Спеціальні потреби

Cтрілянину в Аризоні спровокувала політична риторика?


Президент США Барак Обама у понеділок хвилиною мовчання вшанував пам’ять шести загиблих у суботній стрілянині в Аризоні. Стан здоров’я конгресвумен Ґабріел Ґиффордс, на яку був скоєний замах, важкий, але стабільний. Стан ще двох поранених залишається критичним, а п’яти – важким. Тим часом сам нападник, 22-річний Джаред Лофнер, повинен з’явитися у суді міста Фінікс.

Справжні мотиви нападника досі залишаються невідомими. Стрілянина в Аризоні змусила багатьох замислитися над тим, що можливо, самі політики своїми словами підштовхують людей до насильства.

Шериф міста Тусон, де сталася трагедія, один з перших заявив, що політична риторика підігріла пристрасті у громаді. Клеренс Дупник сказав:

«Накручування політиками емоцій у суспільстві, щогодини, щодня, щотижня безумовно вплинуло на деяких людей, особливо на тих, у кого нестійка психіка».

Аризона останнім часом опинилася у центрі гарячих політичних дебатів. Конгресвумен-демократка Ґабріел Ґиффордс вже раніше ставала мішенню для нападів. Хтось приносив на зустріч з нею пістолет. Двері її виборчого штабу вибивали ногами. Одразу після суботньої стрілянини деякі демократи звинуватили Сару Пейлін, неформального лідера консервативного крила Республіканської партії – Руху чаювання – у тому, що саме вона обирає такі слова, які найбільше підбурюють людей. Ось цитата з виступу Сари Пейлін перед виборами у листопаді 2010:

«Не відступайте! А перезарядіть зброю! Втім це не заклик до насильства».

Перед виборами Пейлін розмістила на своєму сайті мапу, де у формі мішеней для стрільби показала, кого з демократичних кандидатів намагається подолати претендент від Руху чаювання. Одна з мішеней була направлена на Ґабріел Ґиффордс. Сама Ґиффордс в інтерв’ю американським телеканалам тоді зауважила, що риторика Сари Пейлін становить небезпеку:

«Коли люди таке роблять, вони повинні розуміти, що їхні дії матимуть певні наслідки».

Поки у поліції немає жодних доказів, що нападник – 22-річний Джаред Лофнер – навіть чув про Сару Пейлін. А у штабі Пейлін одразу заперечили, що їхній лідер провокує насильство, і назвали спробу політизувати трагедією – нікчемною.

Спікер Палати представників республіканець Джон Бейнер заявив, що обидві партії однаково засуджують стрілянину:

«Атака на одну людину, яка служить громаді, є атакою на всіх службовців».

Палата представників відклала на тиждень свою роботу, аби вгамувати політичні пристрасті і поминути жертв. Серед шести загиблих наймолодшою є 9-річна Крістіна Ґрін. Відмінниця, член шкільної ради, вона змалечку цікавилася політикою і прийшла подивитися на виступ Ґиффордс. За дивним збігом Крістіна народилася у день терактів 11 вересня 2001-го року. Її фото було опубліковане у книзі «Діти надії», яка мала нагадати американцям, що життя триває навіть після найгірших трагедій. Батько Крістіни, Джон Ґрін каже, що смерть його доньки була недаремною:

«У цьому є якась іронія, що вона прийшла у цей світ 11 вересня і пішла з нього через дев’ять років у день іншої жахливої для Америки трагедії».

Батьки Крістіни сподіваються що, смерть їхньої доньки стане нагадуванням для всіх американців, що політика – це лише змагання переконань та поглядів, а ні в якому разі не привід для того, щоб братися за зброю.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG