Спеціальні потреби

Фоторепортаж: американці пишуть писанки - 2005-03-22


Вашингтон – 21 березня. Після помаранчевої революції деякi американці лише дізналися про Україну як незалежну державу і чимало з них поцікавилось українською культурою. Однак українська громада Америки ознайомлювала з традиціями своєї батьківщини ще у часи, коли про появу такої держави як Україна переважна більшість американців навіть не підозрювала. Ось уже 22 роки вашингтонськi українці знайомлять американцiв з однiєю традицiєю своїх предків – як писати писанки.

Український греко-католицький собор Пресвятої Родини у Вашингтоні відзначає всі свята за новим стилем. Щороку, починаючи з 1983-го, коротко перед Великоднем у приміщенні церкви спiвробітник Бібліотеки Конгресу США Юрій Добчанський передає свій досвід розпису писанок американцям та українцям. Він говорить, що таким чином робить свій внесок у поширення української культури:

«Переважно публіка, яка приходить на ці курси, то не є українці i це помагає не тільки нашiй громадi тут, але також Українi помагає, бо все це розмножує iнформацiю про Україну, українські традиції, український народ, i люди бачуть, що це насправдi гарна розвага. I такою розвагою ми промовляємо до не-українцiв: Ось така наша культура, ми це робимо, в нас давня така традиція».

Українці приводять на курс розпису писанок своїх дітей аби ті змалку звикали до традицій своїх пращурів. А американців, у свою чергу, приваблює можливість навчитися чомусь незвичному. Говорить учасниця лекцiї Сiґрет Iборт:

«Десь два роки тому я була на базарі і побачила оголошення про курс. Я подумала, що треба запланувати і спробувати, та подивитися як буде виходити, адже це дуже складно, і деякі яйця виглядають просто надзвичайно».

Курс відвідують і американці українського походження. У Браяна Трентлі - мати українка. Він вже кілька років поспіль приходить до собору Пресвятої Родини аби відволіктися від буденного життя. Йому сподобалося писати писанки:

«Це не так складно коли навчишся і насолода надзвичайна. Коли ти знімаєш віск і бачиш свою роботу - просто чудово».

За 15 доларів з дорослого та сім з дитини Юрій Добчанський забезпечує своїх учнів яйцями, фарбою, свічками, воском, пензлями та всім необхідним. Як правило, він купує понад дві сотні яєць. Мистецтво розпису писанок вже не в одного американця викликало бажання дізнатися більше про українську культуру.

XS
SM
MD
LG