Спеціальні потреби

Актуально

В Білорусі бачать російську загрозу для півночі України, дискутують щодо ролі Білорусі

Відеокадр від російського Міністерства оборони показує російські та білоруські танки, лютий 2022 рік

Білоруські експерти у вигнанні кажуть, що нещодавня російська військова діяльність у Білорусі, ключовому союзнику Москви, показує, що Росія намагається зберегти загрозу нападу з боку Білорусі на північ України після того, як раніше зазнала невдачі в наземному нападі на регіон цього року.

Хоча білоруські журналісти, аналітики та дисиденти кажуть, що чергове російське вторгнення на північ України з Білорусі не виглядає неминучим, ця перспектива викликала серед них дискусію щодо того, чи приєднаються сили президента Білорусі Олександра Лукашенка до такого наступу Росії.

Російські війська, що базуються в Білорусі, просунулися на північ України на початку повномасштабного вторгнення Росії в країну наприкінці лютого, намагаючись захопити Київ, який розташований за 150 кілометрів від білоруського кордону. Лукашенко утримався від прямої участі своїх сил у вторгненні, публічно підтримавши його та дозволивши російським військовим використовувати білоруську територію та інфраструктуру.

Українські сили, забезпечені західною зброєю, зупинили російський напад під Києвом і контратакували, що спонукало російські війська піти з північних українських районів навколо Києва та відступити до Білорусі на початку квітня.

Росія розгорнула десятки тисяч військових у Білорусі до початку повномасштабної війни проти України. Зараз присутність російських військ у Білорусі обчислюється сотнями, за словами Франака Вячорки, старшого радника лідера білоруської опозиції у вигнанні Світлани Ціхановської.

“Там лише близько 1000 російських військових, але залишилося багато російської військової техніки, — сказав Вячорка Голосу Америки в інтерв’ю 21 липня зі столиці Латвії Риги. - Якщо росіяни вирішать повернутися в Білорусь [у більшій кількості], щоб атакувати Україну з території Білорусі, це все ще можливо".

Литовський незалежний білоруський зовнішньополітичний аналітик Кацярина Шмаціна, яка працювала в кількох американських і європейських дослідницьких організаціях, сказала Голосу Америки телефоном, що Росія матиме дві головні цілі в будь-якому новому наступі на північ України через Білорусь.

"Росія була б зацікавлена в тому, щоб заблокувати або зірвати відправлення західної військової допомоги через північну Україну, а також відвернути увагу" від східної та південної України, де зосереджені війська країни, сказала Шмаціна.

Видання під назвою «Білоруський проект хаюн», засноване в Литві білоруським дисидентом у вигнанні Антоном Мотолком, публікує повідомлення в Telegram і Twitter про майже щоденні спостереження за рухом російських військових у Білорусі протягом останніх тижнів.

Ці звіти громадянських журналістів усередині країни, деякі з фотографіями, включають повідомлення про присутність російських військ і військової техніки на дорогах, а також російські військові літаки, які приземлялися та злітали з білоруських аеродромів. Ці громадянські журналісти також повідомили, що бачили російські мобільні балістичні ракети малої дальності «Іскандер-М» і російські мобільні зенітно-ракетні установки С-400 на аеродромі в Гомельському районі на південному сході Білорусі.

Українські чиновники заявили, що Росія випустила ракети з Білорусі по сусідньому Чернігівському району України в четвер.

Білоруський проект Hajun опублікував у Twitter, нібито фотографії пуску російських ракет з білоруського аеродрому в Гомелі.

Голос Америки не може незалежно перевірити фотографії чи інші повідомлення про російські військові дії в Білорусі.

Шмаціна сказала, що новинне видання “Мотолька” є основним білоруським джерелом інформації про цю російську діяльність, хоча, за її словами, достовірність повідомлень громадянських журналістів не визначена.

Оцінки розвідки з відкритих джерел цього місяця показали, що Білорусь все ще надає Росії доступ до свого повітряного простору. Ці оцінки вказували на джерела в українській розвідці, які вважали, що Білорусь, ймовірно, передала Росії в користування свій аеродром “Прибитки” в Гомелі.

Вячорка сказав, що більшість російських сил у Білорусі обслуговує техніку, збирає розвіддані та спілкується з білоруськими офіційними особами та військовим персоналом. "Але такі війська, зазвичай, не використовуються для [наземних] операцій під час війни", - сказав він.

У твіті в четвер білоруський проект Hajun заявив, що не бачить у російських військ у Білорусі належних умов для чергового вторгнення на північ України найближчим часом.

Деякі білоруські коментатори у вигнанні бачать довгострокову загрозу повторного вторгнення Росії та потенціал білоруських збройних сил приєднатися до такого нападу на Україну вперше.

Відеокадр з відео Міністерства оборони РФ - російські та білоруські танки під час навчань, лютий 2022 року
Відеокадр з відео Міністерства оборони РФ - російські та білоруські танки під час навчань, лютий 2022 року

Це відео, опубліковане Міністерством оборони Росії 21 лютого 2022 року, показує російські та білоруські танки під час спільних навчань поблизу Бреста, Білорусь.

У аудіопрограмі від 12 липня Російської служби Радіо Свобода, білоруський політолог Павло Усов сказав, що останні скупчення російської військової техніки та персоналу в Білорусі вказують на «досить високу ймовірність того, що північний фронт [ Війна Росії проти України] буде знову відкрито».

Усов, керівник Центру аналізу та політичного прогнозу у Варшаві, сказав, що угоди про взаємну оборону між Білоруссю та Росією, яка здійснює сильний військовий та економічний вплив на свого меншого сусіда, створюють «передумови» для прямого залучення збройних сил Лукашенка до війни в Україні.

У розмові з тією ж аудіопрограмою Радіо Свобода 12 липня білоруська журналістка Наталія Радіна також заявила про можливу участь білоруських військових у черговому наступі Росії на Україну, посилаючись на нещодавні заяви Лукашенка та його заступника начальника Генштабу Руслана Косигіна.

У своїй промові 2 липня, про яке повідомило білоруське державне інформаційне агентство БелТА, Лукашенко сказав, що його збройні сили «будуть битися», якщо «ворог» вторгнеться на територію Білорусі, не називаючи жодної країни. Через чотири дні БелТА з посиланням на Косигіна заявила, що відповідь Білорусі на «будь-які збройні провокації однозначно буде адекватною і жорсткою».

“Звичайно, [Лукашенко] хоче брати участь у цій [українській війні], — сказала Радіна, варшавський головний редактор інформаційного видання «Хартія-97». - З його боку лунають ще більш агресивні заяви, ніж з вуст [президента Росії Володимира] Путіна. Зрозуміло, що політично і економічно він абсолютно залежний від Путіна, але йому самому подобається брати участь у цій жахливій війні", - сказала вона. .

Інші білоруські коментатори скептично поставилися до того, що Лукашенко чи Путін захочуть, щоб білоруські сили приєдналися до російського повторного вторгнення на північ України.

Шмаціна сказала, що багатьом білоруським солдатам бракує досвіду в наступальних операціях, і їхня підтримка проти України є малою. Вона також зазначила, що Лукашенко зіткнувся з внутрішньою кризою легітимності після того, як оголосив себе переможцем шостого президентського терміну на суперечливих виборах 2020 року, які опозиція, Сполучені Штати та Європейський Союз стверджують, що вони були сфальсифікованими та викликали тижні публічних протестів проти Лукашенка.

"Якщо білоруси гинутимуть в Україні, труни повертатимуться додому, це створить ще більше нестабільності в Білорусі. Чи хочуть росіяни цієї додаткової нестабільності на своєму кордоні?" – сказала Шмаціна.

“Білоруська інфраструктура, здається, набагато корисніша для російської армії в Білорусі [ніж білоруський персонал]”, — додала вона.

Вячорка не виключив, що деякі білоруські військові дезертируватимуть і протистоятимуть наказам приєднатися до Росії у боротьбі з Україною. Він також сказав, що Росія може знову підготувати вторгнення в Північну Україну без залучення білоруських офіцерів, у такому випадку, за його словами, ці офіцери "навіть не знатимуть про це".

Латвійський військовий аналітик Ігор Раєвс, полковник запасу сухопутних військ Латвії, заявив в інтерв'ю Російській службі Голосу Америки, що також не бачить мотивації для Росії чи Білорусі змінити свою позицію щодо участі у війні проти України. За його словами, найбільш імовірним сценарієм для них є збереження статус-кво.

Кореспондент Національної безпеки Джефф Селдін долучився до роботи над цим матеріалом з Вашингтона, а кореспондентка Російської служби Голосу Америки Анна Плотнікова – з Вільнюса.

Всі новини дня

Посолка України у США Маркарова і співак Боно - серед почесних гостей на виступі Байдена перед Конгресом

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Jim Lo Scalzo/Pool via AP

Посолка України у США Оксана Маркарова стане однією з почесних гостей під час виступу президента США Джо Байдена "Про стан справ у країні" перед Конгресом 7 лютого.

Як очікується, перед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден перед Сенатом і Палатою представників - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

За традицією президент США запрошує гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед них цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Як вважає директор Центру США та Європи в Інституті Брукінгса Констанца Штельценмюллер, Байден матиме можливість задати тон подальшої підтримки Києва з боку США та НАТО.

"Мені здається, союзники стоять перед вибором, й ані адміністрація, ані європейці поки що не визначилися, – сказала вона. - Чи мають вони йти шляхом обачності [...] і уникнути ескалації з боку Путіна? Чи вони мають дати Україні можливість зробити великий ривок, щоб запобігти весняному наступу Росії, який може анулювати їхні територіальні завоювання, і дозволити Україні взяти свою територію під повний контроль?"

У своєму виступі Байден, ймовірно, також торкнеться таких тем, як контроль над зброєю, імміграція, охорона здоров'я, реформа поліції.

Серед інших гостей, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

У Facebook знали, що дані користувачів могли використати розробники з РФ і Китаю для шпигунства - сенатори США

Засновник і керівник Facebook Марк Цукерберг під час слухань у Палаті представників Конгресу США щодо впливу соцмережі на фінансовий сектор країни, 23 жовтня 2019. AP Photo/Andrew Harnik

Двоє американських сенаторів звернулися до засновника Facebook Марка Цукерберга з листом з питаннями про доступ російських розробників до потенційно конфіденційної інформації користувачів сервісу. Співробітники соціальної мережі знали, що дані можуть бути використані для шпигунства, стверджується в зверненні.

Текст листа, підписаного демократом Марком Ворнером та республіканцем Марко Рубіо, цитується у повідомленнях їхніх офісів. У ньому йдеться про події 2018 року. Тоді соціальна мережа розповіла про передачу частини персональних даних користувачів виробникам електроніки у Китаї.

Сенатори заявляють, що ця інформація могла бути доступна розробникам програмного забезпечення з країн підвищеного ризику, зокрема Китаю, Росії, Ірану та Північній Кореї.

Доступ до даних, йдеться у зверненні, отримали 92 тисячі розробників із Китаю та 42 тисячі розробників із Росії. Сенатори запитали Цукерберга, чи змогла його компанія ідентифікувати цих розробників, зв’язатися з ними і з’ясувати, яку інформацію вони могли зібрати.

Документи, на які посилаються сенатори, були опубліковані в рамках судового розгляду справи проти соціальної мережі, який триває. Він пов’язаний із можливим недбалим поводженням з особистими даними після викриттів щодо компанії Cambridge Analytica.

Як нагадує «Голос Америки», у 2018 році стало відомо, що Facebook надав доступ до ключових інтерфейсів розробникам із китайських компаній – виробників мережевого обладнання, таких як Huawei, OPPO та TCL.

В результаті китайські компанії отримали доступ до широкої інформації про користувачів соцмережі, в тому числі до даних профілю, ідентифікаторів користувачів, їхніх фотографій та навіть особистих повідомлень.

Чого очікувати від виступу Байдена у Конгресі "Про стан справ у країні"?

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Shawn Thew/Pool via AP

Президент США Джо Байден виступить у вівторок із традиційною промовою "Про стан справ у країні". Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

Серед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Зазвичай промова "Про стан справ у країні" готується тижнями за участі багатьох спічрайтерів і посадовців адміністрації. Торік промова Байдена прозвучала лише через кілька днів після вторгнення Росії в Україну і була зосереджена на поясненні відповіді США.

Звернення до виборців

Лише три місяці тому республіканці перебрали контроль над більшістю у Палаті представників США, й ця промова може ознаменувати неофіційний початок сезону президентської кампанії 2024 року, адже, за очікуваннями, Байден може оголосити про свої плани змагатись за переобрання найближчими тижнями.

Ця промова може надати Байдену доступ до найбільшої телевізійної аудиторії за весь рік. За даними Nielsen, торік цю промову по американському телебаченню дивилося приблизно 38,2 мільйона людей.

Виступ також дасть президенту можливість заручитись більшою підтримкою серед демократів, деякі з яких стурбовані, зокрема, його віком. У листопаді Байдену виповнилося 80 років, а в разі переобрання йому буде 82 на початку другого терміну.

Присутні на виступі

Промову президент виголошує під час спільного засідання Конгресу. Запрошують всіх представників Сенату, де більшість мають демократи, і Палати представників, де більшість - за республіканцями. Також присутні урядовці з Кабінету Байдена, представники Пентагону та Верховного суду.

Президент запрошує й інших гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед них цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Серед інших, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

Представники Конгресу також запрошують своїх гостей. Зокрема, голова Комітету Палати представників у закордонних справах Майкл Маккол повідомив, що він запросив Рою Рахмані, яка була першою посолкою Афганістану в Сполучених Штатах, щоб надіслати сигнал підтримки жінкам Афганістану.

"Черговий наступник"

Єдина людина з уряду, яка не прийде на виступ президента Байдена, це так званий "черговий наступник" (designated survivor), представник або представниця Білого дому. Цю людину розміщують у безпечному місці, і їй буде доручено взяти на себе управління країною, якщо у Конгресі станеться катастрофа, що забере життя чи зашкодить здоров'ю президента та іншим його наступникам за Конституцією - віцепрезиденту й спікеру Палати представників.

Відповідь республіканців

За традицією, після виступу президента "Про стан справ у країні" слово дається представникам опозиції для короткого звернення до народу.

Цього року Республіканська партія обрала для відповіді губернатора Арканзасу Сару Гакабі Сандерс, яка була прессекретаркою Білого дому за президентства Дональда Трампа.

Росія намагається відновити великий наступ в Україні від початку січня - розвідка Міноборони Британії

Українські військовослужбовці ведуть вогонь з реактивної системи залпового вогню БМ-21 "Град" по російських позиціях на передовій поблизу міста Мар'їнка, Донецька область, Україна, 7 лютого 2023 року. REUTERS/Marko Djurica

Росія, ймовірно, намагається відновити великі наступальні операції в Україні з початку січня 2023 року, зазначено нині в оцінці стану бойових дій в Україні розвідки Міноборони Британії.

Британські експерти вважають, що оперативна мета Кремля "майже напевно полягає в захопленні решти контрольованих Україною частин Донецької області".

При цьому "російським військам вдалося отримати лише кілька сотень метрів території на тиждень. Це майже напевно тому, що Росії зараз не вистачає боєприпасів і маневрених одиниць, необхідних для успішного наступу. Старші командири, ймовірно, розробляють плани, які вимагають від недоукомплектованих, недосвідчених підрозділів досягати нереалістичних цілей через політичний і професійний тиск", - зазначено у повідомленні розвідки.

Тим часом нині представник опозиційної Лейбористської партії Джон Гілі закликав Лондон розробити нову стратегію для нарощування військового виробництва та перегляду закупівель, щоб краще підтримувати Київ і дати сигнал Москві, що ситуація може стати тільки гіршою.

"Те, що зараз вимагається від британського уряду... це не просто ситуативні оголошення про військову допомогу... а довгостроковий план, який веде нас до 2023 року і далі для військової, дипломатичної, економічної, гуманітарної допомоги, яку ми готові надати Україні", – сказав Гілі Reuters.

Якщо Китай допоможе Росії обходити санкції, це матиме наслідки - Держдеп США

Лідери Китаю і Росії у Пекіні, 8 червня 2018 року. Фото: AP Photo/Alexander Zemlianichenko

США уважно стежать за діями Китаю і вживатимуть заходів, якщо Пекін допомагатиме Росії обходити західні санкції або надаватиме зброю для війни проти України. Про це під час брифінгу у Вашингтоні 6 лютого заявив речник Державного департаменту Нед Прайс.

“Наше повідомлення до КНР було дуже простим: ми уважно стежимо за ситуацією, і якщо бачитимемо спроби допомогти Росії обійти санкції, які десятки країн у всьому світі запровадили проти Кремля й президента Путіна за агресію проти України, а також якщо надаватимуться смертоносні матеріали, які Росія могла б використати проти мирного населення та України, то це матиме свою ціну та наслідки”, - сказав речник Держдепу США.

За його словами, так звана “нейтральна позиція” Китаю щодо жорстокої війни РФ проти України насправді є наданням росіянам політичної підтримки.

Щодо стосунків США і Китаю Прайс зауважив: “Ми є великими прихильниками діалогу та дипломатії”, - та додав, що діалог між високопосадовцями обох країн триває, попри скасований напередодні політ держсекретаря Ентоні Блінкена до Китаю через повітряну кулю-шпигунку Китаю у повітряному просторі США.

Посадовець також згадав співпрацю Росії та Ірану й наголосив про санкції, що, як повідомляв Голос Америки, були нещодавно накладені на виробників іранських дронів.

Напередодні США також попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій щодо Росії.

Більше

XS
SM
MD
LG