Спеціальні потреби

Верховна Рада у бюджетному протистоянні - 2005-03-24


Київ - 24 березня. Очікувалося, що сьогодні український парламент розглядатиме зміни до бюджету, які називають новим бюджетом уряду Юлії Тимошенко. Однак зранку керівники парламенту не дійшли згоди щодо ряду пунктів цього документа, в результаті шого розгляд бюджету перенесли на п`ятницю. Депутати не приховують, що бюджет, який уряд називає найбільш соціальним за всі роки незалежності, може бути відхиленим.

Вже зранку стало очевидним, депутати не хочуть розглядати проект бюджету уряду Тимошенко. Більшість фракцій заявили, що вони категорично незгодні із тим, як цей бюджет розробляли – без їх участі, і про те, що вони просто не встигли ознайомитися із документом за два дні. Говорить голова регламентного комітету комуніст Валентин Матвеєв:

«Нам роздали два томи на 562 сторінки. Як може кожен народний депутат з цим ознайомитися? Може поклавши під голову, коли спати лягає».

Практично ніхто із парламентарів не може закинути уряду те, що бюджет написаний не в інтересах людей. Цей документ як ніколи соціальний – пенсії, зарплати та соціальні платежі у разі його схвалення можуть суттєво зрости. Однак зробити таке зростання виплат можна лише за умови ліквідації всіх податкових пільг, переконані урядовці. Це викликає незадоволення депутатів, які кажуть, що відстоюють інтереси виробників, і що такий курс призведе до зниження темпів економічного зросту. Говорить Василь Гуреєв, група Воля народу.

«Ми дуже стурбовані станом, який виникає на основних підприємствах – автомобілебудування, суднобудування і таке інше. У нас немає достатньо інформації по нашим зауваженням».

Водночас депутати не приховують, що критика бюджету часто має і політичний характер, оскільки у разі його схвалення уряд Тимошенко значно зміцнить свої позиції, а прем`єрка добере додаткового рейтингу перед парламентськими виборами. В результаті противниками бюджету, де передбачені значні соціальні виплати, виявилися комуністи, які раніше постійно дорікали попереднім урядам у тому, що вони не враховують інтереси найбідніших. Тепер, якщо проект буде відхилений, депутатам дорікатимуть у лобізмі великого капіталу і ігноруванні інтересів виборців. Говорить Степан Гавриш:

«Спроба перенести бюджет у часі і може призвести до його розбалансування. Зрозумійте, що ми можемо виявитися у ситуації, коли саме депутати будуть винні у зриві соціальних ініціатив уряду».

Зрештою, після заяв всіх фракцій, депутати ухвалили рішення на користь уряду – бюджет розглядатимуть у п`ятницю, а не за два тижні, як пропонували комуністи. Окрім провладних фракцій, прем`єрку несподівано підтримали соціал-демократи. Фактично від їх голосів залежить, чи буде ухвалений бюджет у тому вигляді, як його бачить уряд. Говорить Олександр Гудима, фракція УНП:

«Одні депутати дивляться на бюджет через чорні окуляри, інші через чорно-білі, але мільйони людей дивляться на нього з надією».

Прихильники уряду кажуть, що у разі відхилення цього проекту бюджету, радикальних змін більшості людей чекати не варто, оскільки в обмін на підтримку документа, фракції вимагатимуть залишити у бюджеті певні пільги та дотації, а це означає, що уряд не зможе суттєво збільшити соціальні виплати.

XS
SM
MD
LG