Актуально
Чи планує Росія велику війну і навіщо США вчаться воювати в екстремальних умовах?

Американські морські піхотинці тренуються в умовах екстремальної зими. Навчання призначені для підготовки армії до можливої війни. Кого в Сполучених Штатах Америки називають потенційним противником і чому Кремль заговорив про «троянського коня», нібито нову стратегію ведення війни проти Росії? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії».
На висоті дві з половиною тисячі метрів, сніг і мороз. Умови в американському навчальному центрі – імітація бою в умовах суворої зими.
Ми копіюємо погодні умови Далекого Сходу, Північної ЄвропиКевін Гатчісон
«Ми копіюємо погодні умови Далекого Сходу, Північної Європи. І те, що ми бачимо – це дуже серйозна проблема. Чесно кажучи, якщо ми не підлаштуємося, ця проблема буде коштувати багатьох життів військовослужбовців», – пояснює командир навчального центру Кевін Гатчісон.
Екстремальний холод – те, що може очікувати морських піхотинців в одній із майбутніх гарячих точок. Американці не виключають конфлікт з високотехнологічним противником.
Ми не хочемо війни, але ми повинні до неї готуватисяПітер Брукс
«Ми не хочемо війни, але ми повинні до неї готуватися. Це не тільки Росії стосується, адже є ще такі країни, як Північна Корея, як Китай. США традиційно готуються до різноманітного непередбачуваного розвитку подій – чи це бойова операція у пустелі, чи в умовах суворої зими, як зараз», – зазначає заступник міністра оборони США у 2001-2002 роках Пітер Брукс.
«У Америки переважно, у зв’язку з їхніми інтересами, бойові дії були в Індокитаї, в тропіках, в пустелі. Зараз, природно, що вони, бачачи, як це робимо ми (Росія – ред.), переорієнтовуються в тому числі на ведення бойових дій в умовах Півночі і Приполяр’я», – каже російський військовий експерт Вадим Лукашевич.
Шведський інститут оборонних досліджень проаналізував військові навчання Росії за останні 10 років. Висновок: Російська Федерація готується до масштабного протистояння. Якщо раніше в російських маневрах брали участь десятки тисяч військовослужбовців, то в останні роки – уже сотні тисяч.
Ми (Росія – ред.) реально готуємося до війни, але це буде війна в нашому розумінніВадим Лукашевич
«Ми (Росія – ред.) реально готуємося до війни, але це буде війна в нашому розумінні. Ми все одно не готові воювати проти всіх, а зараз війна ця буде Росії проти всіх. Якщо ми візьмемо Радянський Союз, був Варшавський договір – відповідно, країни НАТО, то зараз у Росії нормальних, адекватних, рівних з нашим потенційним противником союзників просто немає», – зауважує Вадим Лукашевич.
Потенційним противником в Росії відкрито називають США. У лютому на федеральних каналах активно обговорювали «нову американську стратегію ведення війни» проти Російської Федерації.
«Суть цієї стратегії, що отримала назву «троянський кінь», полягає в прихованому вторгненні вглиб території противника і нанесенні ударів по найбільш вразливих місцях», – мовиться у «Спеціальному репортажі. Троянський кінь проти Росії» на російському каналі «Звезда».
А вже на початку березня про «троянського коня» і загрози «п’ятої колони» заговорило і російське військове командування.
«Сполучені Штати Америки та їхні союзники визначили агресивний вектор своєї зовнішньої політики. Використовуються технології «кольорових» революцій і м’якої сили. Їхньою метою є ліквідація державності неугодних країн, підрив суверенітету, зміна законно обраних органів державної влади – так було в Іраку, в Лівії і в Україні», – заявив начальник Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації Валерій Герасимов.
«З цим виступом генерала Герасимова пов’язані декілька моментів. Думаю, частина його меседжів була для внутрішньої аудиторії. А частина – для Заходу. Що Росія сильна, що Росія буде протистояти будь-яким спробам Заходу їй погрожувати. Він говорив про «активний захист». Використовував американську термінологію. Давав зрозуміти, мовляв, у Росії вважають, що «напад – це найкращий захист». Ми повинні з цим детально розібратися, проводити переговори з нашими союзниками. І, звичайно ж, бути впевненими, що наша стратегія дає змогу протистояти російській загрозі», – наголосив Пітер Брукс.
Уже через три дні після заяв Герасимова Верховний головнокомандувач Об’єднаних сил НАТО у Європі закликав до посилення військової присутності США на континенті – на тлі модернізації російської армії.
Єдина стратегія США – стримування Росії від її агресивних випадівОлександр Мусієнко
«Я думаю, що єдина стратегія зараз Сполучених Штатів – це стримування Росії від її агресивних випадів. Якщо простежити до анексії Криму, до моменту агресії Росії проти України, в принципі, Сполучені Штати навпаки скорочували свої військові контингенти в Європі», – резюмував керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
З Америкою ми можемо тільки обмінятися ядерними ударамиВадим Лукашевич
«Ми (Росія – ред.) катаємо ці озброєння по Червоній площі, але, по суті, ми зараз можемо добре себе проявляти, я маю на увазі, наша російська армія, це якраз локальні конфлікти. 40-50 тисяч осіб – це ось та сама чисельність нашої армії найбільш боєздатна, яка реально може вирішувати проблему з Україною, з Грузією, з Молдовою, не дай Боже, з Білоруссю. Ми можемо вести нормальні, довгострокові бойові дії, в нормальному розумінні війни, тільки з сусідами, які нас оточують. З Америкою ми можемо тільки обмінятися ядерними ударами», – вважає Вадим Лукашевич.
Пряме зіткнення двох армій ядерних держав експерти зараз називають малоймовірним. Але це не заважає американським військовим тренуватися в умовах екстремального холоду чи, як це було у 2017 році, у тренувальному таборі, який імітує донбаське село.
Передрук з "Радіо Свобода" |
Дивіться також: Час-Тайм. Як родина кримськотатарських біженців живе у США
Всі новини дня
- Голос Америки
До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео
На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.
- Голос Америки
В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео
В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.
Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео
Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.
- Голос Америки
У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".
Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.
Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".
«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.
Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.
«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».
У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".
"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.
Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.
За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.
Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.
Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.
Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.
Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.
Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.
Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.
Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.
Комітет Сенату США одноголосно підтримав проект резолюції з осудом викрадення українських дітей

Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидомТекст резолюції проголосованої в комітеті Сенату
Комітет Сенату США із Міжнародних відносин підтримав проект резолюції, яка засуджує незаконну депортацію українських дітей до Росії та називає дії Москви геноцидом проти українського народу.
Комітет прийняв рішення одноголосно під час засідання 8 червня. Тепер проект резолюції буде винесено на голосування в Сенаті. Резолюція не вимагає підпису президента США, адже не потребує дій від виконавчої гілки влади, але засвідчує позицію законодавчого органу США.
"Це рішення прийняли одноголосно, тому що це дійсно важлива законодавча ініціатива", - прокоментував результати закритого засідання сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн Голосу Америки.
Текст документа закликає Сенат визнати Уряд Російської Федерації під керівництвом Володимира Путіна відповідальним за неправомірне та незаконне викрадення українських дітей та офіційно і якнайрішучіше засудити ці дії. Окрім того, текст резолюції називає дії Росії в Україні геноцидом.
"Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом, - йдеться у тексті - РФ намагається знищити покоління українських дітей, тим самим підриваючи здатність України виховувати наступні покоління українських громадян та лідерів, а також відновлювати свою країну після неспровокованої війни, яку розпочала Росія. І робиться це з метою знищення унікальних українських мови, культури, історії та ідентичності".
За словами Бена Кардіна, сенатора-демократа від штату Меріленд, якщо цей документ пройде Конгрес він допоможе у майбутньому притягти росіян до відповідальності за їхні злочини скоєні в Україні.
"Я вважаю, що це геноцид. Тому потрібна повна відповідальність. Ми проводили слухання з цього приводу в Гельсінській комісії, а також в Комітеті Сенату з міжнародних відносин. Я також вніс законопроект про створення міжнародного трибуналу під егідою ООН. Загалом, на мою думку, це частина стратегії Росії під керівництвом Путіна, щодо здійснення геноциду в Україні", - заявив Кардін журналістці української служби Голосу Америки, після голосування.
Сенатор республіканець від штату Небраска Піт Рікеттс, також підтримав резолюцію в Комітеті та наголосив, що США мають зробити усе можливе, щоб Україна перемогла у цій війні.
"Це лише частина того, що робить Путін щодо жорстоких репресій в Україні, - викрадення дітей з українських родин і вивезення їх до Росії. Як батько, я навіть не можу уявити біль, якого завдає батькам усвідомлення того, що вони можуть більше ніколи не побачити своїх дітей. І це одна з причин, чому ми, як Сполучені Штати, маємо продовжувати підтримувати Україну та переконатися, що вони переможуть та зможуть повернути дітей їхнім батькам", - сказав Рікеттс Голосу Америки.
Автором резолюції виступив сенатор демократ від штату Мічиган, Гері Чарльз. Загалом під документом підписалися 8 сенаторів, серед яких як демократи так і республіканці, зокрема Марша Блекберн, сенаторка-республіканка від штату Теннессі, Білл Кессіді, сенатор-республіканець від штату Луїзіана, Чак Грасслі, сенатор-республіканець від штату Айова, Джон Баррассо, сенатор-республіканець від штату Вайомінг, Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд, Джин Шагін, сенаторка-демократка від штату Нью-Гемпшир, Рік Скотт, сенатор-республіканець від штату Флорида.
Дивіться також: Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив.
Форум