Актуально
- Голос Америки
У 2011 році Байден сказав Путіну, що не думає, що в нього "є душа". Якою буде його політика щодо Росії тепер? - аналітики

Після свого першого обрання президенти Джордж Буш-молодший та Барак Обама намагались "перезавантажити" відносини із президентом Володимиром Путіним. Однак Джо Байден, який за оцінками американських медіа переміг на цьогорічних виборах, хоча й був прихильником спроби переглянути відносини із Росією за адміністрації Обами, навряд чи буде робити кроки назустріч Кремлю, кажуть колишні дипломати та аналітики.
Які позиції щодо Росії в Трампа й Байдена?
У жовтні в ефірі CNN Байден заявив: "Я думаю, що Росія - супротивник (opponent - ред.), я справді так думаю". Для порівняння, Китай він називав "серйозним конкурентом (competitor - ред.)".
Також під час своєї виборчої кампанії Байден критикував президента Дональда Трампа за його слабку політику щодо Путіна. Зокрема, демократ вказував на відсутність заяв стосовно отруєння опозиціонера Олексія Навального, відповідальність за яке Байден та ЄС покладають на Москву.
У відповідь Трамп, який він та працівники його адміністрації називали Китай головною загрозою Сполученим Штатам, заявив у серпні: "Остання людина, яку Росія хоче бачити у Білому домі, - це Дональд Трамп, тому що ніхто не був суворіший до Росії, ніж я".
Особисті взаємини
Навряд чи Байден, прийшовши до влади, буде "перезавантажувати" відносини із Москвою, - вважає Девід Креймер, колишній високопосадовець Державного департаменту за адміністрації Джорджа Буша-молодшого та експерт Інституту Маккейна. "Москва продовжувала кампанії з дезінформації проти нього, не думаю, він простягне руку вперед і скаже: "Давайте миритись".
Байден і Путін зустрічались особисто у 2011 році. Як потім розповів Байден в інтерв'ю виданню The New Yorker, під час зустрічі він сказав Путіну: "Я дивлюсь у ваші очі, й не думаю, що у вас є душа... Він подивився на мене, посміхнувся й сказав: "Ми розуміємо один одного".
НАТО, санкції та ядерна зброя
Крім відсутності особистих взаємовідносин між лідерами, проти Росії, нагадують оглядачі, Росії продовжує діяти низка санкцій США, накладених адміністраціями Обами й Трампа, й навряд чи ці обмеження буде знято у найближчий час.
Також враховуючи те, що Росія продовжує свої кібератаки у Європі, дії на Донбасі, Сирії та Криму, напруження між Заходом і Кремлем збережеться. Хезер Вільямс, експертка британського аналітичного центру Chatham House, очікує, що Байден може посилити контроль за озброєнням і зміцнити співпрацю в межах НАТО, щоб стримувати поведінку Росії.
Зокрема, адміністрації Байдена і Путіна повинні будуть розглянути питання ядерної зброї - відповідна угода New START про обмеження стратегічних наступальних озброєнь (ядерних боєзарядів, міжконтинентальних балістичних ракет, ракет підводних човнів і бомбардувальників) спливає у лютому 2021 року. Путін уже виступав за продовження договору, Байден також висловлювався за його продовження іще на 5 років.
Дивіться також: Чому мешканці Мериленду проголосували за легалізацію спортивних ставок? Відео
Всі новини дня
«Митці у війні». Відео
Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.
"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".
Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.
Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.
Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.
Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".
"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.
Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".
У статті використано матеріали AFP, Reuters
Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.
- Голос Америки
У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».
«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.
Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".
Форум