Спеціальні потреби

Переговори титанів у Вашингтоні
Америка приймає китайського лідера на найвищому рівні – з червоною доріжкою перед трапом літака. Віце-президент Байден особисто приїхав в аеропорт, щоб зустріти Ху Цзіньтао. Китай сприймає цей візит не менш серйозно. На Тайм Сквер у Нью-Йорку і на американських телеканалах крутиться іміджеві реклама Китаю за участю баскетбольної зірки Яо Мінга. А китайські газети друкують оптимістичні статті про можливі результати поїздки їхнього лідера до США. У вівторок у президентській родинній їдальні Обама провів з Ху Цзіньтао приватну вечерю. А у середу на честь китайського лідера Білий дім влаштує офіційний державний прийом. Експерт інституту Брукінґса Кен Ліберталь пояснює чому ця зустріч настільки важлива:

«Фундаментально, два президенти намагаються дати сигнал своїм суспільствам, що ці відносини важливі для обох сторін і вони мусять знайти спільну мову, щоб ці відносини розвивати».

Барак Обама і Ху Цзіньтао зосередили увагу на обговоренні трьох ключових тем. Перша – це питання безпеки, яке включає проблему Північної Кореї та американсько-китайські відносини у військовій сфері.

Друга – це проблема прав людини і проведення політичної реформи у Китаї. Президент Обама – лауреат Нобелівської премії миру позаминулого року. А минулорічного лауреата цієї премії – Лю Сяобо, китайська влада тримає у в’язниці. Держсекретар США Гілларі Клінтон заявила, що США будуть і далі тиснути на Китай, щоб покращити ситуацію з правами людини в цій країні:

«Чим довше Китай буде придушувати свободу, тим більше він буде втрачати можливостей. А порожнє крісло лауреата під час вручення Нобелівської премії миру в Осло ще довго буде символом нереалізованих можливостей і невиконаних обіцянок цієї великої нації».

Третім питанням зустрічі Барака Обами та Ху Цзіньтао є економіка. Американський президент наполягає, щоб Китай припинив занижувати обмінний курс юаня. Штучно тримаючи курс національної валюти низьким, Китай може виробляти дешевші товари, а це створює нерівні умови конкуренції для американських виробників.

Китай, у свою чергу, також прагне отримати від президентської зустрічі економічну вигоду. Ху Цзіньтао хоче мати більший доступ для своїх товарів на американський ринок і можливість інвестувати в економіку США.

На цих переговорах Китай має у своїх руках потужний козир – США винні йому майже 900 мільярдів доларів. Саме цей факт особливо непокоїть пересічних американців. Як свідчать результати опитування, проведені дослідницьким центром П’ю, американці, в цілому, хочуть щоб президент Обама налагоджував міцніші зв’язки з Китаєм, але при цьому у певних питання тримав жорстку позицію. На думку аналітиків, це майже взаємовиключні бажання.

Згідно з дослідженням центру П’ю, багато американців зараз вважають Китай найбільшою загрозою для Сполучених Штатів. Китай, у свою чергу, скаржиться, що США більше з усіх втручається у його внутрішні справи. Але попри усіх розбіжності, сторони погоджуються, що найбільша економіка світу – США, і друга за величиною економіка світу – Китай, не мають іншого шляху, як знайти порозуміння.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Українці у Нью-Йорку помолилися за мир в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00
XS
SM
MD
LG