Спеціальні потреби

Життя в Україні після виборів


Олег Устенко, Олексій Блінов і Григорій Смітюх

Підвищення соціальних дотації, зупинка росту цін, стабільний курс гривні – до парламентських виборів економічна ситуація в країні буде стабільно добра, відмічають експерти, але вже у жовтні все почне змінюватися, адже потрібно буде віддавати борги.

«Оскільки сума, яку Україна має віддати по своїм боргам досить значна відносно до ВВП, то без нових запозичень її повернути просто неможливо, тому Україна мусить шукати кошти не лише всередині країни, а і за її межами», – в коментарі Голосу Америки сказала економіст інвестиційної компанії «Тройка Діалог Україна» Ірина Піонтковська.

Щоб віддавати борги, владі доведеться іти на непопулярні кроки, а до виборів цього робити ніхто не захоче. Експерти говорять, щоб віддати позики Україні доведеться позичати гроші, найвірогідніше – знову в МВФ, адже він дає кредит під найнижчий відсоток 2-3%, у той час, як на зовнішньому ринку Україні готові дати в борг під щонайменше 9%. Проблемним моментом для влади у стосунках з Міжнародним валютним фондом залишаються вимоги МВФ для отримання нових позик.

«Невірно трактувати, що МВФ наполягає: підніміть тарифи на газ. Ні, МВФ говорить, що можна не піднімати тарифи, але потрібно знайти новий фіскальний простір, знайти суму грошей, щоб компенсувати це непідняття тарифів на газ», – сказав виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Утім, експерти говорять, що уряд таки піде на непопулярні кроки, але після виборів, одним з них буде підвищення цін на газ для населення, адже на сьогодні за газ населення платить майже в чотири рази менше, ніж підприємства.

«Подібне вже було в 2010 році, але після виборів тарифи на газ підросли на 50%, і це були вимоги МВФ для надання грошей. Я б сказала, що тоді ситуація була ще не такою драматичною, тому слова про те, що тарифи не будуть рости – це тимчасова передвиборча риторика», – сказала Піонтковська.

Гроші потрібно знайти і на соціальні ініціативи президента Януковича, попри заяви представників влади, що споживачі від цього не постраждають, прогнози економістів більш скептичні, адже навіть надходження до бюджету від ЄВРО-2012 та безпосередньо від виборів не принесуть достатньо коштів.

«Не варто очікувати на послаблення податкового тиску, можливе тільки його посилення – є борги, є соціальні ініціативи президента», – сказав у коментарі Голосу Америки начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Олексій Блінов. «Будуть шукати засоби отримати гроші, в якій формі це буде відбуватися передбачити не можна, але потрібно бути до цього готовим».

Також можливі зміни в ціні на імпортні продукти. На сьогодні є три складові економічного розвитку – зовнішній сектор, інвестиції та внутрішнє споживання. Якщо перші дві складові демонструють слабкі показники росту, то при стабільному курсі зростає купівельна спроможність громадян. Утім, все частіше вони надають перевагу імпортним товарам, щоб скоригувати ситуацію, говорять експерти – варто чекати на зміни в ціні на імпортні товари.

«Тому що люди більше купують імпортну продукцію, вона стає дешевшою, тим паче, що інші країни можуть виробляти свої товари з меншими витратами», – сказав Блінов.

На початку нового року також варто бути готовим до змін стану гривні, адже якщо в 2012 році її ще можна буде утримати на сьогоднішньому рівні, то за відсутності будь-яких позитивних змін в економіці, експерти говорять про 50% вірогідність девальвації протягом трьох років.

Політики, не пояснюючи звідки будуть брати гроші, якщо не позичати в МВФ, говорять, що ставлячи вимоги Міжнародний валютний фонд намагається впливати на політичну ситуацію в країні.

«Моя точка зору, що МВФ – це не фінансова організація, це політична організація, оскільки вона ставить перед позичальником, у тому числі й Україною, вимоги: або ви виконуєте, або ми вам гроші не даємо», – сказав депутат від Партії регіонів Григорій Смітюх.

Тільки цього року Україні потрібно віддати 90 мільярдів гривень зовнішнього боргу, економісти говорять, що це світова практика позичати, щоб віддавати колишні борги, українська проблема в тому, що кредити МВФ потрібно віддавати в досить короткі строки.

На минулому тижні прем’єр-міністр Микола Азаров повідомив, що новий міністр фінансів Юрій Колобов у найближчий час поїде в Вашингтон на чергові переговори з представниками МВФ.

Експерти говорять, що попри те, що ніхто з МВФ не зачиняв дверей перед Україною, але те, що раніше було багато неприємних моментів у співпраці, не забулося, і що цього разу, щоб отримати новий кредит, Україні потрібно бути удвічі переконливішою.

Показати коментарі (1)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG