Спеціальні потреби

Актуально

Науковці вирощують стійку до хвороб пшеницю

В суботу Організація Об’єднаних Націй відзначила Всесвітній день продовольства. За останні кілька місяців через погані погодні умови в кількох найбільших сільськогосподарських регіонах Америки різко зросли ціни на продукти харчування. Експерти попереджають, що попереду ще різкіші кліматичні зміни, що суттєво загрожує продовольчій ситуації у світі. І це у додаток до старої війни зі шкідниками та хворобами. Втім деякі науковці не здаються. У Мерилендському університеті вони намагаються вивести сорти пшениці майбутнього.

У теплиці Мерилендського університету науковці вирощують нове покоління пшениці. Вони намагаються допомогти місцевим фермерам подолати хворобу, яка в минулому році знищила половину врожаїв пшениці. Очолює проект науковець Хосе Коста, який каже:

«Ось тут у нас здорове насіння, а це – уражене паршею».

Парша пшениці спричинена бактеріями – фунгіцидами, хворі злакові біліють та стають отруйними, продовжує Коста:

«При проникненні в організм людини парша викликає блювоту, так що краще, щоб вона не попала в наш хліб чи печиво».

Парша – не єдина хвороба, яка вражає пшеницю.
Втім, так само, як певні люди не схильні до певних хвороб, деякі різновиди пшениці – стійки до парші:

«Один з таких різновидів росте у Китаї. Нін 7840 не хворіє на паршу».

Найскладніше, каже Коста, це схрестити місцевий сорт пшениці, який дає великі врожаї, з китайським, не дуже родючим, втім відпорним до хвороби:

«Лише дві рослини з тисячі матимуть таку генну комбінацію».

Втім останні досягнення в генетиці полегшують роботу науковцям. Дослідники працюють над розв’язанням генетичного коду пшениці. Вони вже виділили ключові гени, у тому числі і ті, що відповідають за стійкість до хвороб та врожайність. Для того, щоб знайти певне поєднання генів у даній рослині, науковці використовують так званні генні маркери.

Говорить студентка Лідія Кардвелл:

«Коли, наприклад, ми пояснюємо комусь маршрут, ми даємо людині певні орієнтири, так само тут ми використовуємо генні маркери».

Науковці схрещують китайський сорт з меридендським методом запилювання. Раніше вони використовували великі експериментальні ділянки для того, щоб з багатьох тисяч примірників отримати ту єдину рослину, яка була б і родючою, і стійкою до хвороби. Сьогодні вони обмежуються однією кімнатою. Вони видаляють генетичний матеріал з кожної молодої рослини та перевіряють їх на присутність маркерів. Таким чином вони відразу можуть визначити потрібну їм рослину.

Коста каже, що у відкритому полі деякі рослини не заражаються просто випадково:

«Тепер з маркерами ми можемо напевно вказати, чи має рослина потрібну нам генну комбінацію».

Коста каже, що з тими проблемами, які постали перед фермерами – кліматичні зміни, зростання кількості населення, нескінченна боротьба з хворобами та шкідниками – йому потрібна допомога, як ніколи:

«Це найкращий результат, на який ми можемо розраховувати сьогодні, але це потужніша зброя, якої раніше у нас не було».

Коста сподівається, що ця зброя допоможе іншим науковцям світу боротися із зростаючою загрозою голоду.

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG