Спеціальні потреби

Актуально

Хід боїв за Бахмут свідчить, що російські сили виснажуються – експерти

Українські військові тримають оборону Бахмута. На думку аналітиків ISW, якщо Росія не відправить туди значну кількість регулярних підрозділів, рух російських сил на цьому напрямку зупиниться.  

Російський наступ на Бахмут, ймовірно, досяг тієї точки, коли росіяни мають «зайняти оборонну позицію або взяти оперативну паузу», вважають аналітики з провідних вашнгтонських дослідницьких установ. Вони очікують, що у найближчі місяці росіяни не зможуть перейти в наступ на Донбасі і потребуватимуть часу – на поповнення за рахунок мобілізованих та для закупівлі боєприпасів.

На думку експертів з Інституту вивчення війни (ISW), про те, що російські сили в районі Бахмута близькі до вичерпання, свідчить кілька показників.

Серед них те, що українські високопосадовці безперешкодно відвідують передові позиції в Бахмуті. Наприклад, начальник Управління військової розвідки України (ГУР) Кирило Буданов відвідав Бахмут 27-28 грудня. За даними геолокації, він перебував у щонайменше 600 метрах від раніше зафіксованої передової лінії російських військ. За оцінками ISW, це означає, що українцям вдалося вибити росіян з їхніх попередніх позицій. Також аналітики нагадують, що на передовій був і президент Володимир Зеленський перед візитом до Вашингтона.

Ще однією ознакою виснаження російських військ на сході України є те, що «російські сили діють штурмовими групами розміром у загін через бойові втрати».

«На кадрах бойових дій, опублікованих 26 грудня, видно, як український вогонь уражає групи з 5-10 російських піхотинців, які без підтримки намагаються безладно наступати на Новоселівське Луганської області», – кажуть експерти.

На їхню думку, ці кадри, хоч і не з Бахмута, підтверджують слова українських військових про те, що росіяни зменшили розмір бойових груп до 10 до 15 військовослужбовців.

Про виснаження військових говорить, на думку ISW, і повідомлення про те, що російські повітряно-десантні війська кинули на посилення операцій "Групи Вагнера" навколо Бахмута. Експерти наголошують, що це сталося, найімовірніше, через те, що сили "Групи Вагнера" навколо Бахмута були значною мірою розбиті, тому, ймовірно, потребували підкріплення звичайними російськими військами.

На думку аналітиків ISW, якщо не буде направлено значну кількість регулярних російських військових підрозділів для підтримки наступу, рух російських сил на цьому напрямку зупиниться.

Це не означає, що російські сили не зможуть далі намагатися атакувати, але «ці напади навряд чи принесуть значний оперативний успіх», наголошують дослідники.

Інший вашингтонський експерт, Майкл Кофман, який очолює Програму вивчення Росії недержавної корпорації CNA, що займається військовими дослідженнями, також вважає, що сили Росії в Бахмуті є близькими до виснаження.

«Російська армія, здається, намагається зміцнити позиції, вона зосереджена на відбудові, тоді як окремі елементи продовжують боротьбу за Бахмут. Україна прагне підтримувати тиск на російські лінії, щоб запобігти консолідації фронту та відновленню Росії після зими», – пише Кофман у своєму аналізі.

Спорядження та боєприпаси, необхідні для такої кампанії, навряд чи будуть знайдені в такі короткі терміни
Майкл Кофман

На його думку, бої за Бахмут свідчать про те, що Москва далі намагається захопити Донбас, «навіть якщо військові засоби на цьому етапі не дозволяють набагато більше, ніж локалізовані наступальні дії».

Як вважає Кофман, попри оцінки українських військових щодо того, що Москва перейде в активний наступ на цій ділянці фронту, і навіть намагатиметься повернутися до Києва, «є мало доказів такої здатності в майбутньому».

«Спорядження та боєприпаси, необхідні для такої кампанії, навряд чи будуть знайдені в такі короткі терміни», – вважає експерт. На його думку, санкції не дуже перешкоджають Росії купувати боєприпаси у таких країн як Іран, чи Північна Корея, але далі цієї амуніції не вистачає, вважає експерт.

Він каже, що ефект санкцій проявиться наприкінці наступного року, але до того часу Росія ще матиме зброю для локальних наступів – з власних запасів, виробництва і закупівлі.

Поки що, як зауважує Кофман, після мобілізації російські збройні сили мають більше живої сили, але вони є далі обмежені в боєприпасах і техніці. І поки ця ситуація не зміниться, Росія не буде в змозі наступати, вважає Кофман.

Аналітик говорить, що ракетні обстріли українських міст є частково відповіддю на неспроможність просуватися на фронті, а частково і військовою тактикою, бо змушуючи українські сили ППО захищати міста, вони відкривають для обстрілу позиції на фронті. Тому, як каже Кофман, посилення українських протиповітряних сил є одним з найбільших пріоритетів на найближчі місяці.

Найбільш імовірним сценарієм на перші місяці нового року Кофман вважає продовження локалізованих наступальних операцій обох сторін, але при цьому Україна, на його думку, зберігатиме ініціативу та стабільно просуватиметься до своїх цілей.

Аналітик каже, що після Херсона російські військові мають коротшу лінію фронту, а тому кращі позиції для консолідації та оборони. Російські військові, за його словами, зосереджені на взятті цілої Донецької області, звідси і націленість на захоплення Бахмута. Ця тактика не позбавлена сенсу, каже Кофман, але він вважає, що Росія не має можливості для прориву, навіть якщо російські війська захоплять Бахмут.

Всі новини дня

Литва: контрнаступ України розпочнеться незалежно від катастрофи, спричиненої підривом ГЕС

Фото 29 травня 2023 року. Український військовий проводить постріл поблизу Бахмута (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Україна вже підтвердила строки контрнаступу і "він почнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами". Про це в твіті заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

Посадовець додав, що через тиждень учасники засідання Контактної групи з оборонної підтримки України в форматі "Рамштайн" ще раз підтвердять військову підтримку, "щоб нічого не бракувало в боротьбі проти окупантів".

ЗМІ в четвер повідомили про активізацію контратакувальних дій Збройних Сил України. The Washington Post повідомляє, з посиланням на джерела в ЗСУ, про значний рух в бік окупованих Росією територій на південному сході країни.

Міноборони Великої Британії в щоденному звіті повідомило, що операційна картина є дуже складною, а важкі бої ведуться на декількох ділянках фронту. В більшості регіонів Україна утримує ініціативу, додали в британському відомстві.

У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео

У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:47 0:00

У Нью-Йорку організували показ автентичного українського вбрання. Волонтери показали вишиті строї з усіх регіонів України, щоб познайомити американців із глибокою, багатогранною і давньою українською культурою. Так вони вирішили розвінчувати міфи російської та радянської пропаганди.

 Підрив Каховської ГЕС значно ускладнив розмінування, кажуть доброчинні організації

Евакуація поблизу Херсона, 7 червня 2023 року

Підрив Каховської дамби значно ускладнив зусилля з розмінування в регіоні, а змиті повінню міни становитимуть загрозу для населення, служб допомоги та сільського господарства на роки наперед, заявляють в Міжнародному комітеті Червоного хреста та інших доброчинних організаціях.

Ерік Толлефсен, голова служби МКЧХ з подолання наслідків воєн заявив пресі: "Раніше, ми знали де небезпека. Зараз ми не знаємо. Нам лише відомо, що це є вниз за течією".

Він наголосив, що кількість мін наразі є невідомою, але додав, що "відомо, що кількість є значною", а небезпека зберігатиметься роками.

Британська доброчинна організація Halo, що розчищає територію від вибухових пристроїв, через повінь призупинила роботу, повідомляє голова організації Жасмін Данн виданню The National. Її організація виявила більше 5 000 мін в Миколаївській області лише за минулий місяць, 460 з них виявили поблизу річок.

"Наша команда розмінування регулярно переправляється через річку, щоб дістатись мінних полів, але три з них тепер під водою і ми мали призупинити роботу на інших полях поруч", - каже Данн про розмінування навколо річки Інгулець.

Раніше речниця пресцентру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк заявила в ефірі українського ТБ про те, що багато протипіхотних мін було змито "вони становлять значну небезпеку", зокрема тому, що можуть вибухнути, якщо наштовхнуться на перешкоди.

Мінагрополітики України повідомило у середу, що руйнування Каховської дамби призведе до затоплення десятків тисяч гектарів сільськогосподарських угідь на півдні України та залишила без зрошення щонайменше 500 тисяч гектарів землі.

Зеленський закидає міжнародним організаціям «відсутність», але Червоний хрест каже, що працює

Добровольці Товариства Червоного Хреста України допомагають потерпілим від затоплення внаслідок руйнування Каховської греблі, але українська організація каже, що не має доступу до окупованих Росією українських районів. Херсон 6 червня 2023 р.

Президент Володимир Зеленський гостро скритикував недостатню участь міжнародних організацій у допомозі цивільному населенню на півдні України, де принаймні 600 квадратних кілометрів території залиті водою внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції.

Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні.

Українські представники кажуть, що особливо важке становище склалося на окупованому російськими військами лівому березі Дніпра на Херсонщині, де українські рятувальники потрапляють під вогонь окупантів.

8 червня Володимир Зеленський був у Херсоні, а напередодні він заявив: «Навіть неможливо встановити достеменно, скільки людей на тимчасово окупованій території Херсонщини можуть загинути без порятунку, без питної води, без їжі, без медичної допомоги».

«…Потрібні масштабніші зусилля. Потрібно, щоб міжнародні організації, як-от Міжнародний комітет Червоного Хреста, негайно долучилися до рятувальної операції й допомогли людям саме на окупованій частині Херсонщини. Кожна загибла людина там – це вирок наявній міжнародній архітектурі, міжнародним організаціям, які розучилися рятувати життя. Якщо зараз міжнародної організації немає в зоні цієї катастрофи, значить, її взагалі немає, значить, вона недієздатна», - заявив Зеленський.

Товариство Червоного Хреста України наполягає, що його активісти беруть участь в допомозі потерпілим на залитих територіях, але підкреслює, що не може діяти в окупованих росіянами районах.

«Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні, оскільки ми українська гуманітарна організація, яка може проводити свою діяльність згідно з українським законодавством і виключно на території підконтрольній Україні», - стверджує організація, осередок якої міститься у Києві.

Товариство Червоного Хреста України називає своїми партнерами міжнародні організації: Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Міжнародну Федерацію Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та інші національні товариства.

Організації Червоного хреста діють на основі міжнародних Женевських конвенцій підписаних після Другої Світової війни і передбачають надання доступу представникам Червоного хреста для допомоги цивільним у зонах війни і зокрема доступ до військовополонених.

Американський ветеран заснував організацію для допомоги українським захисникам. Відео

Американський ветеран, який воював в Україні і втратив там товариша, заснував організацію для допомоги українським захисникам. Карл Ларсон досі зберігає одяг із кров’ю побратима з Іноземного легіону.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG