Актуально
- Голос Америки
В Україну сьогодні повернулася 31 дитина зі щонайменше 20 тисяч дітей, депортованих до Росії

В Україну повернулася 31 дитина з кількох десятків тисяч, яких російські сили вивезли з окупованих територій, повідомив уповноважений з прав дітей Микола Кулеба у суботу, 8 квітня.
Українська влада намагається повернути українських дітей і протистояти російській інформаційній кампанії, в якій викрадення дітей з окупованих територій, що є за міжнародним законодавством воєнним злочином, представляється як гуманітарна акція.
Кулеба розповів, що для того, щоб повернути своїх дітей, українські матері виїхали за ними на територію Росії, де мали проходили 13-годинний допит у російських спецслужбах, а російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова провела прес-конференцію, «намагаючись нав’язати світу спотворену версію подій».
«Це була найскладніша з усіх попередніх рятувальних операцій через масштабну інформаційну кампанію Росії», – написав український урядовець у твітері.
Лише за офіційними даними, щонайменше 20 тисяч дітей були примусово вивезені російськими військовими з тимчасово окупованих територій України, розлучені з батьками та силоміць передані в російські сім’ї, тоді як рідні батьки не знали, де їхні діти та що з ними, розповів керівник Офісу президента України Андрій Єрмак під час онлайн-розмови із правозахисницею та співзасновницею Фонду Клуні «За справедливість», адвокаткою Амаль Клуні.
Відома адвокатка, яка торік виступила в Раді Безпеки ООН щодо України і звірств російської армії, запевнила, що “і надалі підтримує Україну й українців, поділяє їхній біль, розуміє всю жахливість злочинів, що скоюються проти українських громадян і їхніх дітей”, інформує прес-служба Офісу президента України у суботу.
15 дітей вдалося повернути за підтримки організації Save Ukraine
Про те, які випробування, мали пройти українські матері у подорожі довжиною 3000 миль на окуповану Росією територію та назад для того, щоб вивезти своїх дітей з Росії, докладно повідомляє у суботу видання New York Times, яке опублікувало історії українських матерів.
Син-підліток однієї із героїнь публікації, силоміць вивезений росіянами, подзвонив їй, позичивши телефон у директора школи. Мамин телефонний номер хлопець знав напам'ять. Його та ще 15 дітей вдалося повернути за підтримки організації Save Ukraine, яка сприяла поїздці матерів через Польщу, Білорусь і Росію на окуповані території на сході України та в Криму. І тим самим окружним шляхом назад.
Доля цих дітей, примусово перевезених у табори чи установи в Росії (або й вже усиновлених російськими сім’ями) лягла в основу ордера на арешт, виданого Міжнародним кримінальним судом президенту Росії Володимиру Путіну та Марії Львової-Бєлової, уповноваженій з прав дітей, нагадує New York Times.
Як повідомляв Голос Америки, ордери, видані судом в Гаазі, звинувачують Путіна у воєнному злочині примусової депортації дітей з окупованих територій України до Росії.
Реальна кількість наближається до 150 000 - NYT
“Український уряд ідентифікував понад 19 000 дітей, які, за його словами, були примусово переміщені або депортовані, але ті, хто працює над цим питанням, кажуть, що реальна кількість наближається до 150 000”, - свідчать журналісти газети NYT.
Росія називала вивезення дітей “гуманітарною спробою врятувати їх із зони бойових дій”, але відмовилася співпрацювати з Києвом або міжнародними організаціями у розшуку багатьох із них, пише NYT. Видання цитує батьків, які розповідають, що діти плачуть, коли дзвонять додому, і не можуть говорити вільно. Деякі дорослі свідчать, що відпустили дітей під тиском російських чиновників і військових, які обіцяли, що йдеться лише про 2 тижні оздоровчих таборів у Криму.
Інших дітей просто забирали без попередження, як ще одного героя репортажу. Російські окупаційні війська завантажили неповнолітнього хлопчика та інших учнів у військові вантажівки. Дитина намагался втекти з території школи, де це відбувалося, але, за його словами, вчителі стежили, щоб усіх дітей було завантажено, а загалом за процесом спостерігали військові у камуфляжі та з автоматами Калашникова. Матері, яка пробувала поїхати за сином, завадили сильні обстріли.
Як повідомляв Голос Америки, понад 50 країн, а також Євросоюз виступили з спільною заявою у відповідь на організоване Росією засідання Ради Безпеки ООН, на якому по відеозв’язку виступила російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова.
Росія також намагалася стати членкинею виконавчої ради агентства ООН у справах дітей ЮНІСЕФ. Але програла вибори.
Всі новини дня
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.
"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.
"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.
Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".
"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.
Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресораАндрій Черняк, представник ГУР МО
Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".
"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.
У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.
Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".
Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.
Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео
Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
- Голос Америки
США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.
"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.
В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.
В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.
В статті використано матеріали AFP, AP.
Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.
На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".
Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.
Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.
Форум