Спеціальні потреби

Актуально

В Конгресі США все частіше лунають заклики визнати Росію державою-спонсором тероризму

Фото: російський президент Путін, липень 2022 року.

Оскільки війна в Україні триває вже п’ятий місяць, а російські напади на цивільні об’єкти відбуваються майже щодня, у США посилюється тиск на адміністрацію президента Джо Байдена, офіційно визнати Росію державою-спонсором тероризму.

Цього тижня, згідно з повідомленням Politico, спікерка Палати представників Ненсі Пелосі написала держсекретарю Ентоні Блінкену, що якщо він не скористається повноваженнями, делегованими йому Конгресом для такого визнання, це зроблять самі законодавці.

Росія вже перебуває під руйнівними санкціями, запровадженими США та багатьма іншими країнами, але офіційне визнання її державою-спонсором тероризму значно підвищить ставки. В сферах, де міжнародні санкції були ретельно скоординовані, статус держави-спонсора тероризму, може призвести до більш суворого режиму покарань, який може застосовуватися до сторін третіх країн, які ведуть бізнес з російськими фізичними особами та компаніями.

Крім того, цей статус позбавить Росії суверенного імунітету в США, що дасть можливість американцям, які постраждали від війни в Україні, подавати цивільні позови проти російського уряду в судах США.

Позиція адміністрації

Пелосі є найвищим за рангом законодавцем, і вона виступає за те, щоб адміністрація вжила заходів. Раніше цього місяця сенатори Ліндсі Грем, республіканець, і Річард Блументаль, демократ, поїхали до Києва, щоб розповісти про законодавчі акти, які вони представили в травні, і які зроблять це призначення офіційним.

Подібний законопроект подали до Палати представників Джо Вілсон, республіканець, і Тед Ліу, демократ.

Однак адміністрація Байдена, схоже, неохоче сприймає цей крок. У минулому речник Держдепу заявив, що існуючий режим санкцій достатній для досягнення цілей адміністрації.

Крім того, статус держави-спонсора тероризму призведе до «вторинних» санкцій, які США повинні будуть застосовувати до осіб і країн за межами США, які ведуть бізнес з Росією. Таке позначення може ускладнити зусилля зі створення широкої коаліції країн, які чинять тиск на Росію з метою припинення її агресії в Україні.

Можливий новий прецедент

Джон Гербст, який був послом США в Україні з 2003 по 2006 роки, сказав Голосу Америки, що, на його думку, немає жодних сумнівів у тому, що Росія відповідяє критеріям спонсора тероризму.

Я вважаю, що насильство, спрямоване проти цивільних осіб з політичними цілями, є одним із визначень тероризму. Якщо це так, то очевидно, що російський уряд проводить політику тероризму
Джон Гербст

«Я вважаю, що насильство, спрямоване проти цивільних осіб з політичними цілями, є одним із визначень тероризму, — сказав Гербст, нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради. - Якщо це так, то очевидно, що російський уряд проводить політику тероризму».

Однак він зазначив, що в минулому країни, які підпадали під визначення, були щонайбільше державами регіонального значення.

Наразі США вважають чотири країни державами- спонсорами тероризму: Кубу, Іран, Північну Корею та Сирію. У минулому до списку входили Ірак, Лівія, Південний Ємен і Судан, але згодом ці країни зі списку було вилучено.

"Жорский інструмент"

Гербст, який був гучним критиком так званої «повільної та боязкої політики постачання Україні» адміністрації Байдена, сказав, що підтримає визнання Росії державою-спонсором тероризму, але з деякими застереженнями.

"Я підтримую це, але це не мій найвищий пріоритет, - сказав він. - Якби адміністрація була цілком розумною щодо зброї та санкцій, нам це взагалі не було б потрібно. Оскільки це не так, призначення може бути корисним. Але загалом я сам не люблю жорстких інструментів. Я хотів би мати гнучкість."

Інгрід Брунк Вюрт, дослідниця Юридичної школи Вандербільта, погодилася, що санкції, пов’язані зі статусом держави-спонсора тероризму, можуть бути ширшими, ніж це необхідно для подальшого покарання Кремля, враховуючи, що «Росія перебуває під величезним тиском санкцій США».

