Спеціальні потреби

У п`ятницю Гілларі Клінтон перебуватиме з візитом у Києві


У п`ятницю державний секретар Сполучених Штатів Гілларі Клінтон перебуватиме з офіційним візитом у Києві. Якими є сьогодні відносини між двома країнами та чого очікувати від візиту американського високопосадовця до України? Ми розмовляли на цю тему з представниками української влади та опозиції, а також з американськими експертами з питань України.

Візит Гілларі Клінтон до України відбувається після триденної поїздки до Америки президента Росії Дмитра Медведєва, яка широко висвітлювалася американськими ЗМІ. Якби не шпигунський скандал, російський напрямок можна було б вважати однією з дипломатичних перемог адміністрації Обами. Чи відбувається покращення відносин з Росією за рахунок України? Колишній заступник державного секретаря США, а нині експерт Фонду Маршалла Дейвид Креймер, вважає, що так:

«Адміністрація Обами критикувалася, у тому числі мною, за те, що вона не звертала достатньої уваги на інші країни в регіоні. Це важливо для США та Росії мати гарні відносини, але це не має робитися за рахунок відносин з Україною та іншими країнами регіону».

Представники української, польської та грузинської діаспори навіть влаштували протести під стінами російського посольства у Вашингтоні під час візиту президента Медведєва, закликаючи Обаму не розмінювати підтримку демократії в регіоні на дружбу з Росією.

Інші з цим не погоджуються. Зокрема колишній посол США в Україні, а нині дослідник американського Інституту миру у Вашингтоні Вільям Тейлор каже, що відсутність уваги до України протягом певного часу – це лише свідчення відсутності кризи в Україні. До того ж у США не хочуть втручатися у внутрішні справи України.

«В адміністрації слідкують за тим, що відбувається в Україні. Вони знають, що не можуть втручатися, не можуть диктувати напрямок. Українці самі мають визначити, яким шляхом рухатися».

У той же час представники української опозиції кажуть, що увага США до подій в Україні є надзвичайно важливою. Під час своїх візитів до Вашингтона вони намагаються переконати американські дипломатичні кола в тому, що під загрозою опинився не лише євроатлантичний напрямок України, але й суверенітет країни. Голова комітету Верховної ради з питань європейської інтеграції і представник НУНС Борис Тарасюк вважає, що Україну перетворюють із суб`єкта на об`єкт.

«На мою думку, Україна рухається у напрямку підпорядкованої Росії країни, втрачаючи здатність бути суб’єктом міжнародних відносин та перетворюючись на об’єкт міжнародних відносин».

Представники опозиції також відкрито закликають США, як і Європу, бути активнішими. Заступник генерального директора Центру Разумкова в Україні Валерій Чалий зокрема стурбований майбутньою орієнтацією України.

«Я закликаю вас бути більш глибоко залученими у наші двосторонні відносини та у нашу внутрішню ситуацію, допомогти нам не зійти зі шляху європейської та євроатлантичної інтеграції».

Опозиція сподівається, що під час свого візиту Гілларі Клінтон торкнеться порушень прав людини та свободи слова в Україні. Чалий сподівається, що найголовнішим посланням візиту буде: дотримуйтесь демократичних цінностей.

Цього ж очікують і вашингтонські експерти, серед них і Креймер:

«Клінтон мусить чітко заявити про проблеми, які виникнули на заваді демократичному розвиткові протягом останніх кількох місяців. Вона має сказати про це як публічно, так і під час приватних зустрічей».

Представники офіційної української влади, у свою чергу, сподіваються, що візит держсекретаря США Гілларі Клінтон до України надасть нового дихання економічним відносинам. Це підкреслює надзвичайний та повноважний посол України в США Олександр Моцик:

«На сьогодні в Україні працює півтори тисячі американських фірм і загальний капітал становить мільярд і трохи більше трьохсот мільйонів доларів. Це замало. Є потенціал набагато більший. Із поверненням ОПІК в Україну, а також з тим, що уряд дбає про те, щоб покращити інвестиції в Україну, і радикально покращити, то Україна зможе отримати від Америки додаткові інвестиції».

І усі сторони погоджуються: результати та наслідки візиту державного секретаря Гілларі Клінтон в Україну можуть значним чином вплинути на подальшу політику адміністрації Барака Обами щодо України.


  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG