Спеціальні потреби

12 років тому США передали контроль над Панамським каналом Панамі


12 років тому США передали контроль над Панамським каналом Панамі

Сполучені Штати Америки 31-го грудня 1999-го року передали Панамський канал під контроль уряду Панами. Передача стратегічно важливої водної артерії відбулась в рамках угоди Торріхоса-Картера.

Канал, завдовжки 80 кілометрів, відкрили 15 серпня, 1914-го року. Першим по ньому пройшов американський корабель “SS Ancon”. Від того часу Панамським каналом пройшли вже більше 922 тисячі суден.

Сьогодні корабель, який прямує – наприклад – із Нью-Йорка до Сан-Франциско, завдяки Панамського каналу може «зрізати» майже 12 тисяч кілометрів порівняно із маршрутом в обхід Південної Америки.

Вперше про поєднання водним шляхом Атлантичного та Тихого океану заговорили у 16-му сторіччі. Тоді на замовлення короля Іспанії Карлоса Першого було проведено дослідження панамського перешийку. Втім тоді жоден із запропонованих планів створення каналу втілено не було.

Американці зацікавились створенням каналу під впливом розширення американського заходу та золотої лихоманки у Каліфорнії у 1848-му році.

У 1880-му році французька компанія, яка до того реалізувала проект Суецького каналу почала роботи вздовж Панамського перешийку, який на той час був частиною Колумбії. На ранній стадії будівництва від різноманітних хвороб загинули більше 22 тисяч робітників. Сама компанія збанкрутувала, та у 1902-му році змушена була продати права на проект уряду США за 40 мільйонів доларів.

Головним ідеологом будівництва каналу був президента Теодор Рузвельт, який вважав його важливим фактором економічної та військової сили США. У 1903-му році США підтримали революцію в результаті якої Панама оголосила незалежність від Колумбії. Тоді ж США та Панама підписали угоду відповідно до якої США одноразово сплатили Панамі 10 мільйонів доларів та ще 250 тисяч доларів щорічної оренди за довічне право використання землі, на якій заходиться канал.

В період між 1904-м та 1913-м на будівництві каналу працювали 56,000 людей. Кожен десятий з них загинув. Будівництво каналу коштувало США 375 мільйонів доларів.

У 1977-му у відповідь на протести у Панами, які тривали майже 20 років, президент США Джиммі Картер та генерал Омар Торріхос підписали нові угоди, які зафіксували передачу каналу під контроль Панами у 1999-му році. Водночас угода надає США право захищати канал від будь-яких загроз його нейтральності.

В жовтні 2006-року Панама прийняла рішення про розширення каналу до 2015-го року, щоб зробити його зручнішим для сучасних суден.

За проходження каналом кораблі сплачують мито відповідно до розміру та вантажу. У травні 2006-го року корабель Maersk Dellys сплатив рекордні $249,165 за проходження каналу. А найменше мито – 36 центів – сплатив Річард Галібартон, який проплив каналом у 1928-му році.

XS
SM
MD
LG