Спеціальні потреби

На виборах президента Болгарії переміг соціаліст Румен Радєв


Румен Радєв

Перемога проросійськи налаштованого Радєва може зміцнити вплив Москви в Болгарії, припускають аналітики

Кандидат від Болгарської соціалістичної партії Румен Радєв переміг на президентських виборах, після чого прем’єр-міністр Бойко Борисов подав у відставку.

Колишній командувач болгарськими ВПС, політичний новачок Радєв, який доброзичливо налаштований до Росії, отримав близько 60 відсотків голосів, згідно з практично остаточними результатами виборів, опублікованими в понеділок. Від нього значно відстала кандидат від правлячої правоцентристської партії ГЕРБ Цецка Цачева.

Прем’єр-міністр Борисов привітав Радєва з перемогою і оголосив про свою відставку за підсумками виборів, які політологи охарактеризували як «катастрофічну поразку». За їх словами, було очевидно, що у правлячої коаліції немає більшості, і в новій ситуації вона не зможе проводити будь-які реформи.

Радєв вступить на посаду 22 січня. Термін його повноважень становитиме п’ять років. Однією з перших його турбот, ймовірно, стане проведення дострокових парламентських виборів у зв’язку з відставкою Борисова.

Аналітики припускають, що несподівана перемога Радєва може зміцнити російський вплив в Болгарії – колишній країні соціалістичного табору, яка сьогодні є одним з найбідніших членів ЄС. Ці припущення підкріплювалися виступами штабу Радєва на підтримку скасування санкцій проти Росії за роль Москви в українській кризі в 2014 році.

Крім того, багато мешканців Болгарії, населення якої становить 7,2 мільйона, підтримують культурні зв’язки з Москвою, яка забезпечує Болгарію значною часткою необхідних їй енергоносіїв.

Правоцентристська коаліція прем’єр-міністра Борисова домінувала на болгарській політичній сцені значну частину минулого десятиліття. Борисов вперше був обраний прем’єр-міністром в 2009 році. Але в середині його нинішнього чотирирічного терміну коаліційний уряд зіткнувся з багатомісячними антикорупційними протестами та вимогами прискорити темпи судових реформ та реалізації ініціатив з боротьбі з хабарництвом.

Дивіться також: Тисячі американців, які не можуть змиритися з перемогою Дональда Трампа, протестують по всій країні

XS
SM
MD
LG