Крім того, Вюрт сказала, що її турбують можливі наслідки цивільних позовів, поданих американцями проти Росії.

Втрата «розмінної монети»

Теоретично американські позивачі мали б право подати позов з відшкодування збитків проти Росії — збитки, які можуть бути виплачені за рахунок російських активів, які наразі заморожені у фінансових установах США.

У минулому, за її словами, заморожені активи використовувалися як "розмінна монета" в переговорах з ворожими іноземними урядами. Наприклад, вона вказала на звільнення заморожених іранських активів як складової Алжирської угоди 1981 року, яка поклала край довготривалій кризі із заручниками в Ірані.

Якщо ми віддамо гроші, які у нас є, американським позивачам, вони не будуть доступними як розмінна монета проти Росії ... відшкодування збитків американцями зменшить обсяг коштів, доступних для компенсації українському уряду та його громадянам
Інгрід Вюрт

"Якщо ми віддамо гроші, які у нас є, американським позивачам, вони не будуть доступними як розмінна монета проти Росії", - сказав Вюрт. Крім того, за її словами, оскільки закон надає право подавати позови лише американським громадянам та службовцям уряду США, це означатиме, що відшкодування збитків американцями зменшить обсяг коштів, доступних для компенсації українському уряду та його громадянам.

Вюрт зазначила, що США - не єдина країна, яка тримає заморожені російські активи, і якщо інші наслідуватимуть приклад Сполучених Штатів і дозволять своїм громадянам подавати до суду про відшкодування збитків, це ще більше підірве пул грошей, який може бути використаний для безпосередню допомогу Україні.

Звернення Зеленської

Обговорення подальших дій щодо покарання Росії за агресію проти України відбулося того ж тижня, коли перша леді України Олена Зеленська відвідала Вашингтон і виступила в середу з промовою перед двопартійною групою членів Конгресу США.

Вона сказала, що «неспровокована загарбницька терористична війна» Росії «знищує наш народ», і розповіла історії деяких із незліченної кількості мирних жителів, багато з яких діти, які загинули протягом майже п’яти місяців з початку війни.

«Я прошу зброї — зброї, яка буде використовуватися не для війни на чужій землі, а для захисту свого дому і права на життя в цьому домі, — сказала Зеленська депутатам. - Я прошу системи протиповітряної оборони, щоб ракети не вбивали дітей у візочках, а цілі родини».

На своїй щотижневій прес-конференції в четвер спікерка Палати представників Пелосі високо відзначила промову Зеленської та наголосила, що дії Росії в Україні вийшли за рамки ведення війни, перейшовши межу військових злочинів.

Пелосі засудила "трагедію того, що відбувається з дітьми, жінками та іншими під час цієї війни, як росіяни використовували зґвалтування як зброю війни, хоча це справді є військовим злочином".

Вона стверджувала, що зґвалтування, зокрема відбуваються не через рішення окремих солдатів, а за наказом російських командирів, як засіб «деморалізації» українського народу.

"Конгрес продовжуватиме підтримувати Україну в її боротьбі за захист демократії не лише для власного народу, а й для світу", - сказала Пелосі.

Всі новини дня

Посолка України у США Маркарова і співак Боно - серед почесних гостей на виступі Байдена перед Конгресом

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Jim Lo Scalzo/Pool via AP

Посолка України у США Оксана Маркарова стане однією з почесних гостей під час виступу президента США Джо Байдена "Про стан справ у країні" перед Конгресом 7 лютого.

Як очікується, перед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

За традицією президент США запрошує гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед гостей цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Як вважає директор Центру США та Європи в Інституті Брукінгса Констанца Штельценмюллер, Байден матиме можливість задати тон подальшої підтримки Києва з боку США та НАТО.

"Мені здається, союзники стоять перед вибором, й ані адміністрація, ані європейці поки що не визначилися, – сказала вона. - Чи мають вони йти шляхом обачності [...] і уникнути ескалації з боку Путіна? Чи вони мають дати Україні можливість зробити великий ривок, щоб запобігти весняному наступу Росії, який може анулювати їхні територіальні завоювання, і дозволити Україні взяти свою територію під повний контроль?"

У своєму виступі Байден, ймовірно, також торкнеться таких тем, як контроль над зброєю, імміграція, охорона здоров'я, реформа поліції.

Серед інших гостей, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

У Facebook знали, що дані користувачів могли використати розробники з РФ і Китаю для шпигунства - сенатори США

Засновник і керівник Facebook Марк Цукерберг під час слухань у Палаті представників Конгресу США щодо впливу соцмережі на фінансовий сектор країни, 23 жовтня 2019. AP Photo/Andrew Harnik

Двоє американських сенаторів звернулися до засновника Facebook Марка Цукерберга з листом з питаннями про доступ російських розробників до потенційно конфіденційної інформації користувачів сервісу. Співробітники соціальної мережі знали, що дані можуть бути використані для шпигунства, стверджується в зверненні.

Текст листа, підписаного демократом Марком Ворнером та республіканцем Марко Рубіо, цитується у повідомленнях їхніх офісів. У ньому йдеться про події 2018 року. Тоді соціальна мережа розповіла про передачу частини персональних даних користувачів виробникам електроніки у Китаї.

Сенатори заявляють, що ця інформація могла бути доступна розробникам програмного забезпечення з країн підвищеного ризику, зокрема Китаю, Росії, Ірану та Північній Кореї.

Доступ до даних, йдеться у зверненні, отримали 92 тисячі розробників із Китаю та 42 тисячі розробників із Росії. Сенатори запитали Цукерберга, чи змогла його компанія ідентифікувати цих розробників, зв’язатися з ними і з’ясувати, яку інформацію вони могли зібрати.

Документи, на які посилаються сенатори, були опубліковані в рамках судового розгляду справи проти соціальної мережі, який триває. Він пов’язаний із можливим недбалим поводженням з особистими даними після викриттів щодо компанії Cambridge Analytica.

Як нагадує «Голос Америки», у 2018 році стало відомо, що Facebook надав доступ до ключових інтерфейсів розробникам із китайських компаній – виробників мережевого обладнання, таких як Huawei, OPPO та TCL.

В результаті китайські компанії отримали доступ до широкої інформації про користувачів соцмережі, в тому числі до даних профілю, ідентифікаторів користувачів, їхніх фотографій та навіть особистих повідомлень.

Чого очікувати від виступу Байдена у Конгресі "Про стан справ у країні"?

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Shawn Thew/Pool via AP

Президент США Джо Байден виступить у вівторок із традиційною промовою "Про стан справ у країні". Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

Серед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Зазвичай промова "Про стан справ у країні" готується тижнями за участі багатьох спічрайтерів і посадовців адміністрації. Торік промова Байдена прозвучала лише через кілька днів після вторгнення Росії в Україну і була зосереджена на поясненні відповіді США.

Звернення до виборців

Лише три місяці тому республіканці перебрали контроль над більшістю у Палаті представників США, й ця промова може ознаменувати неофіційний початок сезону президентської кампанії 2024 року, адже, за очікуваннями, Байден може оголосити про свої плани змагатись за переобрання найближчими тижнями.

Ця промова може надати Байдену доступ до найбільшої телевізійної аудиторії за весь рік. За даними Nielsen, торік цю промову по американському телебаченню дивилося приблизно 38,2 мільйона людей.

Виступ також дасть президенту можливість заручитись більшою підтримкою серед демократів, деякі з яких стурбовані, зокрема, його віком. У листопаді Байдену виповнилося 80 років, а в разі переобрання йому буде 82 на початку другого терміну.

Присутні на виступі

Промову президент виголошує під час спільного засідання Конгресу. Запрошують всіх представників Сенату, де більшість мають демократи, і Палати представників, де більшість - за республіканцями. Також присутні урядовці з Кабінету Байдена, представники Пентагону та Верховного суду.

Президент запрошує й інших гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед них цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Серед інших, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

Представники Конгресу також запрошують своїх гостей. Зокрема, голова Комітету Палати представників у закордонних справах Майкл Маккол повідомив, що він запросив Рою Рахмані, яка була першою посолкою Афганістану в Сполучених Штатах, щоб надіслати сигнал підтримки жінкам Афганістану.

"Черговий наступник"

Єдина людина з уряду, яка не прийде на виступ президента Байдена, це так званий "черговий наступник" (designated survivor), представник або представниця Білого дому. Цю людину розміщують у безпечному місці, і їй буде доручено взяти на себе управління країною, якщо у Конгресі станеться катастрофа, що забере життя чи зашкодить здоров'ю президента та іншим його наступникам за Конституцією - віцепрезиденту й спікеру Палати представників.

Відповідь республіканців

За традицією, після виступу президента "Про стан справ у країні" слово дається представникам опозиції для короткого звернення до народу.

Цього року Республіканська партія обрала для відповіді губернатора Арканзасу Сару Гакабі Сандерс, яка була прессекретаркою Білого дому за президентства Дональда Трампа.

Росія намагається відновити великий наступ в Україні від початку січня - розвідка Міноборони Британії

Українські військовослужбовці ведуть вогонь з реактивної системи залпового вогню БМ-21 "Град" по російських позиціях на передовій поблизу міста Мар'їнка, Донецька область, Україна, 7 лютого 2023 року. REUTERS/Marko Djurica

Росія, ймовірно, намагається відновити великі наступальні операції в Україні з початку січня 2023 року, зазначено нині в оцінці стану бойових дій в Україні розвідки Міноборони Британії.

Британські експерти вважають, що оперативна мета Кремля "майже напевно полягає в захопленні решти контрольованих Україною частин Донецької області".

При цьому "російським військам вдалося отримати лише кілька сотень метрів території на тиждень. Це майже напевно тому, що Росії зараз не вистачає боєприпасів і маневрених одиниць, необхідних для успішного наступу. Старші командири, ймовірно, розробляють плани, які вимагають від недоукомплектованих, недосвідчених підрозділів досягати нереалістичних цілей через політичний і професійний тиск", - зазначено у повідомленні розвідки.

Тим часом нині представник опозиційної Лейбористської партії Джон Гілі закликав Лондон розробити нову стратегію для нарощування військового виробництва та перегляду закупівель, щоб краще підтримувати Київ і дати сигнал Москві, що ситуація може стати тільки гіршою.

"Те, що зараз вимагається від британського уряду... це не просто ситуативні оголошення про військову допомогу... а довгостроковий план, який веде нас до 2023 року і далі для військової, дипломатичної, економічної, гуманітарної допомоги, яку ми готові надати Україні", – сказав Гілі Reuters.

Якщо Китай допоможе Росії обходити санкції, це матиме наслідки - Держдеп США

Лідери Китаю і Росії у Пекіні, 8 червня 2018 року. Фото: AP Photo/Alexander Zemlianichenko

США уважно стежать за діями Китаю і вживатимуть заходів, якщо Пекін допомагатиме Росії обходити західні санкції або надаватиме зброю для війни проти України. Про це під час брифінгу у Вашингтоні 6 лютого заявив речник Державного департаменту Нед Прайс.

“Наше повідомлення до КНР було дуже простим: ми уважно стежимо за ситуацією, і якщо бачитимемо спроби допомогти Росії обійти санкції, які десятки країн у всьому світі запровадили проти Кремля й президента Путіна за агресію проти України, а також якщо надаватимуться смертоносні матеріали, які Росія могла б використати проти мирного населення та України, то це матиме свою ціну та наслідки”, - сказав речник Держдепу США.

За його словами, так звана “нейтральна позиція” Китаю щодо жорстокої війни РФ проти України насправді є наданням росіянам політичної підтримки.

Щодо стосунків США і Китаю Прайс зауважив: “Ми є великими прихильниками діалогу та дипломатії”, - та додав, що діалог між високопосадовцями обох країн триває, попри скасований напередодні політ держсекретаря Ентоні Блінкена до Китаю через повітряну кулю-шпигунку Китаю у повітряному просторі США.

Посадовець також згадав співпрацю Росії та Ірану й наголосив про санкції, що, як повідомляв Голос Америки, були нещодавно накладені на виробників іранських дронів.

Напередодні США також попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій щодо Росії.

Більше

XS
SM
MD
LG