Спеціальні потреби

Канада може вийти з угоди зі США про надання притулку через постанову суду, що Америка може порушувати права біженців


На фото: канадський правоохоронеці зустрічають мігрантів на неофіційному пункті перетину кордону

Наприкінці липня федеральний суд Канади постановив, що угода про притулок із США - незаконна, тому що Америка порушує права людини серед біженців, - пише BBC.

Угода про притулок - "Угода про безпечну третю країну" (Safe Third Country Agreement - STCA) - існує між США та Канадою із 2004 року для того, щоб ефективніше опрацьовувати заявки на отримання притулку та щоб уникнути серед біженців так званого "обирання притулку" з-поміж країн.

Документ постановляє, що будь-який шукач притулку у США чи Канаді повинен подати заявку на отримання статусу біженця у першій країні, куди він прибув, а людей, які хочуть потрапити до іншої країни й перетинають кордон у встановлених пунктах пропуску з боку США чи Канади, повертають назад до відповідної країни.

Тож через цю угоду біженці часто перетинають кордон нелегально, щоб уникнути повернення до країн, куди вони прибули першочергово. Нелегальний перетин кордону також дозволяє їм подаватись на притулок у новій країні.

Суддя Енн Марі МакДональд постановила, що угода зі США порушує розділ канадської Хартії про Права і свободи, яка забороняє втручання уряду у права на життя, свободи й безпеку. У своєму рішенні вона заявила, що тих людей, яких канадська влада повертає назад до США, американська влада "ув'язнює як покарання".

Деякі правозахисники радять Канаді просто відмовитись від угоди із США і дозволити біженцям робити свою заявки на території Канади.

Одна із позивачок, Надір Мустефа з Ефіопії, розповіла, що коли її повернули до США, її посадили в одиночну камеру на тиждень і годували свининою, хоч вона повідомила тюремникам, що мусульманка і не може споживати її.

Вихід Канади з угоди відкладено на півроку, поки уряд Канади зробить відповідні рішення або укладе із американською стороною нові двосторонні угоди, але також рішення суду можна оскаржити.​

Дивіться також: Чому в одному з округів у США будуть бюлетені українською мовою

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG