Спеціальні потреби

Чому Угода про асоціацію потрібна українцям?


Експерти пояснюють користі асоціації України з ЄС

Напередодні саміту Україна-ЄС провідні експерти пояснили, чому і як українці виграють від підписання Угоди про асоціацію та Зону вільної торгівлі.

Верховенство права, ефективне громадянське суспільство, перспективи для економіки та можливість вільно пересуватися Європою – це та багато іншого отримає громадянин України від угоди. Аргументів на користь документа чимало. Виграє і держава, і українці, кажуть експерти.

На думку наукового директора Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Вероніки Мовчан, «споживач отримає доступ до якісніших товарів, працівник – більші можливості на ринку праці, виробник – доступ до найбільшого ринку у світі, а держава – кращий інвестиційний клімат».

«Загалом, для України зона вільної торгівлі з ЄС є абсолютно виграшним варіантом, не зважаючи на певні перехідні витрати, які ми в будь-якому випадку понесемо», – підсумовує Вероніка Мовчан.

Вагомим аргументом експерти вважають безвізовий режим з ЄС, який хоч і не наступить після підписання угоди, але стане реальною перспективою, якщо влада проведе необхідні реформи.

«Якщо українці зможуть вільно подорожувати і бачити, як живуть громадяни в інших державах, то зможуть виставити владі суворіший рахунок, вимагаючи від неї чесності, прозорості та відкритості у системі управління. Адже на сьогодні 85% українців ніколи не бували в іншій, не пострадянській Європі і не бачили, як на практиці діють принципи правової держави, повноцінної демократії та захисту прав людини», – говорить координатор консорціуму «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко.

Також підписавши Угоду про асоціацію, Україна повинна адаптувати 31 екологічну директиву. Це, у свою чергу, позначиться на стані здоров’я українців та зменшить смертність.

Переваги європеїзації розуміють і самі українці. За останніми дослідженнями Фонду Демократичні ініціативи та фірми Ukrainian Sociology Service, в Україні сформувалося позитивне ставлення до вступу в ЄС. Втім, саме молодь по всіх регіонах виступає за євроінтеграцію.

«ЄС – це однозначно вибір молодих. В різних регіонах молодь однакова, і виступає за вступ до ЄС. Чому вони хочуть до Європи? Бо хочуть вільно переміщуватися по світу, навчатися у західних університетах, а також мати все те, що мають їх ровесники із Західної Європи», – говорить директор Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.

Натомість покоління від 55 років у більшості не підтримує членство в ЄС та не бачить переваг європеїзації. Також у фонді зазначили, що ставлення до ЄС істотно залежить від рівня обізнаності. Так, 39% українців загалом не знають про проведення переговорів щодо Угоди про асоціацію України з ЄС.

Про членство наразі говорити ще рано, адже Угода про асоціацію, яку очікують підписати 19 грудня, не означає набуття «асоційованого членства», говорять експерти. Укладаючи Угоду про асоціацію, Україна заявляє про рішучість перейти до цивілізованого світу та дотримуватися європейських принципів.

За словами голови секції політики Представництва ЄС в Україні Ганнеса Шрайбера, дотримання європейських цінностей є не менш важливою частиною угоди.

«Ця угода не тільки про економіку, але й про цінності, вона про демократію, про права людини, про верховенство права. І ці аспекти не менш важливі. Було чимало випадків, коли переговори переривались саме через проблеми в царині демократії у певній країні», – зазначив Ганнес Шрайбер.

XS
SM
MD
LG