Спеціальні потреби

ЦВК прогнозує масові фальшування на виборах


ЦВК прогнозує масові фальшування на виборах

Місцеві вибори в Україні вийшли на фінішну пряму. Завершилась реєстрація кандидатів, сформовано виборчі комісії, запрацювали верстати, друкуючи бюлетені.

Однак результат, який країна отримає 31 жовтня, уже сьогодні під сумнівом. Про те, що виборчий процес проходить з масовими порушеннями, в один голос заявляють міжнародні спостерігачі та вітчизняні експерти.

Масштабні махінації готуються на місцях. Таке припущення висловили представники Центрвиборчкому на прес-конференції в п’ятницю. Як повідомила заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна, під час реєстрації кандидатів мали місце безпідставні відмови з боку виборчих комісій. При цьому відмови, як правило, дістали представники опозиційних та інших рейтингових партій, що опонують владі. Як додав член ЦВК Андрій Магера, відновити справедливість не допомагали й суди. Коли суд визнавав відмову в реєстрації неправомірною, реєстрацію було вже завершено.

Іншим найтиповішим порушенням представники ЦВК називають відсутність паритету при формуванні територіальних виборчих комісій. Як відзначають вони, уперше за останні роки в Україні виборчі комісії сформовані не на паритетних засадах, а при абсолютному домінуванні однієї політичної сили – партії влади.

Той факт, що кандидатів від опозиції не реєструють, а представників опозиційних партій не допускають до складу тервиборчкомів, на думку представників ЦВК, свідчить про підготовку до масових фальшувань.

«Здійснюється підготовка до масових фальсифікацій на цих виборчих дільницях. Іншого пояснення, чому комісії формуються не за пропорційним принципом, нехтуючи подання від опозиційних сил, у мене немає», – заявила Усенко-Чорна.

Про те, що влада заблокувала участь опозиції у виборах 31 жовтня, заявляють також громадські спостерігачі. Згідно з даними Комітету виборців України, найбільше відмов у реєстрації кандидатів отримали «Батьківщина», ВО «Свобода», «Фронт змін», а також «Сильна Україна».

Міжнародні спостерігачі поділяють занепокоєння з цього приводу. «У складі територіальних виборчих комісій не дотримується баланс», – зауважила днями керівник місії Конґресу місцевих і реґіональних влад Ради Європи Гудрун Мослер-Тернстрем в інтерв’ю українським ЗМІ. Як вона наголосила, українське законодавство з місцевих виборів не відповідає міжнародним стандартам.

Новий закон про місцеві вибори, прийнятий Верховною Радою влітку 2010-го року, розкритувала також Міжнародна фундація з виборчих систем (МФВС). Здійснивши моніторинг передвиборчої ситуації в Україні, організація дійшла висновку, що закон порушує кодекс Венеціанської комісії. МФВС вказала, зокрема, на обмеження права самовисування кандидатів та на переваги, які надаються у виборчих комісіях провладним партіям. Ці та інші виявлені проблеми, за висновком Фундації, «ставлять під сумнів дотримання принципу нейтральності у роботі ТВК».

Сумнів у тому, що місцеві вибори в Україні будуть вільними, висловила також делегація міжнародних спостерігачів Національного демократичного інституту. У заяві НДІ згадуються факти застосування адмінресурсу, «клонування» місцевих партійних осередків, а також браку паритету в складі ТВК. Делегація, зокрема, звертає увагу на «поширені побоювання стосовно того, що ті, хто матиме контроль за виборчими комісіями, зловживатимуть своїми повноваженнями під час підрахунку голосів та складання протоколів».

До виборів 31 жовтня залишається два тижні. І як стверджує дехто з оглядачів – майже не залишається сумнівів у тому, що результатом цих виборів зможе пишатись окрема партія, але не зможе пишатися Україна.

XS
SM
MD
LG