Спеціальні потреби

У Венесуелі йде підготовка до президентських виборів


Венесуела обирає нового президента
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Венесуела обирає нового президента

Навіть після своєї смерті неймовірно популярний в народі Уґо Чавес відіграє ключову роль під час нинішніх перегонів за президентське крісло. Наступник Чавеса Ніколас Мадуро називає себе його сином та закликає виборців голосувати за нього заради продовження справи Чавеса. І хоча, на думку багатьох експертів, його головний суперник, кандидат від опозиції Енріке Капрілес пропонує реальні шляхи покращення економіки, скоріш за все виборці голосуватимуть серцем, а не розумом.

При вході у Національний Пантеон, де покоїться тіло Уґо Чавеса – вічний вогонь. Щодня сотні його найвірніших прихильників, як то Мілаґрос Родріґес, приходять сюди, щоб віддати шану своєму герою:

«Чавес – це моє серце та моє життя. Він моя людина, він назавжди залишиться у кожному з нас».

Відтак, зображення Чавеса заполонили Каракас. Від настінних малюнків, старих передвиборчих плакатів до маленького меморіалу у бідному районі міста. І колишній віце-президент Венесуели, а нині кандидат у президенти Ніколас Мадуро, відверто використовує імідж покійного президента у своїй кампанії. Його виборчі плакати зображують Чавеса, який дивиться на Мадуро з небес як на свого обраного послідовника. І для багатьох венесуельців ці вибори в першу чергу – вшанування пам’яті Чавеса.

Такої думки школярка Вільмайра Флорес:

«Чавес був не просто людиною. Він уособлював цілий політичний напрямок, і молоді люди це розуміють. Ми знаємо, через що пройшла країна, що пережили наші батьки. Завдяки йому ми маємо ті блага, які тепер маємо захищати».

Професор політології Ґабріель Реєс каже, що тактика використання образу Чавеса була обрана Мадуро з самого початку кампанії:

«Це було заплановано заздалегідь. Вони намагаються примусити виборців не враховувати реалії в країні. Їм би було дуже важко перемогти, якщо б виборці керувалися логікою та враховували реальні фактори нинішнього стану країни».

А реалії невтішні. Жорсткий контроль за обігом іноземної валюти посилює в країні інфляцію, що в свою чергу спричиняє дефіцит товарів першого вжитку – від харчів до засобів гігієни. Власник крамниці Ротзен Віллабон каже, що голосуватиме за Капрілеса, який пообіцяв відкрити національні ринки для іноземних інвестицій та створити у Венесуелі кращий інвестиційний клімат:

«Я думаю, якщо Капрілес переможе, настануть зміни. Звичайно не за один день, тому що ситуація нині досить складна. У нас нема ліквідного капіталу в країні, і тому, хто стане наступним президентом, доведеться нелегко».

Жорсткий контроль за обігом іноземної валюти посилює в країні інфляцію, що в свою чергу спричиняє дефіцит товарів першого вжитку – від харчів до засобів гігієни.
Прихильники Мадуро натомість кажуть, що голосуватимуть у першу чергу за збереження започаткованих Чавесом соціальних програм, таких як безкоштовне житло, медична опіка та освіта.

Говорить прихильник Ніколаса Мадуро Хосе Антоніо:

«Якщо Мадуро, дай Боже, переможе на виборах, всі ці програми продовжуватимуть діяти, тому що цей проект президент Чавес створив для народу».

Тим часом деякі найактивніші виборці вийшли на вулиці з протестом. Так, група студентів у Каракасі оголосила голодний страйк, виступаючи проти того, що правляча Соціалістична партія має несправедливі переваги над опозиційною Партією єдності. Студенти кажуть, що на відміну від опозиції, Мадуро має необмежений доступ до ЗМІ та використовує адміністративний ресурс.

Деякі міжнародні спостережні групи, як то Центр Картера, також висловили занепокоєння щодо нерівного доступу кандидатів до медіа. Разом з тим, вони віддають належне Центральній виборчій комісії за запровадження в цілому прозорої та справедливої системи голосування.
XS
SM
MD
LG