Спеціальні потреби

Актуально

Едвард Чау: Харківська угода Україні не вигідна


Повний текст інтерв`ю:

Едвард Чау – старший науковий співробітник Програми з енергетики та національної безпеки Центру міжнародних та стратегічних досліджень у Вашингтоні.Він є фахівцем в індустрії нафти та газу із понад тридцятирічним стажем. Чау розробляв та впроваджував успішні бізнес-стратегії та приймав участь у міжнародних переговорах з укладення багатомільярдних контрактів. Зокрема, під час перебування на посаді голови з міжнародних питань компанії Шеврон, він відгравав провідну роль у переговорах з укладення міжнародного договору вартістю у 2,6 мільярди доларів із будівництва трубопроводу з казахського узбережжя Каспійського моря до російського Чорноморського узбережжя. Під час своєї діяльності Чау спеціалізувався на інвестиціях в країни, що розвиваються, надавав консультації американському уряду та урядам інших країн, ведучим міжнародним нафтовим компаніям та корпораціям. Про наслідки, які матиме Угода між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, з Едвардом Чау розмовляла журналіст «Голосу Америки» Тетяна Ворожко.

- Безперечно, першим та основним аргументом підписантів є тої факт, що Україна, згідно з цією угодою, отримує 30-відсоткову знижку на газ.

- Це зрозуміло, що новий уряд хотів виправити помилки минулого. Договір, підписаний у січні 2009, був невигідним для України. З цим я погоджуюся, про що вже публічно заявляв. Але дивує те, що вони не уклали нової угоди, а внесли поправки до старого договору, що мав багато недоліків та містив занадто високу базову ціну на газ для України. Ця так звана знижка у 30% - перекручення. Минулорічна ціна була занадто високою, а ця угода ставить Україну в цінові рамки західноєвропейських країн із врахуванням різниці у вартості транспортування газу. Це - звичайна ціна. Це не знижка.

І тут виникає питання: Навіщо вони так поспішали укласти цю угоду, яка чинна до 2019 і яка все одно замикає Україну у високій базовій ціні? Чому не було зроблено спроби, аби укласти повністю нову угоду, щоби вона була більш справедливою для України та була більш стабільною для Росії, або підписати тимчасову угоду, аби виграти час та провести переговори щодо довготермінової угоди. Це було зроблено поспіхом і коли робиш речі, які мають довготермінові наслідки, поспіхом, то це призводить до помилок. Мені здається, що це є повторенням тих самих помилок, що Тимошенко зробила у січні 2009, коли вона не була достатньо підготовлена до переговорів, а також країна перебувала у кризі і вона мала досягти угоди надзвичайно швидко, або помилки, яку зробив Ющенко в січні 2006, заключивши угоду, яка не була доброю ані для України, ані для Росії, через що незабаром виникла потреба переглянути умови договору. Я побоююсь, що те, що ми маємо сьогодні, не є життєздатним, що погано для України, Росії та європейських клієнтів, які одержують природний газ, що транспортується українським газопроводом.

- Так, але уряд твердить, що за десять років буде зекономлено майже сорок мільярдів доларів…

- Ні, це не так. Україна мала можливість домовитися про ціну, виходячи із сучасних ринкових умов. Газпром переглянув довготермінові угоди з Німеччиною, Італією, Туреччиною та іншими найбільшими споживачами - покупцями газпромівського газу - з тієї самої причини, а саме – попит на європейському рикну знизився, ціни впали. І за цих обставин було б цілком очікуваним, особливо з приходом нового уряду до влади, використати цю можливість і укласти взаємовигідний договір. Газпром у своїх розмовах з європейськими клієнтами аргументував, що ця угода передбачає період пристосування на два-три роки. Це також дає Україні можливість сказати, що, давайте, укладемо тимчасову угоду на два-три роки, а тим часом попрацюємо над довготерміновою угодою. Прецедент для перегляду домовленостей між Газпромом та його клієнтами є! Отож, Україна могла б висувати точно ті самі аргументи, що їх висували до Газпрому німці, італійці, турки та інші. І вони були прийняті Газпромом. Я не є політичним експертом, отож можливо це не в моїй компетенції, але мені здається, що продовження оренди для Чорноморського флоту в Україні є дуже спірним політичним питанням і заслуговує на довші публічні дебати, замість того, щоб поспішати з укладенням угоди.

- Інший аргумент: Згідно з джерелом газети «Дзеркало тижня» в оточенні президента, Янукович планує проведення низки економічних реформ найближчим часом, у тому числі непопулярних. Зниження ціни на газ дає можливість не підвищувати тарифи на житлокомпослуги для населення, аби отримати від нього розуміння щодо інших, болючих, заходів.

- Болючі реформи, на жаль, все ще будуть необхідні. Ціна на імпортований газ все ще буде вища, ніж внутрішні ціни, що їх платять українці. Отож, Нафтогаз продовжуватиме терпіти збитки, хоча вони, можливо, будуть не таким великими, якими були без цієї угоди, у найближчому часі. Але Нафтогаз все ще продаватиме газ за збитковими цінами на внутрішньому ринку у порівнянні з цінами на імпортований газ. Можна трохи відкласти проведення реформи енергетичного сектора, але необхідність її проведення знову гостре повстане вже у цьому році чи наступному.

- Як ця угода вплине на «Нафтогазвидобування», видобутий яким газ переважно і споживається населенням та комунальними службами?

- Подумайте про це в такий спосіб. Українські видобувачі газу отримують приблизно 40-50 доларів за тисячу кубометрів газу, який потім змішується з імпортованим газом. Таким чином українські видобувачі субсидують коштовний російський імпорт в Україну. Вони не отримують переваги, що їх надає ринкова ціна на газ, що дозволило б їм вкласти прибутки у розвиток видобутку газу в Україні, який має великий потенціал та мав би заохочуватися урядом. А замість того їх прибутки використовуються для того, аби субсидувати набагато дорожчий імпортований російський газ.

- І що Ви думаєте про ув’язку цього питання з продовженням перебування російського чорноморського флоту в Севастополі?

- Знову ж таке – я не політичний експерт. Є договір щодо Флоту, договір на 20 років, який тепер продовжено ще на 25 років. Чинність цього договору навіть довша ніж чинність договору, що був підписаний у 1997 році. Можливо він мав бути продовжений, але чому 25 років? Чому не 5 років, що дозволялося згідно з попередньою угодою? Це зв’язування суперечливого політичного рішення з тим, що мало бути чисто економічним питанням. Не відомо, якою буде ринкова ціна на газ після 2019. Але база все ще буде там. Угода про базу далі буде чинною. Що станеться якщо Росія відмінить звільнення України від податку на експорт? Який це матиме вплив на угоду про базу? І це, на мою думку, робить обидві частини договору менш життєздатними.

- На початку інтерв’ю Ви сказали, що цей договір не вигідний ані Україні, ані Росії. Чим він не вигідний Росії?

- Бо це питання, яке викликає політичні суперечки в Україні. Не виключено, що майбутній уряд чи майбутній президент захоче ці домовленості переглянути. Чого всі хочуть, що світ повинен хотіти, так це існування стабільних стосунків на ринку газу між Україною та Росією. Росія, будучи великим постачальником газу, має бути здатною продемонструвати, що її експортні поставки є надійними. Я не думаю, що Газпром захоче мати кризи з перериванням постачання газу в Європу, яке це було в січні 2006 чи січні 2009. Вони не пішли на користь ні кому: ані репутації Росії, ані репутації України та вдарили по споживачах газу в Європі. В інтересах стабільності було би краще, аби обидві сторони взяли час уважно переглянути та укласти взаємовигідний договір.

- На відміну від попередніх переговорів, на дворі лише травень…

- Я думаю, що уряд це аргументуватиме тим - і мабуть має на це підстави – що їм було необхідно стабілізувати ситуацію, щоби схвалити бюджет і досягти домовленості з МВФ. Однак, на мою думку, не було достатньо консультацій з міжнародними фінансовими установами і я не вірю, що на уряд було здійснено тиск до такої міри, що він вважав за необхідне завершити цю справу протягом двох місяців після приходу до влади. Тож, я вважаю, поспіх із підписанням був абсолютно невиправданий і тепер у світі думають, а які ще сюрпризи чекати від України та Росії напередодні візиту президента Медведєва у Київ 17 травня? Це посилає сигнал, що цей уряд поспішає робити важливі рішення без достатнього розгляду та часу для відповідних переговорів. Можливо це не є той сигнал, який вони хотіли б посилати, можливо це не є їхнім наміром, але це, можливо, пояснює, чому решта світу відчуває у зв’язку з цим занепокоєння.

- На якій стадії зараз перебуває спорудження трубопроводів «Північний потік» та «Південний потік» і як їх будівництво позначиться на Україні у світлі Харківської угоди?

- Спорудження першої частини «Північного потоку» вже розпочалось у березні. Вже кладуть трубу на дні Балтійського моря. Є знак запитання щодо часу прокладення другої труби «Північного потоку». Обидві труби разом транспортуватимуть 55 мільярдів кубометрів газу щороку з Росії до Німеччини. Після закінчення прокладання першої труби, яка матиме спроможність транспортувати 27,5 мільярдів кубометрів газу, буде вирішено, чи прокладати другу трубу, беручи до уваги ринкові умови, тобто падіння попиту на газ в Європі. З точки зору індустрії, це відкрите запитання. Російська сторона, за всіма ознаками, віддана справі спорудження обох труб «Північного потоку».

Путін, як тільки було підписано угоду в Харкові, поїхав до Австрії, щоби підписати з австрійцями угоду про «Південний потік», а відтак поїхав до Італії на зустріч з прем’єр-міністром Берлусконі, щоби підтвердити позицію Росії, що «Південний потік» буде завершено. Отож, принаймні риторично, проект «Південний потік» здійснюється. Таким чином виникає запитання, а чи не є це причиною, чому угоду про газ Україні продовжено до 2019 року і тільки до 2019 року? Тим часом оренда військової бази у Севастополі продовжена на 25 років, а, можливо, і на 30 років, оскільки передбачено можливість продовження оренди ще на 5 років після початкових 25 років. Отож час не збігається. Я не знаю, що це означає. Чи може це, наприклад, означати, що після 2019 року Росія набагато менше потребуватиме Україну для транспортування газу, оскільки Росія сподіватиметься, що до 2019 року буде завершено спорудження обох трубопроводів - «Північного потоку» і «Південного потоку». Отож, буде дуже мало газу, який транспортуватиметься через Україну до європейських ринків. Я не знаю, чи буде саме та, але така ймовірність залишається.

- Офіційна позиція Сполучених Штатів є надзвичайно стриманою. Тим часом в Україні працюють, чи намагаються працювати американські інвестори, у тому числі інвестори в енергетичний сектор. Чи мала б позиція та участь США бути більш активною?

- Як правило, США втручатися у дрібних деталях у те, якою є внутрішньо-економічна політика окремої країни. Я думаю, що американський уряд зацікавлений, про що він публічно заявляв, у покращенні умов для інвестицій в Україні, включно з інвестиціями в сектори нафти та газу. Той факт, що ця угода фіксує український попит на газ на рівні 40 мільярдів кубічних метрів газу на рік у майбутньому, дає підстави запитувати, а скільки місця залишається для прямих західних інвестицій в Україну?

Я думаю загалом США дуже хотіли б бачити, беручи до уваги великий геологічний потенціал країни, щоб Україна була більш відкрита для прямих іноземних інвестицій. Це означає, що уряд повинен зробити багато кроків у напрямку економічних реформ, а це очевидно щось, що лише Україна може зробити. Лише українському уряду вирішувати, чи відбуватиметься більш прозорий, більш конкурентний тендерний процес щодо ліцензій, як визначатиметься ціна на газ, наскільки зрозумілими будуть правила щодо інвестування, якими довгими будуть терміни чинності ліцензій – все це є факторами, які впливають на те, яким буде клімат інвестування в українську енергетику, у видобуток нафти і газу. До якої міри ми братимемо участь у цьому - це цілком інше питання. Я думаю, що до тієї міри, до якої український уряд зацікавлений дізнатися погляди американських фахівців, чи захоче він отримувати американську допомогу у поліпшенні інвестиційних умов. Я думаю, що США будуть дуже раді допомогти в будь-який спосіб. Однак спочатку український уряд повинен прийняти відповідне рішення.

Мушу сказати, що цей перший сигнал не був дуже заохочувальний. Поспішати з укладенням газової угоди, яку вони раніше критикували, а тепер прийняли за основу з деякими поправками. Пам’ятаєте, прем’єр-міністр Тимошенко у січні 2009 року також сказала: «Ми одержали знижку у 20%», але знижку з дуже високої базової ціни. Це також був обман у багатьох відношеннях, бо у січні 2009 року світові ціни на газ вже впали до рекордно низького рівня, отож Україна була в дуже добрій позиції домогтись набагато кращої ціни на газ, ніж вона одержала у січні 2009 року. Тоді уряд заявляв про знижку у 20%, тепер – у 30% - але базова ціна і тоді і тепер є занадто високою, а механізм змін залишається переважно в руках Росії. Отже я побоююсь, що через рік-два ми знову говоритимемо про необхідність вести нові переговори щодо ціни на газ.


- Якими будуть довготермінові наслідки для енергетичного сектора України загалом?

- Я думаю, що це дуже добре запитання, бо зобов’язавшись на основі контракту імпортувати 40 мільярдів кубометрів газу з Росії, починаєш думати, що в такому разі буде з ідеєю покращення енергозберігаючих технологій в економіці, яка є однією з найбільш енергомістких у світі. Отож, необхідно буде провести модернізацію устаткування в Україні, як також збільшити внутрішній видобуток нафти і газу, беручи до уваги те, що, як я сказав раніше, українські геологи та західні геологи погоджуються в тому, що в Україні є величезний потенціал у цьому відношенні. А також диверсифікувати джерела енергії, як, наприклад, альтернативні джерела чи ядерну енергетику чи інші. Навіщо потрібно 40 мільярдів кубометрів газу, якщо це більше, ніж Україна купила в 2009 і має закупити в 2010? Навіщо більше газу в 2011 році, якщо є плани щодо диверсифікації? Це було б нормально, якщо б Україна, як частина цього договору, одержала право реекспортувати російський газ. Але Газпром традиційно обмежував таку можливість. Ми не знаємо, чи згідно з цією угодою Україна має право реекспортувати газ чи ні, і якщо так, то хто мав би це робити.

- Чи правильною є теза, що українська опозиція, так яскраво протестуючи проти ратифікації договору, зробила сама собі ведмежу послугу, виставивши Україну як нецивілізовану країну?

- Є інші країни з дуже емоційними парламентами, так би мовити. Думаю, що перед ратифікацією комітети Ради мали поставити багато запитань, експерти мали надавати свідчення, самі документи мали розглядатися. І якщо це гарний договір, то всі, або явна більшість, з цим би погодилися та схвалили у Верховній Раді через кілька тижнів, що теж є досить швидко. І всі б тоді почувалися комфортно, тому що відбулося публічне обговорення, відбулись публічні дебати щодо угоди. І тоді ця угода була б життєздатною. Так не сталося, бо люди не мали можливості її розглянути, вивчити, критикувати, спробувати її поліпшити і так далі. І все це відбулося дуже швидко - 5-6 днів і все було зроблено. І коли це відбувається, майбутній парламент, уряд чи президент скаже: А ми не мали тоді достатньо інформації, щоби зробити рішення. То ми тепер це рішення переглянемо. Коли ви маєте довготермінову угоду, то ви хочете, щоби вона була стабільною та підтримувалася обома сторонами, була взаємовигідною, особливо, коли угода є настільки важливою, як ця. Небезпечно робити рішення поспіхом, без дебатів та розгляду. Світ зацікавлений у більшій стабільності російсько-українських газових відносин.

Всі новини дня

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах

Фрагмент анімаційної стрічки "Мавка"/"Mavka: The Forest Song" / Factory and Film.UA Group

Українська “Мавка” збирає повні зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами “Лісової пісні” Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США. Роботу над стрічкою команді українців вдалося завершити, попри повномасштабну війну. Зараз "Мавка", за словами продюсерів, найкасовіший український фільм.

24 травня відбулася прем'єра української стрічки "Мавка" у Вашингтоні. Подивитися фільм чимало глядачів прийшли у вишиванках. Українську сорочку вдягнув американець Аланте, який прийшов на український фільм вперше в житті. Перед прем'єрою він коротко ознайомився зі сценарієм "Лісової пісні" Лесі Українки, проте вимовити ім'я Мавки йому не вдається з кількох спроб, голову героїню він називає Маквою: "Мені сказали, що в літературній версії вона не повертається з... Ой, я спойлерю. Анімація, кохання, двоє героїв, вони закохуються."

У традиційному українському вбранні на екрані постають і герої фільму - Мавка та її коханий Лукаш. Анімаційна стрічка за мотивами "Лісової пісні" Лесі Українки вийшла у прокаті у США двома мовами: українською та англійською. Проте в англійській версії звучать українські пісні, серед яких - "Веснянка" від гурту "Дахабраха."

Чимало глядачів в американській столиці - українці. Софія Вілліс, глядачка “Мавки”, після перегляду розповіла, що з радістю побачила у фільмі багато українських елементів: "Я завжди захоплювалася костюмами, чудовим намистом, всім автентичним, не у стилі Голлівуду, а справжнім українським, геніальним українським, це нам сподобалося."

Через високу конкуренцію на кіноринку українські виробники на прокат в Америці не розраховували взагалі. Втім, фільм про Мавку придбали для показу у США. Крім Вашингтона, її вже показали у Нью-Йорку, Чикаго, Сан-Дієго, квитки на прем'єру в деяких містах розбирали за кілька годин після початку продажу.

В посольстві України у США радіють, що завдяки анімації американці дізнаються, зокрема, більше про творчість Лесі Українки: "Леся Українка менш перекладена, менш знана, але вона є справжньою європейкою в кращому значенні цього слова: людина, яка володіла вісьмома іноземними мовами, яка досконало знала європейську культуру. Тому, коли ми тут цим прекрасним мультфільмом сьогодні нагадуємо американцям, що ми є частиною європейської культури, коли ми знайомимо їх із нашою творчістю, то ми ще раз підкреслюємо, що Україна жива і буде вічно жити, бо вона має в серці те, що не вмирає," - розповіла радниця посольства України у США Катерина Смаглій.

Mavka. Forest Song
Mavka. Forest Song

Представниця компанії Ukrainian Films USA, що придбала права на дистрибуцію україномовної версії стрічки у США, Маріанна Агекян розповідає, що фільм був би успішним у світі навіть без підвищеної цікавості до України через повномасштабне вторгнення: "Усі, хто бачив якість цього фільму, тут неважливо, що він з України, - це просто дуже гарний анімаційний фільм, який можна показувати будь-де. Зараз "Мавку" представили в понад 90 країнах. Вона говорить різними мовами, її показали в Німеччині, Франції, навіть у Латинській Америці, Мексиці. Якщо подивитися, скількома мовами Мавка зараз розмовляє, це вражає."

На черзі - покази "Мавки" в Сіетлі, Філадельфії та ще низці міст США, а також фільм покажуть у Канаді. "Мавка" пройшла нелегкий шлях до великих екранів. Завершувати виробництво фільму українській команді довелося під час повномасштабної війни. Продюсерка анімаційного фільму Ірина Костюк розповіла, що деякі члени її команди перебували в окупації.

"Наш артдиректор був в окупації під Києвом, а багато наших аніматорів пішли в ЗСУ.

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами та дистанційно, для того, щоб ми завершили. Як не дивно, ми завершили виробництво в заплановані терміни."

На створення фільму загалом пішло 8 років. Сюжет про кохання, проблеми навколишнього середовища та зникнення рідкісних видів тварин із повномасштабною війною набув нового значення. "Та сцена, де Мавка, будучи такою ніжною, закоханою, коли постає загроза її світу, стає на захист цього світу, будь-якою ціною жертвуючи своїм власним життям, - це такий новий сенс, я зараз заплачу... Новий сенс - це захист своєї території, коли чужинці заходять на твою територію, і якою б ніжною і гармонійною душею ти не була, ти всеодно береш ту іскру праведної люті й захищаєш свою територію будь-якою ціною,"- каже Костюк.

"Мавка" стала найкасовішим українським фільмом і найкасовішим анімаційним релізом, розповідають продюсери. Лише за перший тиждень показу в Україні вона зібрала 24,9 млн грн. "Щодо інших країн, у Франції ми були взагалі на другому місці серед новачків вікенду, десь ми займали навіть перше місце у прокаті... В кожній країні, де виходив фільм, якісь такі гучні здобутки "Мавки" є у кожній країні", - розповіла продюсерка.

Однак найбільшою несподіванкою для команди "Мавки" стало те, скільки країн її показують саме українською мовою, аби підтримати переселенців з України, які, дивлячись фільм, часто не стримують сліз: "Через повномасштабне вторгнення і через те, що велика аудиторія виїхала за кордон, наші партнери побачили цю можливість, і використали цю можливість в хорошому сенсі - показати українцям за закордоном "Мавку." І скільки ми отримали фідбеку від українців, це настільки зворушливо. В нас настільки вийшла важлива місія, якій ми дуже тішимося, радіємо. Вони пишуть, що на півтори години ніби опинилися вдома... Ти чуєш, як весь зал схлипує. І саме в цьому моменті, з тієї тиші, з тієї кімнати лунає цитата Лесі Українки: Ні, я жива, Я буду вічно жити, тому що в серці маю те, що не вмирає. Це взагалі, ефект не передати," - розповіла Ірина Костюк.

Дивіться також: "Путін не лише фашист, а ще й невіглас". Інтервʼю з філософом, режисером-документалістом Бернаром-Анрі Леві

В Туреччині переобрали Ердогана: якими можуть бути наслідки цих виборів для України та Європи. Відео

В Туреччині президента Реджепа Таїпа Ердогана переобрали на ще один пʼятирічний термін. Ердоган перебуває при владі з 2003 року, спочатку як прем'єр-міністр, потім - як президент. Про наслідки цих виборів для України та Європи розкаже наш європейський кореспондент Богдан Цюпин.

Данія збільшує військову допомогу Україні майже до розміру свого оборонного бюджету

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила про збільшення витрат на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів.  

Данія збільшить витрати на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів протягом цього і наступного року. Про це заявила прем'єр-міністерка країни Метте Фредеріксен, повідомляє Reuters.

На початку цього року Данія створила фонд розміром в один мільярд доларів для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні. Нові ж кошти, за даними данського суспільне мовлення Danmarks Radio, будуть призначені саме на військову допомогу.

Вдячність вже висловив президент України Володимир Зеленський. “Наша сила - в єдності”, - наголосив він.

“Цей значний внесок сприятиме подальшому зміцненню боєздатності Збройних сил України в короткостроковій та середньостроковій перспективі”, - відреагував на новину з Данії президент Зеленський.

Оборонний бюджет Данії складає близько 3,8 мільярда доларів. Експерти звертають увагу, що збільшена військова допомога Україна фактично покриває весь оборонний бюджет Данії (загальна сума допомоги складе близько 3,6 мільярда доларів).

“Данія була першою країною, яка пожертвувала весь свій інвентар CAESAR Україні. Тепер вона витрачає майже весь свій оборонний бюджет на озброєння Києва”, - пише у Twitter Майкл Вейс, журналіст, кореспондент Yahoo News.

А шотландський професор Філліпс П. О'Браєн додає, що Данія таким вчинком каже світові, що Україна захищає всю Європу.

Раніше цього тижня питання військової допомоги Україні обговорили глава Пентагону Ллойд Остін та виконувач обов'язків міністра оборони Королівства Данії Троелс Лунд Поульсен. За повідомленням Пентагону, міністр оборони США подякував данському колезі “за постійну підтримку Данією України та її постійні зусилля з розробки рішень, які підтримують оборону України”.

Данія має у своєму арсеналі 40 літаків-винищувачів F-16, 30 з яких - у робочому стані. Раніше країна оголосила про перехід авіації на літаки F-35.

Данія входить до міжнародної авіаційної коаліції, що тренуватиме українських пілотів на F-16.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії" - США відзначають День пам'яті

Фотографії загиблих морських піхотинців на Пам'ятнику ветеранам війни у В'єтнамі, Вашингтон, 28 травня 2023 року

У понеділок у Сполучених Штатах відзначають 155-й День пам’яті, коли нація вшановує тих, хто втратив життя на службі країні.

Свято відзначають в останній понеділок травня, цього року воно припадає на 29 травня.

Президент Джо Байден в понеділок провів церемонію на Арлінгтонському національному кладовищі, де поховано близько 400 000 ветеранів.

Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року
Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року

Він поклав вінок до могили Невідомого солдата та виступить із промовою.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії, - виголосив Байден. - Ми ніколи не повинні забувати життя, які символізують ці прапори, квіти та мармур".

"Кожного року ми згадуємо і щороку це не легше", - додав він.

Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї
Володимир Зеленський

Український президент Володимир Зеленський в День пам'яті привітав американців у відеозверненні. Він висловив подяку американцям і високо оцінив боротьбу американського народу за свободу.

"Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї", - проголосив Зеленський.

Вперше День пам'яті у США широко відзначали в 1868 році, після закінчення громадянської війни в США. День пам'яті став федеральним святом понад століття потому, у 1971 році.

Після закінчення Війни за незалежність у 1783 році понад 646 000 американських військових загинули в боях, а понад 539 000 загинули від інших причин, не пов’язаних з бойовими діями, згідно з даними Military.com опублікованими у 2020 році.

У День пам’яті багато американців також відзначають неофіційний початок літа, святкуючи вихідні з барбекю та поїздками на пляж.

Міністр транспорту Піт Буттеджич на прес-конференції минулого тижня сказав, що ці подорожі у вихідні на День пам’яті "випробують систему".

"Більше американців планують поїздки та бронюють їх раніше, незважаючи на інфляцію. Цей літній сезон подорожей може стати рекордсменом, особливо в аеропортах", — сказала Пола Твідейл, старша віце-президентка AAA. Минулого року тисячі рейсів були скасовані або затримані на вихідних у День пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG