи з роботи. А там, згідно з законом, не регулюються тарифи. От і ще й пенсіонерів змушують возити. І тоді получається, що і пенсіонерів не возять і забиті маршрутки і ціни не врегульовані і питання досі не вирішене».

Проте керівники профспілок кажуть, що частину питань може вирішити і місцева влада, а от що стосується загальних принципів діяльності профспілок, то це необхідно вирішувати на вищому рівні. Саме тому, профспілки звернулись до прем`єр-міністра Юлії Тимошенко із закликом розпочати найближчим часом соціальний діалог, який би дав можливість забезпечити баланс інтересів держави, роботодавців та найманих працівників. Профспілки кажуть, що хочуть цивілізованого діалогу і вважають, що вже час відходити від практики, коли усі питання в країні вирішує майданна демократія.

XS
SM
MD
LG