Спеціальні потреби

Зустрiч президентiв Буша i Ющенка


Вашингтон - 4 квiтня. Джордж Буш назвав Вiктора Ющенка другом Сполучених Штатiв i його приклад натхненням для усiх, хто любить свободу. Заява пролунала на спiльнiй прес-конференцiї обох президентiв пiсля їх зустрiчi в Бiлому домi.

На ранкову зустріч президентів урядовій делегації України їхати довелось не далеко. Блер Гаус, у якому зупинився президент Ющенко, має ту ж саму адресу, що й Білий Дім - Пенсельванія Авеню.

Віктор Ющенко прибув до резиденції американського президента першим. Через декілька хвилин до входу почали підбігати міністри, які супроводжують Віктора Ющенка у делегації -- Борис Тарасюк, Сергій Терьохін, Анатолій Гриценко, Євген Червоненко, Петро Порошенко. Зустріч Буша та Ющенка, яка і так була запланована рекордно довгою, протривала навiть на 10 хвилин довше запланованого.

Після переговорів президенти вийшли до преси трохи втомлені, але задоволені. Президент Буш, виступаючи першим, назвав свого українського колегу другом та пообiцяв Українi допомогу:

«Для мене це велика честь стояти поруч з мужнім лідером України. Пане президенте, ви є другом нашої країни, ваш приклад служить натхненням для всіх, хто любить свободу. Наша країна стоятиме пліч-о-пліч з Україною в час, коли вона зміцнює правопорядок, бореться з корупцією, сприяє вільним засобам масової інформації і громадянському суспільству. З цією метою, я звернувся до Конгресу з проханням асигнувати 60 мільйонів доларів на те, щоб допомогти Вам у ваших зусиллях, пане президенте. Ми підтримуємо ваше бажання приєднатись до Світової організації торгівлі і ми працюватимемо з вашим урядом, щоб Україна стала членом СОТ, як також для того, щоб скасувати передбачені поправкою Джексона-Веніка обмеження, які були накладені в іншу добу».

Джордж Буш також зазначив, що Вiктор Ющенко був першим главою держави, якому вiн потелефонував пiсля своєї iнавгурацiйної промови. Розмова, як вiн згадав, торкнулася саме помаранчевої революцiї та сили її прикладу для iнших народiв. Вiн зазначив, що мiльйони американцiв спостерiгали за подiями на Майданi Незалежностi, подивлячи мужнiсть зiбраних там людей, якi вимагали, щоб їхнi голоси були почутими. Буш додав, що саме через це вiн вже неодноразово вказував на Україну, а також на Афганiстан та Iрак як на приклади, якi засвiдчують, що свiт, як вiн сказав, мiняється на краще.

Буш подякував українському президенту за активне партнерство у боротьбi з тероризмом та за готовнiсть до спiвпрацi у встановленнi режиму ескпортного контролю, який обмежить розповсюдження зброї та сенситивних технологiй.

Американський президент, крiм цього, вiддав належне українському лiдеру за пiдтримку iдеї вiльного Iраку та за захист, який українськi миротворцi надавали iракцям пiд час сiчневих виборiв.

Джордж Буш також висловив бажання спiвпрацювати з Вiктором Ющенком в справi врегулювання ситуацiй в Лiванi та Киргизстанi, i подякував своєму гостю за порушення в ходi розмов також питань Молдови i Бiлорусi.

Віктор Ющенко у свою чергу заявив, що ринкова економіка, свобода, демократія для українців це найважливіші принципи і що впроваджувати ці принципи є прiоритетним завданням його уряду:

«У спадок ми отримали дуже складну країну. Україну, в якій не панувало верховенство прав людини, де безсилий був національний закон, де половина національної економіки знаходиться в тіні. Принижена професія журналіста. Ті журналісти, що хотіли говорити правду і виступали проти офіційної влади – вони могли поплатитися за це, при чому поплатити самим дорогим – своїм життям. Ми говоримо про країну, де проблемою номер один є корупція, ми говоримо про країну, де величезною проблемою є проблема бідності. Ми всі ці виклики розуміємо, ми розуміємо, що тільки домашнє завдання нової української влади допоможе справитися з тими проблемами, які успадкувала країна».

Перше запитання від журналістів, як і очікувалось, було про Ірак. На що президент Буш розповів про необхідність збереження безпеки у тій країні і заявив, що усі подальші кроки щодо відновлення стабільності в Іраку залежатимуть від новообраного уряду цієї країни.

За результатами зустрічі президенти підписали спільну заяву, яка, як заявив Віктор Ющенко, підтверджує початок нової ери у стратегічному партнерстві між державами.

XS
SM
MD
LG