Спеціальні потреби

Уряд США судиться з владою Аризони через імміграційний закон


Дебати навколо того, як вирішувати проблему з нелегальними іммігрантами у США досягли точки кипіння. На початку цього тижня федеральний уряд опротестував у суді правомірність закону про імміграцію, прийнятий штатом Аризона. В результаті суспільство розділилося на два табори – тих хто підтримує владу Аризони у вживанні жорстких методів щодо нелегальних іммігрантів з Мексики і тих, хто вважає, що вирішення таких проблем є виключно компетенцією федерального уряду, який повинен розробити комплексну імміграційну реформу. Обидві сторони наводять переконливі аргументи на свою користь.

Днями перед Білим домом зібралися люди, які принесли з собою рукописні звернення до Барака Обами з проханням зупинити дію спірного аризонського закону. Вони хочуть розпочати комплексну імміграційну реформу і зробити це негайно. На їхню думку, яку зрештою підтримала президентська адміністрація, влада Аризони порушила Конституцію, яка гарантує верховенство федерального закону над законами штатів. В урядовому поданні до суду говориться, що прийнятий в Аризоні закон ускладнить запровадження федеральних заходів із подолання імміграційної проблеми.

Штат Аризона потерпає від напливу нелегальних іммігрантів з Мексики. Влада штату нещодавно дозволила місцевим правоохоронцям вимагати документи, які підтверджують легальний статус перебування в країні у кожного, кого поліцейські вважають підозрілим. Таким чином, вперше в історії, перебування в країні нелегально буде порушенням не лише федерального закону, але й закону штату. (To expand table, place cursor in bottom right cell and press "Tab")

На запитання кореспондентів Голосу Америки, міністр внутрішньої безпеки США Джанет Наполітано, пояснила у чому проблема:

«Захист кордонів у цьому штаті, як і у всіх інших штатах, є відповідальністю федерального уряду. Ми це робимо. Але нам потрібно більше людей, кращі технології і додаткова інфраструктура, щоб робити це краще. І це є частиною урядового плану».

За приблизними підрахунками, через кордон з Аризоною у США потрапило найбільше нелегалів – майже пів мільйона осіб. Прихильники дій влади штату кажуть, що уряд робить замало, щоб цей потік зупинити. Серед них і Колбі Мей - юрист Американського центру за закон і справедливість:

«Аризона не намагається самостійно регулювати імміграцію. Вона не говорить, хто може приїжджати, а хто ні. Вона просто прийняла закон, який копіює те, що робить федеральний уряд вже 40 років. І не зрозуміло, що у цьому законі так здивувало уряд».

Професор права Американського університету Стів Владек, натомість, переконаний, що аризонський закон порушує Конституцію:

«Я не думаю, що вони мали право приймати такий закон. Але їм дещо таки вдалося досягнути. Вони розпочали діалог у суспільстві стосовно необхідності негайно запроваджувати імміграційну реформу».

Проблема нелегальної імміграції є актуальною не лише для Аризони. Загалом у США, за різними підрахунками, перебуває від 12 до 20 мільйонів нелегалів. Хто має вирішувати цю проблему – окремі штати чи федеральний уряд? Остаточну відповідь на це питання, схоже, дасть лише Верховний суд.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG