Спеціальні потреби

Андрій Магера: «Я не виключаю звернення до Європейського суду з прав людини»


Центрвиборчком може втратити двох представників від опозиції. Загроза відставки нависла над заступником голови комісії Андрієм Магерою та її членом Валерієм Шелудьком. Обох звинувачують у порушенні присяги.

Протиправними дії Магери і Шелудька визнав Київський адміністративний апеляційний суд. Як мовиться в рішенні суду, ухваленому увечері в неділю, члени ЦВК вчинили незаконно, коли зареєстрували кандидатом у народні депутати колишнього першого заступника голови СБУ Володимира Сацюка. Останній балотувався за округом №62 у Житомирі, тоді як права балотуватися не мав, бо не проживав на території України впродовж останніх п’яти років.

Суд вирішив скасувати постанову Центрвиборчкому про реєстрацію Сацюка кандидатом у депутати. А з членами комісії Магерою і Шелудьком порекомендував «розібратися» президентові України. За законом, саме президент вносить подання щодо звільнення членів ЦВК на розгляд Верховної ради.
Своєю чергою, Андрій Магера пообіцяв оскаржити рішення Київського апеляційного адмінсуду. Як він заявив у понеділок, з ухвалою суду не згоден і у вівторок подасть апеляційну скаргу до Вищого адмінсуду. Магера наполягає на тому, що його дії були правомірними і що реєстрацію Сацюка кандидатом у депутати комісія здійснила у межах своїх повноважень.

А тим часом експерти, коментуючи рішення суду, називають його спробою натиснути на Центрвиборчком та «вичистити» комісію від представників опозиції. Міняти членів ЦВК у розпал виборів – такого в Україні ще не було, – сказав Голосу Америки голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

«Рішення суду дещо дивне. Бо навіть якщо суд визнав незаконною реєстрацію Сацюка і її скасував, то на якій підставі суд визначає, що члени ЦВК робили протиправні дії? Для мене це загадка. Адже до компетенції членів ЦВК не входить з’ясовувати, скільки той чи інший кандидат проживав в Україні; вони просто не мають такої можливості. Якби, скажімо, той же Магера мав офіційну, документально підтверджену інформацію, що Сацюк не проживав 5 років в Україні, і цю інформацію утаїв, тоді б можна було говорити про якесь порушення. А так він просто отримав документи і вніс проект постанови, – за яку, до речі, проголосували усі члени ЦВК. Це взагалі перший прецедент, коли суд рекомендує звільнити члена ЦВК. Такого в Україні ще не було. І, очевидно, це можна трактувати як втручання у виборчий процес; можливо навіть, як певний тиск на ЦВК. І якщо президент, наприклад, дослухається до суду і подасть на звільнення членів ЦВК, це буде дуже великою політичною помилкою. По-перше, підстави недостатні, а по-друге – взагалі під час виборчої кампанії міняти членів ЦВК, чий термін ще не закінчився, це нечувано», – сказав голова КВУ.

Сам же Андрій Магера поки що воліє не вживати слово «тиск» і взагалі уникає різких оцінок. Розгорнутий коментар він прибереже до закінчення справи, – сказав заступник голови ЦВК в ексклюзивному інтерв’ю Голосу Америки.
Я буду дуже очікувати і сподіватися на правосудне рішення Вищого адмінсуду України. В тому ж разі, якщо будуть вичерпані всі засоби національного захисту, можливо, розгляну питання про подання відповідної скарги до Європейського суду з прав людини.
Андрій Магера

«На сьогоднішній день я хотів би утриматись від оціночних суджень з огляду на подальший розгляд справи у Вищому адміністративному суді України. Я не хочу, щоб мене звинувачували у непрямому впливі на позицію суддів. Тому свій коментар у розгорнутому вигляді я дам після ухвалення рішення Вищим адміністративним судом. Я думаю, це буде більш коректно», – сказав Магера.

Як він додав, рішення за його скаргою має бути ухвалене щонайпізніше у четвер. А на запитання, чи сподівається він, що це рішення буде позитивним, заступник глави ЦВК відповів так:

«Я буду дуже очікувати і сподіватися на правосудне рішення Вищого адмінсуду України. В тому ж разі, якщо будуть вичерпані всі засоби національного захисту, можливо, розгляну питання про подання відповідної скарги до Європейського суду з прав людини», – сказав Магера Голосу Америки.

Нагадаємо: Андрій Магера і Валерій Шелудько є членами Центрвиборчкому за квотою опозиції.

Нагадаємо також: згідно із законом, кандидатом у народні депутати не може бути зареєстрована людина, яка впродовж останніх 5 років не проживала в Україні. Водночас закон не подає розшифровки цієї норми, що створює можливості для різних тлумачень. Так, ЦВК зареєстрував кандидатом у депутати футболіста Андрія Шевченка, незважаючи на те, що впродовж останніх 5 років той постійно не проживав в Україні. Не знайшли підстав для відмови в реєстрації і синові прем’єр-міністра України Олексію Азарову, який має вид на проживання в Австрії.

Показати коментарі (2)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG