Спеціальні потреби

Актуально

Західна зброя для України: це стримує чи провокує Путіна? Аналіз експертів

Український військовий цілиться зброєю NLAW (Next Generation Light Anti-Tank Weapon/Легка протитанкова зброя нового покоління), яку надала Україні Великобританія. 27 січня 2022 рік 

Зброя, яку країни Заходу надають Україні, стримує Путіна від подальшої агресії. Так вважає майже половина (48,3%) українців. Водночас третина населення України (33%) переконані у протилежному, що озброєння України та спільні військові навчання зі США і НАТО провокують Росію до агресивних дій.

Такі результати дослідження оприлюднив Фонд "Демократичні ініціативи".

Як свідчать дані їхнього опитування, прихильники першої точки зору здебільшого мешкають у західній та центральній Україні і частіше симпатизують таким партіям, як "ЄС", "Слуга народу", "Сила і честь", "Батьківщина".

Іншої точки зору дотримуються, передусім, мешканці південної та східної України, яким ближча політика партій "ОПЗЖ" і "Наші".

Дослідження показало також, що кожен п’ятий респондент (18,7% опитаних) вагається з відповіддю на це запитання.

Надсилаючи літаки з військовою допомогою Україні, Сполучені Штати й країни НАТО роблять прямо протилежне тому, чого вимагав Путін у своєму ультиматумі Заходу. Чи може це спровокувати кремлівського очільника? Із запитанням, яке соціологи ставили респондентам, "Голос Америки" звернувся до політичних аналітиків в Україні.

Професор Олексій Гарань
Професор Олексій Гарань

Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії:

"Якби йшлося про розміщення в Україні наступальної зброї – ракет, бомбардувальників – тоді це дійсно могло б провокувати Росію. Але ж у даному випадку йдеться про стримувальне озброєння, призначене для захисту наших кордонів.

Якби у нас у 2014-у були «джавеліни», навряд чи сюди б зайшли російські танки

Ну і давайте тоді поміркуємо, на яку країну легше нападати Путіну – на озброєну чи на беззахисну? Хоча й говорять, що Путін діє ірраціонально, насправді він діє раціонально. Є таке поняття у воєнних стратегіях – неприйнятні втрати. Якщо менша і слабша країна здатна завдати болючих втрат сильнішій і більшій країні, то велика країна не полізе.

Якби у нас у 2014-му були "джавеліни", навряд чи сюди б зайшли російські танки.

Тому якщо ці поставки зброї будуть комбінуватися з оголошенням санкцій проти Путіна, особливо персональних санкцій, це може його зупинити.

насправді ця військова допомога дуже запізніла. Вона мала бути раніше

Ми маємо також наголошувати, що насправді ця військова допомога дуже запізніла. Вона тільки зараз нарешті почала надходити в Україну. Вона мала бути раніше. Сьогодні за рахунок протитанкової зброї ми вже долаємо російську чисельну перевагу в танках. Але у нас недостатньо протиракетної, протиповітряної, протиморської зброї. І чим швидше вона у нас буде, тим менша можливість, що Путін завдасть удар".

Аналітик Петро Бурковський
Аналітик Петро Бурковський

Петро Бурковський, політаналітик Фонду "Демократичні ініціативи"

"З нашого соціологічного опитування видно, що відповіді людей чітко корелюють з їхніми політичними уподобаннями. Про те, що західні поставки зброї провокують Путіна, говорять здебільшого ті, хто голосує за ОПЗЖ, за Мураєва. Тобто за тих політиків, які закликають, аби Україна розірвала зв’язки із Заходом і переорієнтувалася з Європейського Союзу - на Митний, з НАТО – на ОДКБ. Вони не вважають Росію агресором, в їхній уяві Україна провокує Путіна.

Росія, активно ведучи загарбницькі війни, ніколи не нападала на сильні держави

Ті, хто вважає, що озброївшись, Росію можна спровокувати на напад, забувають історію. За останні 200 років Росія, активно ведучи загарбницькі війни, ніколи не нападала на сильні держави. Вона воювала лише з тими, кого вважала слабшими від себе і легкими для завоювання.

У 2014-му Росія напала на Крим і Донецьку, Луганську області саме тому, що була зруйнована вертикаль управління нашою державою, а на багатьох ланках СБУ і МВС знаходилися зрадники. Тоді саме наша слабкість спровокувала Росію на агресію.

чим більше будемо отримувати західної військової допомоги, тим менші шанси вторгнення

Зараз ситуація інша. І чим міцніше ми ставатимемо, чим більше будемо отримувати західної військової допомоги, тим менші шанси вторгнення. Бо зростає ціна цього вторгнення і ризик поразки. А поразка у цій війні може призвести до революції в Росії. Кремль не хоче революції»

Політолог Олександр Палій
Політолог Олександр Палій

Олександр Палій, політолог

Провокацією для Путіна є вже саме по собі існування України

«Провокацією для Путіна є вже саме по собі існування України. І для українських громадян має бути очевидно, що зупинити ворога можна тільки силою, а не умиротворенням.

Тому західна допомога, особливо в тих сферах, де у Заходу велика перевага над Росією, є вирішальним аргументом стримування агресора.

Чим Захід міг би фактично повністю зупинити всі агресивні наміри Росії – це якби на запрошення України запровадив безполітну зону над Україною. Ідеться про безполітну зону для чужої військової авіації. Сполучені Штати це застосовували в Сирії, в Іраку. І на запрошення уряду України можна це легітимно запровадити. Тоді б у Росії відразу відпало бажання вдаватись до якихось агресивних дій проти України».

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG