Спеціальні потреби

Жорсткий закон про імміграцію змінив життя в Аризоні


Кожного року проблема незаконної імміграції коштує американському бюджету 130 мільярдів доларів. За різними підрахунками, в країні нині проживає від 11 до 13 мільйонів нелегалів. Сьогодні всі імміграційні питання регулюються у США федеральними законами, втім у квітні 2010-го року штат Аризона прийняв власний закон, який, порівняно з федеральними нормами, жорсткіше регулює питання нелегалів. Вашингтон наполягає, що таким чином Аризона втрутилась у юрисдикцію Конгресу. Влада штату каже, що була вимушена вдатися до такого кроку, оскільки федеральний уряд не зміг захистити кордон від нелегалів.

Щоранку на автостоянці у Фініксі збираються латиноамериканці у надії, що хтось з місцевих найме їх на роботу по господарству. За 2 роки, що минули з часу прийняття в Аризоні жорсткого закону про імміграцію, тисячі нелегалів залишили штат, побоюючись арештів і депортації. Щоправда дехто каже, що новими правилами не дуже переймається, жити за щось треба, а повертатися у Мексику вони не хочуть.

Коли закон вступив у силу, у Фініксі відбувалися демонстрації протесту. Особливо невдоволені були латиноамериканці, оскільки поліції дозволили зупиняти і перевіряти документи у людей, які викликають підозри, іншими словами у мексиканців.

Відтак Федеральний суд постановив заблокувати певні положення нового закону, в Аризоні з цим не погодилися і тепер справа перебуває у Верховному суді.

Адвокат Деніель Ортеґа, опонент закону, вважає, що питання тут не тільки у расовому профілюванні. Імміграція – «парафія» федерального уряду, каже він, і штати не мають права приймати собі додаткові правила. З Ортеґою категорично не погоджується ініціатор законопроекту Расел Пірс:

«Штати мають конституційну силу поліції, їм ніколи не заборонили виконувати ці повноваження».

Новий закон має чимало опонентів в Аризоні, але й багато прихильників. Один з них впливовий шериф повіту Марікопа Джо Арпайо:

«Ми стежимо за дотриманням законів щодо володіння зброєю, щодо наркотиків, пограбувань. Чому цей закон повинен бути винятком?».

Правозахисні організації звинувачують шерифа у расовому профілюванні, яке він заперечує, називаючи справжніми проблемами штату нелегальну імміграцію і наплив наркотиків. Серед мешканців Фінікса також немає одностайності. Новий закон про імміграцію уже глибоко поділив мешканців Аризони, так що рішення Верховного суду, припускають експерти, не зможе примирити усі сторони.

XS
SM
MD
LG