Спеціальні потреби

Нова «арка» над четвертим блоком ЧАЕС буде готова вчасно


Нова захисна арка над четвертим блоком Чорнобильської АЕС, зруйнованим під час аварії, обійдеться в 935 мільйонів євро і буде готова в середині 2015 року, повідомив голова Державної агенції з управління зоною відчуження Володимир Холоша.

"До середини 2015 року ми маємо змонтувати нову арку, а до кінця 2015 - насунути її у проектне положення та провести герметизацію", - заявив Холоша.

Споруджувати нове укриття, або як його називають безпечний консаймент, буде французький консорціум Novarka. Розпорядником фондів будівництва саркофага виступає Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Він же є одним з донорів, виділивши на проект 325 мільйонів євро. Найбільші внески у будівництво зробили країни Групи восьми та ЄС. Частка України у фінансуванні – 6%.

Іноземний розпорядник грошима

Оскільки доступ до фондів та оплату за роботу проводить ЄБРР, експерти називають це хорошим сигналом того, що гроші цього разу не будуть розкрадені на шляху. Хоча замовником робіт є державна установа - ЧАЕС, але будь-які фінансові відносини з виконавцем здійснюються через ЄБРР.

«ЄБРР розпоряджається грошима, заключає контракти та наглядає за їх дотриманням, всі відносини відбуваються не за законом України про державні закупівлі, а за правилами ЄБРР», - пояснив в інтерв’ю Голосу Америки провідний радник ЄБРР в Україні Антон Усов. «Ми виконуємо виплати за результатами робіт, на основі виставлених рахунків та фактур. Тобто, це робота по факту, яка передбачає відповідальність виконавця за те, на скільки якісно було проведено роботи».

Новий безпечний консаймент – це нагальне питання, переконують експерти, адже те укриття, що сьогодні знаходиться над четвертим блоком Чорнобильської АЕС будувалося ще в 1986 році за дуже складних умов, з єдиною метою – закрити зруйнований енергоблок та локалізувати радіоактивні матеріали, що знаходяться всередині нього.

«Старе укриття будувалося в умовах високих радіаційних полів, окрім того, тоді не було проекту», - говорить у коментарі Голосу Америки Мая Руденко, начальник інформаційного відділу Чорнобильської АЕС. «Кожна задача вирішувалася по місцю та ходу її виникнення, тому унікальний теперішній об’єкт укриття не є ідеальним варіантом захисту від наслідків аварії. Будівництво нового – це просто необхідність на часі».

Перед початком робіт над новим укриттям було проведено ряд підготовчих заходів: радіаційну дозиметрію та моніторинг, навчання персоналу, створення інфраструктур, стабілізацію старого укриття. Безпечний консаймент буде змонтовано окремо, а потім його насунуть на старе укриття.

«Необхідні гроші є у повному обсягу, роботи виконуються відповідно графіку. Безпечний консаймент буде знаходитися в стані повного збору до середини 2015 року, і в нас немає причин у цьому сумніватися», - сказав Усов.

За проектом, нове укриття служитиме близько ста років, що дозволить радіоактивним елементам, які були в четвертому реакторі пройти період розпаду, після чого вони не складатимуть загрози.

Нове укриття – не панацея

Втім, критики безпечного консайменту говорять, що він вирішить тільки маленьку частину проблем Чорнобильської зони, апелюючи до того, що після аварії близько 50 тисяч гектарів території було сильно забруднено і саркофаг тільки над четвертим блоком не допоможе.

«Ми не знаємо скільки небезпечного плутонію, який вивільнився під час аварії збереглося під четвертим блоком. За різними підрахунками, від 10 до 90 відсотків розлетілося по всій Чорнобильській зоні, тому новий саркофаг вирішить реально менше одного відсотку проблем», - сказав у коментарі Голосу Америки Дмитро Хмара, експерт з енергетичних питань Національного екологічного центру України.

Натомість на ЧАЕС говорять, що радіоактивні матеріали залишилися всередині четвертого блоку, до них додалися й ті сполуки, що утворилися в результаті плавлення конструкцій, а також свинець і пісок, який у 1986-му році скидали з вертольотів, щоб зупинити реакції всередині реактора.

«Радіоактивні матеріали знаходяться всередині блоку, попри думку, що вони були викинуті за його межі, на сьогоднішній день встановлено, що вони знаходяться в межах об’єкта укриття», - сказала Руденко.

Аварія на ЧАЕС сталася 26 років тому і вважається однією з найбільших техногенних катастроф у світі. За оцінками експертів, під старим укриттям четвертого блоку і досі може знаходитися близько 180 тонн радіоактивних матеріалів.

XS
SM
MD
LG