Спеціальні потреби

Криза в Греції поставила під питання надійність та міцність валюти євро


Криза в Греції поставила під питання надійність та міцність валюти євро

На площі Сінтагма в Афінах ще залишаються учасники демонстрацій. Зневірені та пригнічені вони загорнені в національні прапори.
Попри масові протести минулого тижня парламент Греції затвердив скорочення бюджетних витрат на 40 мільярдів доларів, виконавши умову, поставлену Євросоюзом та МВФ для надання країні чергового траншу допомоги. Втім, демонстранти не здаються.

«Люди продовжуватимуть виходити на вулиці з протестами, поки це рішення не буде відмінено. Ці скорочення, які зневажають права працівників та знищують наше життя, були проведені у змові з ЄС та Валютним Фондом», – каже мешканець Афін Янніс Анагностарас.

В Афінах та по всій Європі висловлюються думки, що відмова Греції від євро стане на користь не лише їй самій, а і всьому ЄС. Аналітик Центру європейських реформ Філіп Вайт з цим не погоджується.

«Греція не може вийти з Єврозони, тому-що відразу буде зруйнована її банківська система. По-друге це не вирішить проблему заборгованості. А зрештою, такий крок відріже Грецію від життєво важливої для неї системи підтримки», – говорить аналітик.

Європейські політики, які виступають проти врятування Греції від банкрутства та взагалі європейської інтеграції, біля будинку Європейської Ради в Брюсселі влаштувати похоронну процесію євро. На чолі кортежу стояв британський парламентарій в ЄС Найджел Фарадж.

«В такому вигляді євро не виживе. Я певний, що інші країни також почнуть виходити з Єврозони. Можливо за кілька років настане час запровадити зону Німецької Марки. Це цілком можливо», – говорить парламентарій.

Тим часом президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей каже, що песимісти помиляються:

«На мою думку, Євросоюз вже не в такому поганому стані, навіть якщо і настрої не дуже сонячні. Втім наш настрій вже покращився після голосування в грецькому парламенті. Пані та панове, політична воля та відвага ще живі».

Втім, чи вистачить цієї волі, якщо бюджетна криза пошириться іншими країнами ЄС. Так Іспанія, яка є четвертою найбільшою економікою Єврозони, обтяжена великими боргами з рівнем безробіття у двадцять відсотків. Будівельна індустрія просто знищена фінансовою кризою.

«Греція не може вийти з Єврозони без того, щоб не поставити під великий сумнів доцільність членства інших країн, які переживають нелегкі часи», – каже Вайт.

Втім, на фоні розмов про можливий вихід певних країн з Єврозони, ЄС готується прийняти нового члена - Хорватію. Аналітики кажуть, попри кризу євро, можливості, які відкриваються перед країнами-членами ЄС, все ще переважають пов’язані з членством ризики.

XS
SM
MD
LG