Спеціальні потреби

Президентські вибори викликають стрес, руйнують родини


Як боротися з передвиборчим стресом. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Як боротися з передвиборчим стресом. Відео

Згідно з дослідженням Американської психологічної асоціації, 52% американців відчувають стрес через вибори. Психіатр Стівен Стосни говорить, що виборча кампанія є також руйнівною для багатьох шлюбів.

Ірина Вериті, американка українського походження і фахівець у сфері громадських та державних відносин, до виборчої кампанії в США поставилася із завзяттям професіонала.

«Коли почалася президентська кампанія, я підписалася на всі новинні ресурси, щоб знати все, і швидше, і першою. Я дуже активна в соціальних мережах. Я хотіла знати першою, що буде. Я вранці вставала в 6-ій ранку і перше, що я робила, читала новини і негайно перепощувала», – говорить Вериті.

Ірина переживає, як результати цих виборів вплинуть на ситуацію в США та що вони означитимуть для України. В певний момент вона відчула, що постійний потік переважно негативної інформації стає просто нестерпним.

«Стрес догнав. Я відчула, що очі весь час червоні. Дуже швидко втомлюються. Я відчула, що в якісь момент сприйняття інформації стає повільнішим, я також відчула, що сон неглибокий. Часто прокидаюся», – каже вона.

Та Ірина не єдина. 52 відсотки американців говорять, що ця виборча кампанія є джерелом значного стресу в їхньому житті. Такими є результати дослідження Американської психологічної асоціації.

Вейл Райт – один з авторів дослідження, каже, що рівень стресу серед жінок та чоловіків, республіканців та демократів – однаковий. Існує відмінність між поколіннями та етнічними групами.

«Порівняно з іншими поколіннями більше людей старшого покоління – 71 рік і старше, а також молодь (19 – 37 років) сказали, що відчувають стрес. Більше американців латиноамериканського походження відчуває стрес, ніж інші етнічні групи», – розповіла вона про результати дослідження.

Фейсбук та Твіттер рівень стресу тільки погіршують, каже Райт: «38 відсотків дорослих сказали, що дискусії на політичні та соціальні теми в соціальних мережах додають їм стресу».

Стівен Стосни – відомий психіатр та автор кількох книжок. Каже, що відсоток тих, хто потерпає від стресу у зв’язку з виборами, набагато вищий – просто не всі можуть правильно ідентифікувати джерело свого стресу. Він навіть визначив «стресовий розлад у зв’язку з виборами» та бачить його чимало серед подружжів, з якими він працює.

«Рівень негативності в парах, які я консультую, неймовірний під час цих виборів. Люди сперечаються так, ніби вони беруть участь в політичних дебатах. Вони не сприймають точку зору іншого. Ти маєш або підкоритися, або все кінчено. Усі речі, які вбивають шлюб, я бачу в парах, з якими я працюю, з початку цієї виборчої кампанії», – розповідає Стосни.

Негативні емоції, говорить Стосни, заразні, а людина до них звикає.

«Коли ми розлючені, мозок виробляє адреналін. З адреналіном ми відчуваємо вибух енергії та впевненості у собі. А потім ми впадаємо в депресію. Емоційний стан падає до нижчої точки, ніж був до вибуху адреналіну. Отже, щоб уникати депресії, підтримувати енергію та впевненість у собі, люди залишаються трохи розлюченими весь час», – пояснює він.

Американська психологічна асоціація рекомендує громадянам обмежити споживання мас-медіа.

«Читайте лише стільки, скільки необхідно, щоб бути поінформованими. Знайдіть новинне джерело, яке ви вважаєте незаангажованим, яке може дати вам точну інформацію. Прочитайте 1-2 статті. Подивіться півгодинний випуск новин. Не дивіться новини весь час. Не читайте 8-10 статей, тому що ви не дізнаєтеся нічого нового, а лише збільшите свій рівень стресу», – говорить Райт.

«Я прописую подружжям облишити соціальні мережі щонайменше до кінця виборів, якщо вони хочуть зберегти шлюб», – каже психіатр Стосни.

Психологи радять краще спати, добре харчуватися та більше проводити часу з близькими.

«Ми знаємо, що соціальна підтримка дуже важлива у захисті від стресу. Більше спілкуйтеся з людьми в своїй громаді, родині, людьми в країнах, з яких ви приїхали, і, може, не говоріть про вибори, говоріть про щось інше», – радить Райт.

Терапевтичну дію має і дострокове голосування.

«Ми чуємо від людей, які проголосували раніше, що вони відчувають полегшення», – каже Вейл Райт.

Саме це відчула Ірина, яка проголосувала за півтора тижня до дня виборів. Також, каже вона, знайти спокій та умиротворення їй допомагає йога та музика:

«Я зрозуміла, що пряма і найшвидша дорога до почування краще себе, – через спорт, через релаксацію, через йогу, через медитацію, слухання музики».

Доктор Стосни, утім, вірить, що медитація та навіть дострокове голосування має дуже обмежений впив.

«Це не дуже допомагає, коли є залежність від адреналіну. Необхідно скерувати свою енергію в щось позитивне, те, що є цінним для вас, у ваші відносини, роботу, тому що, коли мозок збуджений, релаксація матиме тимчасовий ефект», – переконаний Стосни.

Психіатр попереджає, що після дня голосування, незалежно від результату, американці відчують депресію. Аби цього уникнути, він радить менше переживати те, що кажуть політики, а більше дбати про рідних та близьких.

Дивіться також: Як проект трастового фонду НАТО з медичної реабілітації допомагає солдатам в Україні, що постраждали внаслідок військових дій

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
XS
SM
MD
LG