Спеціальні потреби

Київ вiдвiдали мiнiстри закордонних справ Нiмеччини та Польщi - 2005-03-22


Вашингтон-Київ – 21 березня. В українськiй столицi сьогоднi перебували міністри закордонних справ Німеччини та Польщі. Вони зустрілися з президентом Вiктором Ющенком, прем`єр-мiнiстром Юлiєю Тимошенко та iз своїм українським колегою Борисом Тарасюком. Тема дня – євроiнтеграцiя України.

Розшифровка розмови Люби Зоряної з нашим київським кореспондентом Русланом Дейниченком:

ЛЗ: Руслане, чи говорили в Києві про якісь ініціативи щодо європейської інтеграції України?

РД: Так, це власне головна мета візиту в Україну міністрів закордонних справ Німеччини та Польщі Йошки Фішера та Адама Ротфельда. Я нагадаю, що рівно місяць тому було схвалено План дії Україна-ЄС і тепер чиновники привезли конкретні пропозиції, що можна зробити для зближення України з Європейським Союзом. Наприклад, Польща пропонує підвищити безпеку спільного кордону, а також реалізацію декількох гуманітарних проектів, наприклад створення українсько-польського університету. Від Німеччини та ЄС в цілому чекають надання українській економіці ринкового статусу та послаблення візового режиму. Оглядачі кажуть, що цей візит міністрів - спроба нової влади здобути ще одного адвоката, який би допомагав Україні швидше інтегруватися в Європейський Союз. До цього часу найбільшу підтримку Київ отримав від Варшави, але Польща не має такого впливу на рішення, які приймаються в ЄС, як, скажімо, Німеччина. Єдине, про що домовилися не говорити на цих переговорах, це - перспектива членства України в Євросоюзі. Цю тему піднімуть лише через три роки, після виконання Плану дій.

ЛЗ: Руслане, чи обговорювали міністри можливість використання українського нафтопроводу Одеса-Броди?

РД: Так, ця тема також піднімалася, оскільки всі три країни зацікавлені в розвитку цього проекту. Після зустрічі з міністрами закордонних справ Віктор Ющенко заявив, що вже заплановані кроки щодо зміни напрямку роботи нафтопроводу в Європу. Зараз, нагадаю, нафтопровід качає російську сировину до чорноморського терміналу «Південний» і Ющенко каже, що в інтересах України було б, щоб нафта йшла із казахських родовищ саме в європейськом напрямку - в Польщу та Німеччину. Президент України також вважає, що для цього треба знайти постачальників 9 або 10 мільйонів тонн нафти і якраз сьогоднi представники казахського уряду заявили, що готові до суттєвого збільшення обсягу транзиту нафти через територію України. Можливо вже наступного тижня Ющенко зустрінеться із представниками американських нафтових компаній, які добувають нафту на Каспії, щоб переконати їх укласти якісь спільні контракти, домовленості.

XS
SM
MD
LG