Спеціальні потреби

ЦВК говорить про перевибори через конфлікти на п’яти округах


У Центральна виборча комісія не буде підписувати протоколів та визначати результатів виборів на п’яти «проблемних» округах, і не існує закону, який би змусив її це зробити, про це заявив журналістам член ЦВК Михайло Охендовський.
«Результати виборів на п’яти округах встановлюватися не будуть! Результати будуть встановлені в 220 округах із 225», – наголосив Охендовський.

Хоча члени ЦВК визнають, що проблеми з порушеннями не закінчуються п’ятьма округами, але щодо інших будуть вивчатися протоколи, скарги та заяви, щоб члени комісії могли виявити реальне волевиявлення громадян. Дострокові ж вбори по тих п’яти округах, що залишилися, можуть пройти не раніше березня, адже новому парламенту потрібно буде обрати керівництво і тільки потім ВР зможе перейти до законотворчої роботи.
«Протоколи по п’яти округах навряд чи хтось із членів ЦВК підпише. Можливо, я помиляюся, але мені здається, всі члени ЦВК розуміють недостовірність цифр по цих округах», – сказав Заступник голови ЦВК Андрій Магера.

Кількома днями раніше Верховна рада прийняла постанову, якою рекомендувала ЦВК призначити повторні вибори на п’яти одномандатних округах № 94, 132, 194, 197 і 223.
Утім, для перевиборів потрібно, щоб ВР внесла зміни до закону, які б дозволяли проводити повторне голосування по визначених округах, де ЦВК не може встановити результатів виборів.

«Ситуація склалася таким чином, що ми маємо не латентну, а відкриту кризу політичного характеру. Законодавство дану ситуацію не регулює. Законом регулюються лише сталі суспільні відносини, а ми маємо відверту аномалію», – сказала заступник голови ЦВК Усенко-Чорна.

Перевибори можуть бути вигідні опозиційним силам, вважає політолог Володимир Фесенко. На його думку, Об’єднана опозиція погодиться на переголосування по спірних округах, адже це дасть шанс опозиційним силам продемонструвати свою перемогу.

«Влада трохи деморалізована зараз, а опозиція може сконцентруватися на цих округах та ще раз довести перемогу», – сказав Голосу Америки Фесенко.

Ситуацію, що склалася політолог назвав глухим кутом, адже ЦВК опинився у ситуації, де, яке б рішення не було прийняте – одна зі сторін буде незадоволена, а реальний результат ніхто не може порахувати.

«Визнати по всіх проблемних округах перемогу опозиції вони не можуть з політичної причини, адже половина ЦВК – це представники Партії регіонів, а друга половина – їх союзники», – сказав Фесенко.

Конфлікти на округах тривають і досі

Конфлікти на спірних округах і досі тривають. Опозиція заявляє, що у середу вранці команда Богдана Губського разом зі співробітниками підрозділу «Беркут» викрали протоколи і печатки з окружної виборчої комісії №197 у Каневі, Черкаська область, і повезли їх до Києва здавати в ЦВК. Голоси на цьому округу рахувалися найповільніше, і хоча альтернативний підрахунок показав перемогу опозиційного кандидата Леоніда Даценка, на сайті ЦВК переможцем значився самовисуванець Богдан Губський.

«Він, очевидно, розуміє, що законний підрахунок протоколів і бюлетенів підтвердить перемогу Даценка», – сказав депутат «БЮТ-Батьківщина» Андрій Шевченко, який був свідком подій, передає прес-служба Об’єднаної опозиції.

Пізніше, прес-служба міліції заперечила те, що були протистояння між бійцями «Беркуту» та громадянами на окрузі №197. Натомість, вони звинувачують групу депутатів на чолі з Шевченком, у перешкоджанні в роботі виборчої комісії.

«Силового протистояння між співробітниками спецпідрозділу «Беркут» та громадянами не було. За допомогою до лікарів ніхто з присутніх не зверталися», – ідеться у повідомленні міліції.

Пізніше в ЦВК прийняли протоколи з 197 округу. Хоча виборчком ухвалив постанову про неможливість встановлення результатів по цьому округу, заступник голови ЦВК Жана Усенко-Чорна сказала, що за законом вони не мають іншого варіанту, як прийняти протоколи, а далі вивчати ситуацію.

Конфлікт виник ще на одному спірному округу – 223-му, де змагаються кандидат від ВО «Свобода» Юрій Левченко та самовисуванець, якого підтримує влада, Віктор Пилипишин. Прес-служба «Свободи» повідомила, що, попри рішення ЦВК призначити перевибори на окрузі, обласна виборча комісія самовільно провела перерахунок голосів на одній з дільниць і занесла результат у протоколи. Хоч голова комісії їх так і не підписав, дані опинилися на сервері ЦВК.
Перевибори можуть бути вигідні опозиційним силам, вважає політолог Володимир Фесенко. На його думку, Об’єднана опозиція погодиться на переголосування по спірних округах, адже це дасть шанс опозиційним силам продемонструвати свою перемогу.

Тривалі конфлікти з підрахунками голосів змушують міжнародну спільноту говорити про можливі санкції проти представників української влади. Представники Державного департаменту США вважають, що парламентські вибори не допомогли Україні просунутися у демократичному напрямі. Оскільки в Сполучених Штатах вже завершилися президентські вибори, то більше уваги може отримати оцінка українських виборів, вважає аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач.

«Услід за постановою американського Сенату, оскільки в США не відбулося передачі влади, то американська адміністрація може буквально наступного дня після перемоги підійти до оцінки виборів в Україні. Я думаю, що реакція буде негативною», – сказав Горбач.

Президент «Дому Свободи» Дейвид Креймер в інтерв’ю журналу «Український тиждень» також заявив, що оскільки угода про асоціацію з ЄС не спрацювала для української влади, як заохочення, тому єдиний спосіб зрушити ситуацію – застосувати покарання.

Показати коментарі (1)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG