Спеціальні потреби

Актуально

Коронавірус випробовує міцність ЄС, де узгоджують порятунок від економічної кризи

Міністри фінансів Європейського Союзу узгодили у четвер план заходів на €500 мільярдів для підтримки економіки країн організації, що постали перед загрозою економічної кризи внаслідок пандемії коронавірусу.

Опрацювання плану, який має бути затверджений керівниками держав ЄС у найближчі дні, знову виявило розбіжності між переважно північними країнами і групою південних держав найбільше вражених коронавірусом та найбільш фінансово обтяжених.

Зокрема Італія гучно вимагає небувалих кроків, і прем’єр-міністр Джузеппе Конте навіть застерігав цього тижня, що саме існування Євросоюзу може бути під загрозою, якщо організація не виявить надзвичайного рівня солідарності.

Європа показала, що в часи кризи вона може збиратися з силами і досягати результатів.
Бруно Ла Мер, міністр фінансів Франції

Уряди країн Європи та інших держав світу вдаються до термінових заходів для пом’якшення того, що голова Міжнародного валютного фонду Крісталіна Ґеорґієва назвала загрозою найгіршої глобальної економічної кризи з часів Великої депресії 30 років двадцятого сторіччя.

Законодавці у Сполучених Штатах раніше узгодили набір заходів на суму близько 2 трильйонів доларів для підтримки американської економіки.

Європейці узгодили зокрема виділення 100 мільярдів євро на субсидії компаніям, щоб вони могли платити зарплати працівникам і не скорочувати робочі місця.

З Європейського стабілізаційний механізму виділять 240 мільярдів євро на дешеві кредити для урядів країн ЄС, які потерпають від найбільших фінансових проблем.

“Європа показала, що в часи кризи вона може збиратися з силами і досягати результатів”, - сказав французький міністр фінансів Бруно Ла Мер.

Домовленість європейських урядовців досягнена у четвер не згадує радикальну ініціативу, підтримувану Італією, Іспанією та Францією, що передбачає випуск так званих “корона облігацій”.

Нідерланди та інші країни виступили категорично проти того, щоб фінансова відповідальність за такі облігації лягала спільним борговим зобов’язанням на усі держави ЄС.

Через це перший етап переговорів на рівні міністрів фінансів цього тижня тривав 16 годин і був безрезультатним.

Канцлер Німеччини Анґела Меркель у четвер телефонувала прем'єр-міністрові Нідерландів Марку Рютте, що допомогло досягненню компромісу.

Європейські міністри фінансів погодилися, що керівники країн Євросоюзу можуть надалі обговорювати застосування “новаторських фінансових інструментів”.

Агентство Reuters вважає, що це означає багато подальших важких суперечок.

Дивіться також: Волонтери у США збирають кошти на засоби індивідуального захисту від коронавірусу для українських лікарів

Всі новини дня

"Росія програє в Україні. Путін знає це". Оцінки ситуації на фронті оглядачів у США

Бійці 58-ї окремої мотопіхотної бригади неподалік Бахмута, 25 листопада 2022. REUTERS/Leah Millis

Контрнаступ України, підтриманий розширеною та прискореною підтримкою США та союзників, продовжує витісняти російські сили з української території, хоча й меншими темпами, однак ці нелегко досягнуті успіхи несуть із собою можливі виклики, - йдеться у новому звіті американського аналітичного центру "Атлантична Рада".

Удари по енергетиці, мобілізація нових військ, ядерні погрози - серед нагальних викликів України, у довгостроковій перспективі Києву доведеться відновлювати зруйновану інфраструктуру, проводити економічні та політичні реформи. Але передусім, Захід має терміново підтримати військові зусилля України за допомогою військового обладнання, навчання та економічної підтримки.

концепція [РФ] використовує ракети великої дальності для удару по критичній інфраструктурі, щоб деморалізувати населення та змусити лідерів держави капітулювати

"Сполучені Штати мають чітко заявити, що вони підтримують перемогу України та поразку Росії з точки зору стратегічної мети Кремля – знищення української нації та української ідентичності, - пишуть оглядачі Атлантичної ради. - Сполучені Штати та їхні союзники й партнери повинні конфіскувати валютні резерви Центрального банку Росії, які зараз заморожені на Заході, і передати ці резерви українському уряду з відповідним наглядом".

Експерти додають: "Сполучені Штати повинні визнати, що Путіну набагато легше погрожувати ядерною війною, ніж її ініціювати. Тому Вашингтон не повинен стримувати свої дії через російські ядерні погрози".

В Атлантичній раді зауважують, що "оскільки Сполучені Штати не відмовляли Україну від проведення операцій проти цілей у Криму, вони не повинні відмовляти Київ від операцій, спрямованих на відновлення контролю над будь-якими українськими територіями, які Росія має намір анексувати на сході та півдні". Експерти також радять повторити застереження, озвучені президентом Джо Байденом, проти використання Москвою зброї масового знищення в Україні.

Росія здійснює удари по українській енергетичній інфраструктурі, щоб деморалізувати українців і змусити Київ визнати поразку, припускає військова розвідка Міноборони Великої Британії. "Із жовтня 2022 Росія цілеспрямовано атакує українську електромережу, головним чином, крилатими ракетами. Це, ймовірно, перший приклад спроби Росії реалізувати її концепцію стратегічної операції зі знищення критично важливих цілей – ключового компонента військової доктрини, яку вона прийняла в останні роки. За задумом Росії, концепція використовує ракети великої дальності для удару по критичній національній інфраструктурі ворожої держави, а не по її військових силах, щоб деморалізувати населення та зрештою змусити лідерів держави капітулювати".

російські операції навколо Бахмута поглинають значну частину бойової потужності Росії, сприяючи продовженню українських контрнаступів

Однак, ефективність такої стратегії, ймовірно, невисока, вважають британські експерти, адже Росія витратила велику частину своїх ракет, придатних для тактичних цілей, а Україна успішно мобілізувалась протягом останніх дев’яти місяців, тож матеріальний і психологічний ефект від такої російської статегії може бути меншим, ніж якби це відбувалось на початку війни.

Кремль не виніс уроків із попередніх воєнних кампаній, де російські сили понесли великі втрати, йдеться у звіті Інституті вивчення війни (ISW) 30 листопада. "Російські війська від кінця травня безперервно витрачали бойові сили на невеликі населені пункти навколо Бахмута; у наступні шість місяців вони досягли успіхів у просуванні лише на кілька кілометрів за раз, - пишуть оглядачі. - Як ISW відзначав раніше, спроби Росії наступати на Бахмут призвели до тривалого виснаження російської живої сили та техніки, щоразу затримуючи війська у відносно неважливих поселеннях на тижні й місяці. Ця схема дуже нагадує попередні російські спроби захопити Сєвєродонецьк та Лисичанськ".

Оглядачі Інституту зауважують, що навіть якщо російські війська продовжуватимуть просуватися до Бахмута, місто не принесе їм оперативних переваг, натомість "російські наступальні операції навколо Бахмута поглинають значну частину наявної бойової потужності Росії, потенційно сприяючи продовженню українських контрнаступів в інших місцях".

Тим часом, колишній командувач сил США у Європі генерал Бен Годжес погоджується зі словами австрійського військового експерта Густава Гресселя про те, що головною потребою військових потреб в Україні зараз є танки. "Потрібно знайти джерело аммуніції «Гепард». Поки що швейцарці блокують постачання… але [німецька компанія] RheinMetall може виробляти їх, якщо уряд Німеччини матиме необхідну волю, повноваження та фінансування", - написав Годжес.

"Росія програє в Україні. Путін знає це. Чимало росіян знають це", - написав у Twitter колишній посол США у Росії Майкл Макфол. Він послався на новий матеріал видання Meduza про те, що за переговори з Україною виступають 55% росіян, як свідчать результати закритого соцопитування, проведеного на замовлення Кремля, а за продовження війни - лише 25% росіян.

вони дуже програють, тому все більше росіян хочуть припинити вторгнення

Макфол написав : "Якби вони вигравали, більше росіян підтримували б війну Путіна. Але вони потужно програють, тому все більше росіян хочуть припинити вторгнення. Путіну вдома «яструби» не загрожують. Він має про втому від війни". Пізніше екс-дипломат також додав: "Путін хоче, щоб ми повірили, що його усунення приведе до влади в Росії ще більш небезпечного, неофашистського лідера. Я багато разів чув цей аргумент від найвищих російських чиновників, коли був послом США в Росії. Не вірте. Це чиста вигадка".

Що швидше Захід надаватиме необхідну зброю Києву, то швидше закінчиться війна, таку думку в інтерв'ю Радіо Свобода висловила лауреатка премії Пулітцера, історикиня і колумністка Енн Епплбаум: "Є люди, які бояться ескалації. Вони бояться ядерного конфлікту, вони бояться безпосередньої участі США. І тому вони радше сповільнять допомогу Україні або втримають її у певних рамках. Моя точка зору полягає в тому, що це неправильно. І що ми б швидше закінчили війну, і прискорили зміни, які мають відбутися всередині Москви, зміни політики всередині Москви, якби ми швидше допомогли Україні".

ми б швидше закінчили війну, і ми б швидше прискорили зміни, які мають відбутися всередині Москви,... якби ми швидше допомогли Україні

Вона також спростувала заяви деяких політиків у США про начебто надмірну підтримку Києва: "Перемога України над Росією – це дуже важливо для американських національних інтересів та інтересів американської зовнішньої політики, це допоможе стримати Китай. Це допоможе стримувати Іран".

Раніше Голос Америки повідомляв про нове дослідження британського Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI), яке називає спостереження за подіями після вторгнення Росії в Україну 24 лютого "неоціненною нагодою визначити можливості Збройних сил Російської Федерації і наслідки цілого ряду засобів ведення сучасної війни".

Важливим чинником у війні автори RUSI називають надання Україні західних ракетних систем залпового вогню HIMARS і M270, застосування яких названо "поворотним моментом, на якому російський наступ на Донбасі закінчився, і війна увійшла в нову фазу".

1 грудня Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що на Сватівському та Лиманському напрямках Росія здійснює інженерне обладнання лінії оборони та продовжує переміщення особового складу, а на Бахмутському напрямку - надалі зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій.

Фестиваль українського короткометражного кіно в Голлівуді

У столиці американської кіноіндустрії відбувся Фестиваль українського короткометражного кіно. Співорганізаторами події виступили Міністерство цифрової трансформації України з ініціативи президента України Володимира Зеленського.

"Я живу в Україні з 2021 року і 24 лютого я був в Україні, в Києві і бачив хоробрість людей. Я спостерігав, як літні жінки несуть на позиції мішки з піском. Замість хаосу я побачив, як народ був організований."– розповів співоорганізатор заходу Макс Лирія, співзасновник оганізації Enoughtea Foundation

Мета заходу - показати у Голлівуді українське кіно молодих перспективних режисерів а також залучити донорів для того, аби підтримати Україну в час війни. До організації долучилось Міністерство цифрової трансформації України, представники якого приїхали у Лос-Анджелес.

"Організація Enoughtea запропонувала нам підтримати Україну таким чином і залучити кіноіндустрію, та показати наскільки це важливо", – зазначила Юлія Пархоменко, начальниця відділу Міністерства цифрової трансформації України.

Одним із організаторів фестивалю став відомий у Голлівуді кінокритик Леонард Малтін. Він впевнений - у кіноіндустрії є багато потенційних донорів серед відомих акторів, сценаристів, виконавчих директорів та продюсерів.

"Це підвищило мою обізнаність щодо того, що відбувається в тій частині світу, і це жахає, і я не можу сидіти й нічого не робити. Я можу зробити небагато, але можу висловлювати свої почуття та привертати увагу інших людей", – розповів Леонард Малтін.

Всі гроші, зібрані під час фестивалю, підуть на медичні потреби українців через платформу United 24. Окрім Лос-Анджелеса фестиваль також проведуть у кінці листопада у Лондоні, а згодом і у Києві.

Дивіться також: В Лос-Анджелесі відбувся Фестиваль українського короткометражного кіно. Відео

В Лос-Анджелесі відбувся Фестиваль українського короткометражного кіно. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

Посли G7 привітали кроки України з відновлення роботи Вищої ради правосуддя

Посадовці підкреслили - Україна продовжує реалізацію реформ під час воєнної агресії Росії проти України

Посли країн "Групи семи" в Україні привітали рішення Етичної ради України щодо кандидатів на посади членів Вищої ради правосуддя від з’їзду суддів і висловили сподівання, що в січні з’їзд суддів призначить 8 нових членів Вищої ради правосуддя.

"Це відновить роботу ВРП, зміцнить стійкість України під час війни та виконає ключову умову для шляху України до ЄС", - йдеться в твіті послів "Групи семи" в Україні.

Посадовці підкреслили - Україна продовжує реалізацію реформ під час воєнної агресії Росії проти України та жорстоких нападів на критичну інфраструктуру.

Для того, щоб ВРП поновила роботу, їй необхідно забезпечити кворум у 15 голосів.

Раніше цього місяця посли "Групи семи" привітали зусилля Етичної ради з оновлення Вищої ради правосуддя.

Вища рада правосуддя, йдеться на сайті Верховної Ради, опікується питаннями затвердження складу судів, дисциплінарних проваджень. Вона складається з двадцяти одного члена, з яких десятьох обирає з’їзд суддів України з числа суддів чи суддів у відставці, двох призначає Президент, ще двох обирає Верховна Рада, двох - з’їзд адвокатів, двох - Всеукраїнська конференція прокурорів, двох - з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Голова Верховного Суду входить до складу Вищої ради правосуддя за посадою.

Шарль Мішель: Європа розраховує, що Китай закличе Росію поважати Статут ООН 

Президент Ради Європи Шарль Мішель та президент Китаю Сі Цзіньпін під час візиту Мішеля в Пекін, 1 грудня 2022 року (Ding Lin/Xinhua via AP)

ПЕКІН (AP) — Китайський лідер Сі Цзіньпін закликав до переговорів щодо політичного вирішення війни в Україні, під час зустрічі з президентом Ради Європи Шарлем Мішелем, який перебуває у четвер у Пекіні, повідомляє державна китайська телекомпанія CCTV.

Сі Цзіньпін заявив, що «врегулювання української кризи політичними засобами відповідає інтересам Європи та спільним інтересам усіх країн Євразії».

"За нинішніх умов ми повинні уникати ескалації та розширення кризи та працювати заради миру", - сказав Сі.

Китай неодноразово робив такі заяви в минулому, але відмовлявся засуджувати вторгнення Росії та критикував санкції проти Москви.

За кілька тижнів до повномасштабного вторгнення Росії до України, Сі Цзіньпін і російський лідер Володимир Путін підтвердили "безмежне" партнерство двох країн, згодом Пекін збільшив закупівлю нафти в Росії, а цього тижня військово-повітряні сили Китаю та РФ провели спільні навчання.

Прес-секретар Мішеля повідомив: європейський посадовець підкреслив, що ЄС розраховує на те, що Китай, як постійний член Ради Безпеки ООН, закликатиме Росію поважати основні принципи Статуту ООН і сприяти припиненню жорстокого руйнування та окупації Росією.

Офіційні особи ЄС заявили, що одноденний візит Мішеля був спрямований на пошук балансу між бажанням ЄС збільшити експорт до Китаю та необхідністю бути твердими з Пекіном у захисті демократії та основних свобод.

В минулі роки Китай наростив свій глобальний вплив, а ЄС все частіше став сприймати цю країну як стратегічного суперника.

Візит Мішеля також є можливістю для блоку 27 країн продемонструвати єдність після візиту канцлера Німеччини Олафа Шольца до Китаю на початку листопада.

Тоді Шольц закликав Китай вплинути на Росію та висловив занепокоєння щодо прав людини. Мішель спробує розвинути цю позицію.

Візит відбувається на тлі високої напруги навколо Тайваню, куди Китай погрожує вторгнутися. Також нещодавно вийшов звіт Організації Об’єднаних Націй, у якому йдеться, що порушення Китаєм прав людини проти уйгурів та інших етнічних груп у регіоні Сіньцзян можуть становити злочини проти людства.

Зростає кількість політиків Європейського парламенту та країн-членів ЄС, які відвідують Тайвань, викликаючи гнів у Пекіні. Рішення Литви покращити відносини з Тайбеєм спонукало Пекін заморозити зв’язки та заборонити торгівлю з балтійською країною.

У той же час Мішель прагне покращити економічні позиції ЄС у другій за величиною економіці світу, де зростання сповільнилось внаслідок жорстких обмежень проти COVID-19.

ЄС має щорічний дефіцит торгівлі товарами та послугами з Китаєм у розмірі близько 230 мільярдів євро. ЄС також прагне зменшити свою залежність від Китаю щодо технологічного обладнання та мінеральної сировини, яка використовується для виготовлення таких товарів, як мікрочипи, батареї та сонячні панелі.

Китай та Україна - основні питання візиту Макрона до Білого дому 

Президент Франції Еммануель Макрон з дружиною Бріджит прибувають на базу ВПС США Ендрюс в Меріленді, 29 листопада 2022 року. Макрон проводить офіційний візит до США

Президент США Джо Байден проведе зустріч з лідером Франції Еммануелем Макроном у четвер у Білому домі. Перемовини, як очікується, стосуватимуться низки тем, зокрема війни Росії в Україні та впливу Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Посадовці США і Франції сказали, що лідери країн також обговорять ядерну програму Ірану та безпеку в регіоні Сахель в Африці.

Макрон - перший світовий лідер, якого Байден приймає з державним візитом після того, як став президентом.

«Якщо подивитись на те, що відбувається в Україні, що відбувається в Індо-Тихоокеанському регіоні та на напруженість у відносинах з Китаєм, Франція справді опинилася в центрі цих подій, — сказав речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі перед візитом Макрона. - І тому президент вважає, що це найбільш відповідна країна для початку державних візитів».

Байден з дружиною Джилл вечеряли з Макроном і його дружиною Бріжит у середу у вашингтонському ресторані.

Раніше в середу Макрон вказав на одне з питань, яке створює напругу у відносинах між його країною та Сполученими Штатами - на зустрічі з американськими законодавцями він говорив про закон Байдена про сповільнення інфляції.

Макрон процитував положення закону щодо субсидій на продукцію, вироблену в США, заявивши, що цей захід є «надзвичайно агресивним» щодо європейських компаній.

"Я не хочу ставати ринком для продажу американської продукції, тому що я маю точно такі ж товари, як і ви", - сказав Макрон.

Деяка інформація для цього звіту надійшла від Associated Press, Agence France-Presse та Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG