Спеціальні потреби

Аналітиків здивував коментар Трампа про роль СРСР в Афганістані


Під час спілкування з членами адміністрації США в середу президент Дональд Трамп припустив, що Радянський Союз вторгся до Афганістану намагаючись приборкати тероризм, але коштовна війна призвела до розпаду СРСР.

"Росія була Радянським Союзом, - сказав Трамп, звертаючись до членів своєї адміністрації. – Афганістан зробив з нею Росію, бо вони збанкрутували через війну в Афганістані. Причина того, чому Росія була в Афганістані – це надходження терористів до Росії. Вони вірно робили, що були там". Трамп також наголосив, що країни, які є регіонально ближчі до Афганістану, такі як Пакистан та Росія, мають відігравати більшу участь у боротьбі проти Талібану та Ісламської держави.

Така оцінка радянського вторгнення до Афганістану відрізняється від загальноприйнятого. До цього привернув увагу журналіст Bloomberg Стівен, навівши історичну довідку Держдепу про вторгнення СРСР до Афганістану.

"Це був вододіл Холодної війни, адже СРСР вперше вторгся до країни поза Східним блоком - стратегічне рішення, яке засудили майже всі країни світу", - йдеться в довідці, серед іншого.

СРСР вторгся до Афганістану в 1979, щоб підтримати лояльний до СРСР уряд. США, за президентства Рейгана, засудили вторгнення і підтримали повстанців-моджахедів. Війна стала затяжною для СРСР і була одним з факторів, який спонукав до його розпаду, нагадує USA Today.

Американські аналітики були шоковані позитивним відгуком президента про вторгнення до Афганістану.

"Для запису, Радянське вторгнення до Афганістану було класичним виявом імперських амбіцій. І участь Пакистану є однією з потужних причин чому Талібан залишається потужним і війна триває. Останнє, що нам треба, це участь Пакистану", - пише Ричард Гаас, президент аналітичного центру Council on Foreign Relations.

"Навіть найбільш безсоромні радянські пропагандисти ніколи не заявляли, що афганські терористи атакували Росію", - сказав експерт з Афганістану Нью-Йоркського університету Барнетт Рубін в коментарі для The Washington Post.

"Американці не завжди згодні з тим, як США відповіли на вторгнення – зернове ембарго адміністрації Картера і озброєння антирадянських партизанів, багато з яких мали ісламістські переконання. Однак, всі погоджувались, що Радянський Союз погано вчинив розпочавши вторгнення. До сьогодні", - пише New York Magazine.

Водночас, як писав російський опозиціонер Володимир Кара-Мурза в The Washington Post в грудні, теперішній уряд Росії просуває постанову на захист радянського вторгнення до Афганістану.

Це – ще одна спроба перегляду історії в Росії, адже в 1989 році Радянський Союз вивів війська з Афганістану і засудив вторгнення як таке, що "заслуговує на моральний та політичний осуд". Того ж року було розібрано Берлінську стіну, що знаменувало кінець Холодної війни.

Дивіться також: ​Чого очікувати від США, Китаю та Росії у 2019-му – прогнози експертів

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG