Спеціальні потреби

США зазнають критики через застосування дронів


Американська розвідка з тріумфом повідомляє про майже повне знищення осередку терористичної організації аль-Кайда у Південній Азії. Досягти цього результатe США змогли у великій мірі завдяки безпілотним літальним апаратам або ж дронам. Втім майбутнє цих апаратів та і просто законність їх використання під велики питанням.

Попри втрату позицій, Аль-Кайда лишається потужною терористичною організацією. Її мережа поширюється на кілька континентів. Її бойовики завдають раптових, дошкульних ударів. Втім міжнародним силам безпеки практично вдалося ліквідувати основні бази аль-Кайди у Пакистані та Афганістані. Особливо після вбивства Осами бін Ладена минулого травня. Про це каже директор Національної розвідки США, Джеймс Клеппер:

«Поки ми продовжуємо тиснути на бази аль-Кайди в Афганістані та Пакистані, цей регіон може зберігати лише символічну важливість для глобального тероризму».

Одну з ключових ролей у війні із аль-Кайдою відіграють безпілотні літальні апарати. Нещодавно президент Обама визнав, що покладається на цю технологію:

«Ми атакували терористів на важкодоступних територіях між Афганістаном та Пакистаном, які знаходяться під контролем афганських племен. Завдати ударів на цих територіях в інший спосіб було би надзвичайно складно».

Обама говорив про дрони у веб-чаті. Він заперечив, що удари безпілотників забирають життя цивільних:

«У більшості випадків удари дронів проти аль-Кайди та її прибічників були дуже точними. Ми використовуємо цю зброю дуже вибірково».

Спеціаліст з питань оборони Томас Лінч каже, що операції американської розвідки та удари дронів відчутно послабили позиції аль-Кайди на кордоні між Афганістаном та Пакистаном. Водночас самих безпілотників буде недостатньо, щоб остаточно покінчити із терористами, каже експерт:

«Малоймовірно, що ватажки ховаються на відкритих просторах, де їх зможуть дістати дрони. Вірогідно, навчені гірким досвідом терористи тепер переховуються у містах та велелюдних місцях. Щоб дістати їх там нам потрібна підтримка пакистанських військових».

Подібні контртерористичні операції можуть викликати чимало заперечень. Том Паркер представляє правозахисну організацію Міжнародна амністія:

«Головне питання в тому, чи мають США право надсилати свої літаки, щоб вбивати людей на території суверенних країн»?

Паркер вважає, що США мали б пояснити з якою метою вони завдають ударів. Це превентивні удари з метою оборони, чи наступальні операції проти тероризму – запитує експерт:

«Міжнародний військовий конфлікт означає, що США заявляють про право вбивати тих, кого вважають терористами у будь-якій точці планети. Нині це Ємен, Пакистан, але в принципі до цього переліку можуть приєднатись Мексика, Париж, Ліберія, Південна Африка та Гватемала і навіть вулиці американських міст. Це викликає чимало питань».

Правозахисні організації вже зараз закликають президента Обаму та головного прокурора США Еріка Голдера роз’яснити як далеко простягається караючи рука США.

XS
SM
MD
LG